Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

KızlarBirAdımÖne r

Bugün 7 Aralık Sivil Havacılık Günü! Biz de bugüne yakışır bir röportaj ile karışınızdayız: GA Pilot Deniz Baysal #İlhamVerenKadınlar serimizde bizimle! ✨👩🏻‍✈️

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Deniz Hanım küçüklüğünden beri hayaller kuran ve o hayallerini gerçekleştirmek için hayatı boyunca çalışmış bir pilot. 🛩️ Herkese, özellikle de genç kadınlara ilham olacak bir kariyere sahip. Pilotluk üzerine eğitim ağlamaya devam ediyor. Aynı zamanda, makyaj ve güzellik videoları paylaşarak insanları influence ettiği bir Instagram hesabı var. Asıl mesleği pilotluk olsa da bu hesapta insanlara ilham olmayı ve onlarla iletişim kurmayı sevdiğini söylüyor. 🫶🏻

Pilotluk gibi cesaret isteyen bir mesleği icra eden Deniz Baysal’ı konuk ettiğimiz için çok mutluyuz. Bu keyifli röportaj ile projemize destek verdiği için kendisine çok teşekkür ederiz. 💜

Deniz Baysal’ı daha yakından tanımanız için röportajımızın tamamı burada. Okuduktan sonra cevaplarda mesajınızı bırakmayı unutmayın. 👇🏻

Deniz Hanım, öncelikle sizi biraz tanıyalım, ne zaman, nerede doğdunuz? Eğitim hayatınız nerelerde geçti? Çok ülke değiştiren bir gezginsiniz, neler yaptınız, bize kendinizden bahseder misiniz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Öncelikle böyle özel bir günde bana burada yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kızlar soruyor platformunun uzun yıllardır bir parçası olmak beni her zaman çok mutlu etmiştir.

Deniz Baysal, Aydın Didimliyim. Didim’de doğup büyüdüm. 5 kişilik bir ailenin en büyük ve tek kız çocuğuyum. Annem Türkiye’den Hollanda’ya göç eden bir babanın kızı. Bu ayrıntılar önemli çünkü benim geleceğimi şekillendiren ufak ayrıntılar. Yaşım hakkında yalan söylemeyi tercih ediyorum. :) kaç yaşında olduğunuzu söylerseniz hep o yaşta olursunuz, 30’dan sonra yaş değiştirmeme kararı aldım, o halde 30 diyelim.

Okan Üniversitesi İngilizce Sivil Havacılık mezunuyum. Gelecek yılda University Of London Psychology (Londra Üniversitesi Psikoloji) bölümü mezunu olacağım. Eğitimi asla bitmeyecek kendime yatırım olarak görüyorum. Hayatımın sonuna kadar ilgim olan alanlarda eğitim görmeye de devam edeceğim. Bunu hayatın amacı olarak görüyorum. Şu anda husisi pilot lisansımı aldığım uçuş okulunda tüm uçuşlarından ve kaza kırımından sorumlu, CAA onaylı güvenlik müdürüyüm. Bu pozisyon için de birçok eğitim ve sınavdan geçmek zorunda kaldım. Fakat pes etmek yok :)

Ülke değiştirme konusuna gelirsek sanırım göçmen olarak yaşamaya alışmış bir aileye mensup biri olarak benim ülke değiştirmem çokta sorun teşkil etmedi. Çocukluğumdan bu yana İngiltere severek ziyaret ettiğim bir ülkeydi ve 11 yıl evvel sürekli olarak evim oldu. Ülkeyi genel olarak seviyorum, kültürlerini, dilleri ve dostluklarını seviyorum. İnsanı çıkarsız ve yardımcı olmaya çalışan kibar karakterler. Tam da ihtiyacım olan şeyler. :) Birçok ülkeyi pilot lisansım ve yaşadığım ülkenin konumu sayesinde günübirlik kendi uçağımız ile ziyaret ediyorum. Planlamasını kendinizin yaptığınız, tüm uçuşta pilot olarak bulunduğunuz bir uçuştan sonra başka bir ülkeye gidip tüm günü orada geçirip, kültür turizmi yaptıktan sonra evinize dönüp uyumak inanılmaz bir haz. İngiltere ve Avrupa’da genel havacılık çok geliş olduğu için bunun nimetlerinden yararlanıyorum diyebiliriz.

Biz sizi ilk Türkiye’de “makeupdeen” hesabıyla güzellik ve makyaj videoları çeken bir influencer olarak tanıdık. Şu an İngiltere’de pilotluk eğitimi almakla devam eden bir kariyer hikayeniz var. İlham veren serüveniniz nasıl başladı? Bize biraz kariyerinizden bahseder misiniz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Ben influencerlığı hiçbir zaman bir meslek ya da kariyer olarak görmedim. Evet, makyaj ve güzelliğe olan ilgim ve profesyonel açıdan da yapmış olduğum için bildiğim şeyleri ihtiyacı olanlarla paylaşmak bana büyük mutluluk veriyor fakat bu benim hiçbir zaman bir kazanç kaynağım olmadı. Bir hobi ya da güzel insanlarla paylaşım yaptığım, bolca dost ve ve güzel insan biriktirdiğim bir yer oldu benim için her zaman. Ben 3 yaşımdan beri hep uçmayı hayal ettim, zaten başka da bir hayalim hiç olmadı. Bu hayali kovaladım durdum.

Çocukluğumdan bu yana yaptığım tüm planlarım bu hedefe giden küçük patikalar açmak içindi ve sonunda o patikaların büyük yollara kavuştuğunu görmek beni ve o 3 yaşındaki küçük kasabalı kızı gururlandırıyor. Hususi pilot lisansımı tamamladıktan sonra uçuş saatlerine ağırlık verdim, hali hazırda ikinci üniversitemi de okuyor olduğum ve tam zamanlı çalışıyor olduğum için daha fazla aktiviteye zamanım kalmıyor fakat anlaşmamızın yapıldığı bir havayolu ile eğitimlerim devam ediyor olacak 2024 yılında. 2023 yılı kadar verimli geçmesini umuyorum.

Serüvenim gerçekten ilham veriyorsa bu beni mutlu eder. Ben çok farklı alanlarda kadınları görmekten çok büyük mutluluk duyuyorum.

Kariyerinde sizin gibi ülke/meslek değiştirerek farklı adımlar atmak isteyen kadınlara ne tavsiye edersiniz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Hiç düşünmeyin, çünkü hayat denilen bu yolculukta o yolda bir yerde bir köşe var ve o köşeyi başka şeyler için dönmezseniz o yol ilerleyecek ve siz o köşeyi kaçırdıktan sonra uzun uzun geriye bakıp duracaksınız fakat o köşeyi çoktan kaçırmış olacaksınız. Bu sadece kariyer için değil her şey için geçerli. Belli bir yaştayken zaman hiç geçmeyecek gibi gelir fakat zamanın geçmesi ufak bir göz kırpması kadar hızlıdır. 10 sene sonra bir uyanırsınız ve “ben ne yaşadım ki?” dersiniz. Hayallerinizi ertelemeyin.

Eğer gitmeniz gereken bir ilişkiniz varsa gidin, eğer çıkmanız gereken bir yol varsa çıkın, eğer okunacak kitaplar varsa okuyun. “30’dan sonra da üniversite mi olur?” demeyin, bal gibi de oluyor. Hatta daha bir tatlı, anlamlı oluyor. Kendinize yatırım yapın çünkü yalnız ve çıplak geldiğiniz bu dünyadan yalnız ve çıplak gidiyorsunuz; bunu aklınızdan çıkarmayın. Bugün cesaret edemediklerinizin yarın keşke olmasını istemiyorsanız harakete geçin, çok çalışın, çok hayal kurun ama en çok hayal kurun çünkü insan biyolojik olarak nefes almayı bıraktığında ölmüyor, insan hayal kurmayı bıraktığında ölüyor.

Herkesin gittiği yollardan gitmeyin çünkü bu onların yolu, sizin yolunuz size özgü olsun. Kimse için hayal kurmayın, sizin istediğiniz neyse önce bunu düşünün ve kendiniz için hayal kurun. Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın, eğer bir aile kurup çocuklar yapmaksa hayaliniz yapın, tarımla uğraşmaksa yapın, seyahat etmekse edin, yeni bir yetenek edinmekse istediğinizi öğrenin. Hedefleriniz ve hayalleriniz size özgü olsun. Sizi bunlar mutluluğa taşır.

Kimlerden ilham aldınız? Kimleri ilham verici buluyorsunuz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Ben bu sorunun cevabını verdiğimde insanların ukalalık olarak göreceğini bilsem de kendi bildiğimden vazgeçmeyeceğim ve yine yeniden tekrarlıyorum: Benim hayatta idol gördüğüm, ilham aldığım kimse olmadı. Ben okuduğum kitapların, izlediğim filmlerin, belgesellerin, hayatıma girip çıkan insanların ve ailemin ortalamasıyım. Hiçbir görüşü tamamen benimseyip sadece ona saplantılı kalmadım. Her zaman zıt görüşleri gözlemledim. Hayatımda hiçbir futbol takımını tutmadım ya da bir siyasi görüşe sabit kalmadım. Kim insanlık için doğruyu söylüyor, kim doğa için doğrunun peşindeyse o kişilere hakkını verdim.

Yani bugün tanışacağım genç bir anneden de ilham alabilirim, işini iyi yapan bir avukattan ya da bir tren makinistinden de ilham alabilirim. İnsan tüm renklere açık olmalı, hayat tek renkten ibaret olmamalı. Yürüdüğüm yolda karşıma çıkan bir mimariden bile ilham alabiliyorum, hatta en yakın oturulacak yere oturup dakikalarca binaları izlediğim de oluyor :) işini iyi yapan herkesten ilham alıyorum; din, dil, ırk, yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin fakat herkesin idol olarak aldığı kişiler asla idolüm olmadı, ya da çevremdeki özellikle bir kişiden asla ilham almadım.

Hem kişisel yaşamınızda, hem kariyer hayatınızda cesur adımlar atmaktan korkmadınız! Bu cesaretin kaynağı ne, diğer kadınlara kendilerinde bu gücü nasıl bulabileceklerine yönelik ne tavsiyelerde bulunursunuz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Bunun mimarı babamdır. Ben karanlık dahil hiçbir şeyden hiç korkmadım bu hayatta çünkü benim babam her zaman “benim kızım yapar” dedi. Benim kızım bir yolunu bulur. Teşekkür ederim babacım, tüm kredi senindir. Beni özgüveni yüksek bir kadın olarak yetiştirdiğin için ben de gelecek nesle bu mirasını aktarmaktan gurur duyacağım.

Influencer olarak kendi patronunuzdunuz, pilot olarak bambaşka bir ortama girdiniz. İki iş arasında geçişiniz nasıl oldu, farklar neler, yaşadığınız tecrübeyi anlatır mısınız?

Ben havacılığın içinde piştiğim için ikisinde en ufak bir alışma zorluğu çekmedim. Avrupa’da sivil havacılık Türkiye’deki gibi çok katı disiplinler içinde gerçekleşmiyor, tabii ki ciddiyetinin farkındayız fakat bizim için iş eğlenceyle eş zamanlı gidiyor. Ben her sabah uyandığımda en güzel kıyafetlerimi gidip makyajımı yapıyorum ve sanki düğüne gider gibi işe (uçuşa) gidiyorum. İnsanın sevdiği işi yapması kadar daha güzel bir his yoktur sanırım.

Pilotluk kariyerinizde “kadın” olduğunuz için zorlandığınız bir durum yaşadınız mı? Cinsiyet ayrımcılığı yaşanan durumlar için çözüm öneriniz nedir?

Sanırım o devir çok eskide kaldı. Benim bulunduğum sektörde kadınların cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığı bir alan değil en azından benim açımdan öyle. Birçok kız arkadaşıma hayatımdan uzun uzun saatler ayırıp onların bu işe girişmelerine vesile oldum. Şimdi onların kanatlarının üzerinde uçtuklarını görmekten gurur duyuyorum. Kültür ve eğitim olarak ne kadar kendimizi geliştirirsek gelecek nesil bu konuda daha şanslı olacak diye düşünüyorum. Bu konuda tavsiye verebilecek bir yetiye sahip olduğumu düşünmüyorum fakat tek söyleyebileceğim şey “asla vazgeçmeyin”.

Sosyal medya hesabınıza bakınca pilotluğa büyük bir tutkuyla başladığınızı görüyoruz. Sizin gibi tutkusu olduğu hayalin peşinden giden genç kadınlara ilham olmak için ne söylemek istersiniz?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!

Ben küçük bir kasabada orta gelirli bir ailenin 3 çocuğundan biriyim. Ben çocukken sivilden pilot olmak biraz nadir görülen bir durumdu. Önce asker olurdun sonra sivile geçerdin ya da biz öyle bilirdik. Ben bunu öğrendiğimde küçüktüm, okulda büyüyünce ne olacaksın sorusuna “asker olacağım öğretmenim, sonra uçak uçuracağım” dediğimde bana ilkokul öğretmenim “kızdan asker de olmaz pilotta olmaz, git annene söyle sana elişi öğretsin önce” demişti. Sonra hep dalga konusu oldum fakat şimdi ne ilkokul öğretmenimin vizyonsuzluğu hayatımda ne de benimle dalga geçenler. Bir ben benimleyim ve ben bu hayatı yaşıyorum.

Ben hayallerimin peşinden düşe kalka koştuysam herkes koşabilir. Ben yaptıysam herkes yapabilir. Herkesin hikayesi çok farklı ve kişiye özel. Hiçbir hayat göründüğü kadar kolay değil, benimki de kolay değil. Hiçbir şey toz pembe değil. Hayatta vazgeçtiğim çok şey, yer ve kişi oldu. İşte, bu yüzden ne istediğinizi çok iyi düşünün çünkü belki de istediğiniz şey o değildir. Başkalarının hayalleri sizin hayalleriniz olmasın, sizin kendi hayalleriniz olsun ve peşini bırakmayın. Ben size güveniyorum güzelim kızlar.

Bu röportajımızın hayallerinin peşinden koşmak isteyen her genç kadına ilham olacağına eminiz. Deniz Hanım’a tekrar çok teşekkür ederiz. 💜

Senin hayallerin neler? Hayallerine ulaşmak için hangi adımları atıyorsun?

Göklerin Hakimi: 7 Aralık Sivil Havacılık Gününde Pilot Deniz Baysal Bize Kendini ve Kariyer Yolculuğunu Anlatıyor!
108 Cevap