REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Ticari (Sivil) Pilotların Bir İş Günü!

Merhaba arkadaşlar,

Aslında bence yazmama pek vaktim olmuyor. Lakin sizlerden pilotluk hakkında gelen sorular üzerine, benceler yazıp sizleri bu meslekler hakkında bilgilendirmek istedim. Artık her müsait olduğum vakitler de, havacılık ile ilgili sizler için bilgi toplayıp, bence yazmak istiyorum. İlk yazımda sizlere bir ticarî pilotun ortalama bir iş gününü anlatmak istiyorum.

Pilotun rütbesine göre iş tayini olur!

Ticari (Sivil) Pilotların Bir İş Günü!

Yeni pilotlar, doğal olarak en düşük rütbeye sahiptirler ve bir havayolunda muhtemelen rezerv de bekletilirler. Peki reserv ne demektir? ''Herhangi bir sebepten ötürü işe giremeyen bir pilotun yerini almaya hazır bekletilendir''. Her daim hazır olmaları gerekir, ve gece yarısı bile telefon ile işe çağırılma ihtimali her daim vardır. Rezerv de bekletilen pilotlar genellikle ayda 20 gün çalışırlar.

Sivil pilotlukta genellikle bir tip uçakta eğitim görür bir pilot. Havayolu şirketine yeni girmiş bir pilot, eğer Boeing 777 uçağında eğitim görmüş ise, sadece o uçakları kullanır ve o uçağın kullanıldığı destinasyonlara giderler.

Uçuş süresi ile İş süresi arasındaki fark nedir?

Ticari (Sivil) Pilotların Bir İş Günü!

Bir pilotun çalışma süresi, sadece kokpitte geçen zaman ile sınırlı değildir. Bir pilot ayda 100-120 saat uçuş yapabilir. Lâkin, bir o kadar da çalışma süresi vardır. Pilotların sorumluluğu sadece bir uçağı uçurmak değildir. O uçağın, uçuş öncesi ve sonrasında yapılan kontroller vardır. Hava durumu değerlendirmesi, uçuş planı hazırlığı, uçuş öncesi testler yapmak ve uçuş sonrası raporlar hazırlamakta bir pilotun görevlerindendir. Uçağın en güvenli şekilde yolcuları uçurabilmesi için, pilotun bunları kusursuz bir şekilde yapması gerekiyor. Bütün görevleri yapması, bir pilotun bir iş gününde 14 saate kadar alabiliyor.

Ayrıca, bir pilotun sürekli bilgileri güncellendirilmesi gerekir. Çalıştığı havayolu şirketinde sürekli eğitim görürler.

Dinlenmeleri çoook önemli!

Ticari (Sivil) Pilotların Bir İş Günü!

Yeterli uyku almaları çok önemlidir.

Pilotlar günde 24-saat, hafta da 7 gün, yılda 365 gün çalışılan bir ortamda bulunuyorlar. Genelde çoğu insanın işden eve döndükleri bir zaman, onlar işe gidiyor olurlar.

En büyük zorluklardan birisi ise, gittikleri destinasyonlarda saatlere alışabilip dinlenmek, çok zordur.

Evdeki hayat!

"Havacılık, iradenin, imkansızı gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğumuzun kanıtıdır"

Pilot olmak, çetin geçen eğitimler, azim ve yılların tecrübesini edinmeyi içerir. Havayolunda çalışmaya başladığındaysa, hayatları ailelerinden uzak geçirdikleri zamanı da unutmamak gerek. Bayramlarda, herkes tatile çıkarken, pilotlar o insanları gidecekleri yerlere götürebilmek için çalışırlar.

Pilotların sanıldığı kadar kolay bir iş hayatları yoktur. Aksine, her iş günü yeni zorluklara gebe'dir.

Peki, sizin havacılık/pilotluk hakkında merak ettikleriniz var mı?

#Pilotbeyy_ #pilotunhayatı #ilkBencem #teşekkürler

Ticari (Sivil) Pilotların Bir İş Günü!
2
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • SiriSevecen
  Hatırlat şu an çalışıyorum. Okuyacağım.
 • BenSultan
  Çok güzel bilgilendirmişsin ellerine sağlık 👏
 • Gizli Üye
  Ortalama ne kadar maaş alıyorsunuz?
  • Maddi konuları konuşmayı sevmiyorum şahsen. Lâkin Türkiye'deki maaşları araştırıp size bildirebilirim. Ben Türkiye de değilim.

  • Gizli Üye

   "Peki, sizin havacılık/pilotluk hakkında merak ettikleriniz var mı?"
   Buna istaneden yazmıştım.

  • Anladım. O vakit size en detaylı araştırmayı yapıp, bildireceğim maaşları.

   Genelde tecrübeye, rütbeye, ve mesafeye göre maaşlar belirlenir.

YÜKLENİYOR...