Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Salihydnxyz

Merhabalar. Bugün biraz kişisel gelişim odaklı bir bence yapmak istedim: Yabancı dil. Evet biliyorsunuz yabancı dil öğrenmek neredeyse bir zorunluluk. Hayatınızın artık her yerinde mevcut. Gerek meslek hayatında gerek gündelik hayatta gerekse meslek olarak kullanıyoruz. Yolda yürürken karşınıza bir turist çıktı. Yardım etmek isteriz o anda ancak yettiği kadar olabiliyor. orada da çeşitli garip hareketler yapıyoruz.😅 Artık her yerden çıkabiliyor bu sorun.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Ayrıca illa zorunluluktan öğrenmemiz gerekmez. Belki de kişisel gelişim için yapmak istersiniz. Bu sizin özgüveninizi arttırır. Ayrıca şu an lazım olmasa bile gelecekte lazım olmayacağı ne malum. Bu sizin niteliğinizi arttırır. Öne çıkarsınız toplumda. Belki de aşk kapınızı yabancı biri çalacak. Hiç belli olmaz. Peki nasıl öğreneceğiz bu dili. Tavsiyeleri vermeden önce şunu belirtmek istiyorum ki bu işin kolay bir yolu yok. Her türlü beyninizi zorlayacaksınız. Neyse tavsiyelere geçelim.

1. Kelimeleri öğrenin

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Aslında bir bölüm değil de bir süreç. Yani öğrenirken de yeni kelimeler öğreneceksiniz öğrendikten sonra da ancak yaklaşık 500 temel kelime başlangıç için şart. Tarayıcınıza öğrenmek istediğiniz dilde temel kelimeler yazın, zaten bir sürü site çıkar karşınıza. Onu ezberleyin. Burada bildiğim bir tekniği aktarayım. Kart destesi alın. Önüne Türkçesini arkasına o dildeki karşılığını yazın. Sonra bir ön bir arka yapın başta ezberleyin. Sonra birinden yardım alarak test edin kendinizi. Bu bildiğim bir yöntem, siz kendinize başka bir yöntem geliştirebilirsiniz. Ayrıca gündelik hayatta karşınıza bilmediğiniz kelimeler çıktıkça onları not edin ve anlamını ezberleyin.

2. Gramer ezberleyin

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Bu aslında en kolay madde. Sıkı bir çalışmayla bir haftada bitirebilirsiniz. Gramer dil yapısını, cümle öğelerini, cümle yapısını, cümle çeşitlerini; yani her türlü cümle kurmakla olan kısmı içerir. Soru nasıl sorulur, yetenek belirtme cümlesi, olumsuzluk eki, sıfat nasıl oluşturulur, her türlü cümle yapısı, öğeleri vs. Bunu zamana da yayabilirsiniz, kısa bir sürede de bitirebilirsiniz. Bunu da yazarak ezberlemeniz çok daha etkili oluyor. Bir de sürekli örnek yazın, öğeyi yazın yanına da cümle içinde kullandığınız bir örnek yazın. Çok daha etkili ve hızlı olacaktır.

3. Pratik yapın

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Bakın bu en en en önemli madde. Siz istediğiniz kadar kelime ezberleyin, istediğiniz kadar gramer ezberleyin. Pratik yapmazsanız hepsi kafanızdan uçup gidecektir çünkü beyin kullanılmayan bilgiyi siler. Aslında temel kelimeler ve gramer ezberleyip sadece pratik yaparak bile öğrenebilirsiniz. Gerçekten en etkili ve en önemli yöntem. Bunu da uygulamalardan yapabilirsiniz. Ben blind id uygulamasını kullanıyordum zamanında. Orada sadece İngilizce var ama diğer uygulamaları tercih edebilirsiniz. Mesela ben oradan pratik arkadaşı bulup günlük olarak pratik yapıyordum. Tabi fazla sürmedi iyi plan yapamadığımız için ama düzenli yapabilirseniz hızlıca öğrenirsiniz.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Pratik yapmanın asıl önemi öğrendiklerinizi gündelik hayatta kullanımını test etmek. Ne kadar iyi öğrenirseniz öğrenin iş düşünme ve bunu o dilde söylemeye gelince gerçekten çok zorlanıyorsunuz. Ayrıca telaffuz için de önemli. Kulağa düzgün gelmesi gerekir ki karşı tarafla anlaşabilesiniz. O yüzden pratik düşünüp ifade etme ve telaffuz için çok önemli. Pratiği kesinlikle ihmal etmeyin. Bir pratik arkadaşı bulun.

4. Kendinizi zorunda bırakın

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Bu pratik yapmakla ilgili bir şey aslında. Pratik yapmak bizim isteğimiz dahilinde olan bir şey ancak biz kendimizi buna maruz bırakırsak beyin hızla adapte olur. Mesela bölümünüzün eğitim dilini İngilizce seçin. Telefonunuzu İngilizce diline çevirin. Yapabiliyorsanız sürekli yabancı ülkeye gidin. Yani o anda mesela o işi yapmak zorundasınız. Konuşmaktan başka çaresi yok. O anda beyin tam aktiviteyle hızla çözüm üretir ve öğrenmeye çalışır. Bu madde biraz zorlar sizi. O yüzden uygularken dikkat edin.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dillerin en önemlisi ortak dünya dili olan İngilizcedir. Bunu öğrenirseniz nereye giderseniz gidin illaki anlaşacak birini bulursunuz. Temel olarak bunu öğrenmeye çalışın. Daha sonra tercihe göre Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça vs. diğerlerini de öğrenebilirsiniz. Şunu da unutmadan söyleyeyim; aksanlar da var. Mesela İngilizce'de Amerikan ve İngiliz aksanı var. Hangisini seçeceğiniz aslen çok önemli değil ancak gideceğiniz belirli bir ülke varsa ya da bölge varsa oradaki konuşulan aksanı araştırıp öyle öğrenin ama dediğim gibi, çok önemli değil, hangisi kolayınıza geliyorsa.

Bugünlük diyeceklerim bu kadar. Soru ya da görüşlerinizi yorumlarda belirtin lütfen. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?
17 Cevap