Sıfırdan Arapça Öğrenmenin Yolları

_1melese_

Selamlar :)

Benceme hoş geldiniz. Bugün Arap dilini öğrenmek ve konuşmak isteyenler için sil baştan bir anlatım yapmayı düşünüyorum.

Aslında önceki bencelerimin birinde genel olarak dil öğrenmeyi bahsetmiştim fakat bugün yalnızca Arapça için önemli bilgiler vermek istiyorum. Önceki bencemden de yararlanabilirsiniz.

Dil Öğrenmeyi Kolaylaştıracak Yöntemler!

Karşınızdaki kişiyi anlamaya yetecek kadar bilgi seviyesine ulaşmak için çaba sarf etmelisiniz.
Karşınızdaki kişiyi anlamaya yetecek kadar bilgi seviyesine ulaşmak için çaba sarf etmelisiniz.

1. Arap Dili Alfabesini Öğrenmek

Tabii ki ilk önce Arapça dili için eğitim görmek istiyorsak harfleri tanımamız gerekir. Eğer hiç harfleri tanımıyorsanız öğretim görevlilerin azami tanıdığı süre 1 aydır. Daha erkende öğrenebilirsiniz fakat 1 ay kadar süreyi geçmemesi gerekiyor. Ve gerek telaffuz gerekse harfleri tanımak açısından " Fatih Çollak" hocanın Yotube sayfasından yararlanabilirsiniz.

2. Temel Arapça ikiye ayrılır: Sarf, Nahiv

Bir dili konuşmanın en önemli maddesi kelime öğrenimidir fakat sizlere genel olarak nasıl bir yolculuğa çıkacağınızı ve nasıl ilerlemeniz gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Arapça ikiye ayrılır : Sarf ( Morfoloji / kelime bilimi ), Nahiv ( Sentaks / Cümle bilimi ). Aslında dil bilmek bir okyanus gibidir fakat bu söylediğim dallar arasında yalnızca size lazım olan bilgileri almanız yeterli. Çünkü Araplarında kabul ettiği gibi dil bilgisi süslüdür ve çoğu Arap bu dil bilgisi kurallarını günlük hayatta uygulamıyor, yalnızca TV programlarında kullanılıyor. Tabi bu iki dalın içerikleri hakkında da ilerleyen safhalarda bilgilendirme yapacağım.

Teorik bilgilerdense pratik bilgiler öğrenmek hedefiniz olmalı.
Teorik bilgilerdense pratik bilgiler öğrenmek hedefiniz olmalı.

3. En önemli madde: Kelime Bilgisi

Bir dili konuşmak istiyorsanız ya da bilgi sahibi olmak istiyorsanız hangi dil için olursa olsun elinizde malzeme ( kelime ) olmadan ortaya güzel şeyler çıkarma ihtimaliniz çok düşük. "Peki kelimeye dayalı gitmemiz gerektiğini söylüyorsun nasıl bir başlangıç yapmalıyız ? " derseniz KScanlar, önerilerim :

a) Türkçe - Arapça Sözlük : Tevakku'yu mobil cihazınıza yükleyin.

Ücretsiz olan bu uygulamayı şu an en çok eğitim almış dekanlar, eğitim görevlileri bile kullanıyor. Genel Arapçaya dair kelimeleri çeviri esnasında bulmanız için işe yarar bir alternatif.

Tevakku
Tevakku

b) Düzenli Ezber


يا طالِب العلم فاجْهد بالّيْل والنّهارِ فإنّ تحصيل العلم بالجهد
والتكرار

" Ey Öğrenci, gece gündüz ders çalış; ilme sahip olmak, çok çalışmak ve tekrara bağlıdır. "

Bilgi için öğrenmeye olan isteğiniz ve sonrasında düzenli tekrarınız olması gerekiyor.
Bilgi için öğrenmeye olan isteğiniz ve sonrasında düzenli tekrarınız olması gerekiyor.

Arkadaşlar açıkçası oturup sırf "kelime ezberleyeyim" diyerek kelime çalışmayı denerseniz işinizi zorlaştırırsınız. Kelimeler ezberlenmesi zor olacağı gibi unutulması da kolay olur. Bu yüzden yapmanız gereken belli kaynaklar üzerinden yararlanarak kalıcılığı sağlamak. Yani bizim Arapçaya tam anlamı ile başlayacağımız temel kaynaklar. Bunlar içinde çeşitli kaynaklar göstereceğim. Tabi bu göstereceğim ilk kaynaklar yazılı, kitap halinde olanlar. Günde kaç kelime ezberleyeceğiniz konusunda da sizin alacağınız verime göre değişiklik gösterir ancak azdan başlayıp çoğaltmaya dayalı bir sistem uygulayabilirsiniz. Ayrıca birden az ya da çok gibi istikrarsızlıklar yapmamayı denemelisiniz.

c) Kendi seviyenize uygun kaynaklarla başlayın.

Çok zor olduğu düşünülen bir kaynakla başlangıç yapmanız öğreneceğiniz dili içinden çıkılmaz bir mesele haline getirir. Oysa ki arapça seviye seviye, düzenli bir çalışma ile öğrenilmeye çalışıldığında çok eğlenceli bir dildir. Öncelikle Arap dilini öğrenmede yararlı olabilecek kitap önerilerim :

Silsiletül lisan Serisi : Silsiletül lisan kelime ezberi için çok önemli bir kaynak. Kelimeler içerikli ve ardından en kolay seviyeden zora doğru bir kitap tasarısıdır. Seri halinde aldığınızda pahalı gelebilir fakat 1 tane alarak ilk seviyeden başlayıp katkısını görebilirsiniz.

https://www.dehakitabevi.com/urun/arapca-dil-serisi-silsiletul-lisan-arapca-8-cilt-takim?gclid=CjwKCAjwy42FBhB2EiwAJY0yQpqjzWioatv2x138JDpNVuObl4aFKvGraAo6DyTXYtSv7yWKLo0KYhoCDKoQAvD_BwE

Ayrıca bu kitapların Yotube'tan videolarını izleyebilirsiniz.

https://youtube.com/playlist?list=PLTwZO5i7dwRxXdcOkIcko8yNK5ECxcgFd

4. Kelimeleri telaffuz edin

72 saat telaffuz edilmeyen kelimeler unutulmaya mahkumdur. Yani eğer bir dili tam anlamı ile konuşma çabasındaysanız düzenli tekrar etmeniz gerekiyor. Bunu uygulamalar vasıtası ile ya da kendiniz metinleri sesli okuyarak halledebilirsiniz.

5. Gramer Konusu

Biz ne kadar bir dili öğrenmek için kelimelerin öneminden bahsetsek de cümlenin yapısını kurmayı bilmeden iletişim kurmamayız. Yani bizim gramere de ihtiyacımız var.

Arapça' da kelimelerin sonları neye göre hareke alır? Bayana ya da erkeğe hitap ediş şekli nedir ? Cümle nasıl kurulur ? Bunlar bu dilin yapısına özel şeyler olduğu için mutlaka öğrenmeniz gerekiyor. Aşağıda paylaştığım eserler size bu konularda yardımcı olur. Bir önceki bahsettiğim kaynakları kitap olmadan yürütebilirdiniz ancak bu bölümde kaynağa ihtiyacınız olabilir. Ve bu kitapların konu anlatımını yapan Yotube'taki kanal linki :

https://youtube.com/channel/UCIEj0FqRvoSVr3lPYhZD7ZA

Sentaks
Sentaks
Morfoloji
Morfoloji

6. Film ve Müzik konusu

Normal öğrendikleriniz dışında mutlaka 20 dk. kolay seviyede videolar izleyin. Müzik konusunda da ne kadar bu dille iç içe olsanız yararı var fakat daha önemli çalışmanız gereken noktaları ihmal etmeyin. Size içinde yüzlerce link olan bir TV dünyası linki bırakacağım.

https://sehirisifkulubu.com/2018/02/19/izleyerek-arapca-arapca-izleme-link-listesi/

7. Uygulamalar ile Öğrenme

Tevakku'yu önerdim ama ayrıca önerebileceğim siz Play Store'dan yalnızca Arapçaya özel uygulamalar bulabilirsiniz. Yani burada önemli olan daha kelimelerin göz önünde olması gerektiği için yazılı kaynak olması daha zihinde kalıcı olur. Tabi ayrıca bu konu üzerinde de ileri de bence yazabilirim.

Ayrıca sizlere video çekmek isterdim fakat bugün sizlere yol rehberi olarak Emine Kimya Yaşar'ın videosunu sunmak istiyorum, mutlaka izleyin. Şu anda aklıma bu kadarı geldi. Bu dili öğrenmek hakkındaki sorularınızı cevaplarım. Ve bu dil hakkında merak ettiğiniz ekstra bir bence yazmam için yorumlarla ulaşmanız yeter. Umarım fayda sağlayabilmişimdir. Başarılar diliyorum. ❤

Sıfırdan Arapça Öğrenmenin Yolları
5
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Noluyoya

  Teşekkürler faydalı bilgiler var

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

35
 • prensesmari

  Bir kaç ay önce arapçaya başlamıştım hiç bir şey bilmediğim için geri bırakmıştım sonra tekrar başlayacağım şimdi

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • iamimmortal

  Birgün balgam ile ilgili problemim olursa bu benceyi açtıktan sonra arapça öğreneceğim. Dünyadaki en iğrenç dil. Milletleri gibi...
  İronik olan; arap dilini öğrenme tavsiyesi verenin profil resmi. Asimile.

  Katılmıyorum 1 Kişi
  Yorumla
  • Grakasham

   Evet ya ben anti arabist değilim ama dilleri bana da fazla kaba geliyor ayrıca oraya harcayacağın vakti almancaya versen daha mantıklı ya da iki tane birbirine benzeyen dil bulursun (norveçce & fince , ispanyolca & portekizce vs. ) onu direk sökersin. Arap kültürünü islamiyet sanıyorlar bence de ironik.

 • Managermann

  Güzel bilgiler tesekkürler.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Deniz3828

  Tarih okuyorum farsça ve Arapça öğrenmek zorundayım zaten Osmanlıca merhaba biliyorum

  Yorumla
 • mergens

  Güzel ve faydalı bilgiler.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • MecaziAdam

  iyiymiş zamanında öğrenseydim şu an iyidi

  Yorumla
 • omerta61

  Arapça kitap okuyarak

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Sarımsaksevmem

  Ben biliyordum unuttum ya:/

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...