Jandarma Havacılık "Gurur Kaynağımız!"

DOĞU’NUN KARTAL YUVASI


Değerli KS ahalisi Mart ayında Diyarbakır’da süren Evlat Nöbetinin 555. gününde çocukları için cesurca nöbet tutan aileleri ziyaretimizden sonra. Doğu’nun Kartal Yuvasına Jandarma Havacılık Grup Komutanlığına misafir olduk. Burada milletimizin bekası için canla başla çalışan Havacılarımızla görüştük kendilerinden değerli bilgiler aldık. Bir keşif uçuşuna katıldık. Burada Havacılık Teşkilatımızla ne kadar gurur duysak az size bu ve önceki ziyaret ve katıldığım uçuşlardan bazı fotoğraflar paylaşıyorum.Umarım beğenirsiniz.

Jandarma Havacılık Gurur Kaynağımız!


Jandarma Havacılık ve T-129 ATAK

 • Terörle mücadele harekatının etkinliğini en üst düzeye taşıyan, hava harekatında başrolü oynayan (aslan payını sonuna kadar hak eden), başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde olmak üzere, tüm yurt sathında halka yardım ve doğal afetlerde ilk akla gelen; Çelik Kanatlar olarak bilinen, Jandarma Havacılığın Doğu’daki Kartal Yuvası Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığı’na misafir olduk. Diyarbakır Jandarma Hava Grup Komutanlığı 1968 yılında kurulmuş, 1989 yılında envanterine ilk S-70 Skorsky tipi helikopterleri katarak Diyarbakır’a konuşlandırmıştır.
Jandarma Havacılık Gurur Kaynağımız!
  • Kurulduğu tarihten bugüne, başta terörle mücadele harekatı olmak üzere milletimizin hizmetine yaklaşık 50 yıl ve yıllık ortalama 5000 saatten fazla süredir uçuş icra etmiştir.
  • 2018 yılında envantere alınan 6 adet T-129 ATAK helikopterleriyle teröristlerin tespit, takip ve imhasında Jandarma Genel Komutanlığı’nın demir yumruğu olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.
Jandarma Havacılık Gurur Kaynağımız!

Askeri hava aracı sayısı 45 bini aştı

Dünya genelinde 45 binden fazla askeri hava aracı yer alıyorken Amerika Birleşik Devletleri, 13 bin 233 adet hava aracı ile birinci, Rusya 4 bin 144 hava aracıyla ikinci, Çin 3 bin 260 hava aracıyla üçüncü sırada yer alıyor. 2020’ye göre ABD ve Rusya’nın hava aracı sayısı azalırken, Çin’de artış yaşandı. Türkiye ise küresel hava gücü liginde Mısır’ın önünde 2020’de olduğu gibi yine dokuzuncu sırada kendisine yer buldu.

Jandarma Havacılık Gurur Kaynağımız!

Atak helikopterleri dikkat çekiyor

Helikopter filosunda da ABD 5 bin 436 adetle ilk sırada yer aldı. Rusya’nın 1.540 adet, Çin’in 902 adet helikopteri bulunuyorken Türkiye 471 adetle 2020’ye göre bir basamak yükselerek sekizinci sırada yer aldı. Saldırı helikopterleri arasında ise ABD 904 adetle yine birinci, Rusya 538 adetle ikinci, Çin 327 adetle üçüncü, Türkiye ise 104 adetle altıncı sırada. 2020’ye göre Türkiye envanterine 4 adet saldırı helikopteri ekledi.

Türkiye’nin saldırı helikopteri filosundaki en önemli gücü Türk Havacılık ve Uzay Sanayii / TUSAŞ imalatı T129 Atak’lar oluşturuyor. Silahlı kuvvetler envanterinde 57 adet Atak helikopteri görev yapıyor.


KENDİ SINIFININ EN ETKİN TAARRUZ HELİKOPTERİ

ATAK Projesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin üretilerek hizmete alınması amaçlanmıştı.

Bu çerçevede AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını elinde tutmaktadır.

T129 ATAK Helikopteri yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlandı:

Yakın hava desteği görevleri için dizayn edilen T129A, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 mm top ile donatıldı.

T129 B helikopterine ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabilmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı müsteşarlığınca yürütülen proje çerçevesinde TUSAŞ (TAI) tarafından üretimlerine devam edilmekte olan ATAK Helikopterlerinin ilki 2014 yılında teslim edilmiş olup, halen üretim ve teslimat faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine katılan helikopterlerin kendisinden beklenen görevleri etkin bir şekilde yerine getirmesi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Havacılık Komutanlığı’na büyük ölçüde güç sağlamıştır.


EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN “ATAK”

Bilindiği üzere ilk ATAK helikopteri Polis Havacılık Dairesi Başkanlığına yakın zamanda teslim edildi ve yeni teslimatlar için çalışmalar sürmekte.

Jandarma Havacılık Gurur Kaynağımız!


Terörle mücadelede çok büyük faydaları görülen T-129 ATAK helikopterlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından talep edilmesine ilişkin bilgiler de paylaşıldı. Toplamda 9 ATAK helikopterinin Emniyet güçlerine teslim edileceğinin konuşulmasının yanı sıra bu kapsamdaki ilk T-129 ATAK taarruz ve taktik keşif helikopterinin montaj hattına alınması bu sürecin resmen başladığını gösteriyor.

Bilindiği üzere Polis Özel Harekat birimleri özellikle Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere terörle mücadelede önemli görevler üstleniyor. Jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile de kimi zaman ortak harekat düzenleyen Emniyet güçleri sahada sıcak çatışmaya da giriyor.

Bugüne kadarki süreçte Özel Harekat polisleri eğer bir sıcak çatışmaya girecekse, Jandarma ya da Kara Kuvvetleri Komutanlığından ATAK talebi oluyordu. Yeni dönemde ise Emniyet bizzat kendi taarruz helikopterleriyle operasyonlar düzenleyebilecek.

Çatışma bölgelerinde polislerin böyle bir imkan ve kabiliyete kavuşması son derece önemli olmakla birlikte, Emniyet’in kendi ATAK’larına kavuşmasıyla birlikte terör örgütüne vurulan darbe daha da fazla olacak. Teslim edilecek taarruz helikopterleri polis özel hareket timlerine çok etkin bir yakın hava desteği sağlayacak.


ATAK projesinde teslimatlar sürüyor

Şu ana kadar 59+41 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Kara Kuvvetleri Komutanlığına 50 adet, 18 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Jandarma Genel Komutanlığına ise 6 adet helikopter teslim edildi.

T-129 ATAK’ın en gelişmiş konfigürasyonu olan T-129 ATAK B2’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslimatlarına, bu yıl başlanması planlanıyor.


ATAK-2 YOLDA

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, T-129 ATAK projesinde kazanılan bilgi birikimi ve tecrübe ile ATAK-2 Taarruz Helikopteri projesine başlandığı duyuruldu. Projenin tamamen yerli imkânlarla geliştirileceği belirtilirken, TUSAŞ T-625 genel maksat helikopterinde kullanılan alt sistemlerin bu projede de kullanılacağı ve ilk versiyona göre daha gelişmiş aviyonik sistemlerle donatılacağı açıklanmıştır. İlk kez IDEF 2019' da sergilenen hava aracının 10 ton olacağı öngörülmekte.


Yüksek performansı, yüksek manevra kabiliyeti, asimetrik silah yükü, düşük görünürlük, ses ve radar silüeti, yüksek seviyede darbeye mukavemeti ve balistik tolerans gibi özellikleri T129 ATAK Helikopteri’ne çeşitli muharebelerde çok yönlü üstün harekât kabiliyeti kazandırmakla birlikte, ATAK pilotlarına gökyüzünde harmandalı oynama olanağı da sağlamaktadır.

Jandarma Havacılık "Gurur Kaynağımız!"
1
9
Görüşünü yaz
1Kız Görüşü
9Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Auxerre
  Eski adıyla AgustaWestland yeni adıyla Leonardo helicopters'in çöp taarruz helikopteri Türk mühendisi aldı, dünyanın hafif taarruz helikopter sınıfında rakipsiz yaptı. A 129 itayan versiyonunda, ne gece uçuş yapabiliyordu, ne güdümlü mühimmat kullanıyordu, ne link bağlantılarını yapabiliyordu, analog kokpitinde çağdışı aviyoniklari olan çöp bir projeydi resmen.

  İtalyan A-129 kokpit..Jandarma Havacılık "Gurur Kaynağımız!"Bu da Türk T-129 Kokpit Tusaş, Havelsan ve Aselsan farkı! Türk mühendisi, 50 yıl öteye taşıdı bu çöp helikopteri!
  .
  .
  Sokağa atılmış çöp gibiydi, A 129 teneke parçası.
  A129
  A129
  Türk mühendisiyle, teknolojinin limitlerini zorladı ve eşsiz bir eser oldu, şuanMeteksan Satcom uydu kontrol, gece gündüz operasyon sağlayan Aselsan Cats, Faz dizinli aktif arama radarı, erken ihbar ve reaksiyon sistemleri vs gibi birsürü aktif ve pasif güvenlik donanımlarını Türk mühendisleri yaptı. T-129 farkı ortada.
  T-129
  T-129
  Evet şimdi hedef, tamamen özgün ve bu teknoloji transferiyle alınan mühendisliği T-929 gibi 12 ton olacağı söylenen, Ağır taarruz sınıfı helikopteri ki UH-64 Apache bile 8-9 ton ve sınıfında rakipsiz ve ilk olacak, TS-3000 shp Turboshaft motor kullanılması düşünülüyor.
  .
  .
  şu an TS-1400 TEI geliştirdi, ateşlemesini de yaptı, sertifikasyon sürecinde ama, o motor kalifikasyon ve modifikasyonla, 1400 shp güç 3000 ship güce ulaştırılması planlanıyor, Ukrayna'dan know how alınması var bu Turboshaft geliştirme projesinde, 2x300 shp Turboshaft motordan bahsediyoruz, gaz Türbinli motorların en sıkıntılı motorudur, çünkü Stator, Rotor, Santrifüjlü Kompresör, Kompresör bölümü, Türbin bölümü stabil olmalı, ana rotor ve stator uyumu sağlanmalı ve 12 tonluk bir çelik kartalı 20 bin fitlere çıkartır manevra ve taarruz ettirmesi gerekir.
  .
  .
  Shaft Horse Power dediğimiz, en stabi ve limitlerinin zorlandığı mühendislik kısmıdır, zaten bunu yapabilen dünyada 3-5 ülke var, Türkiye'de bunu başarırsa, çok az ülkeden biri olacak. Ana vatan Türkiyeye bu konuda başarılar. Umarım bu taaruz helikopteri ve gene 10-12 tonluk genel maksat helikopterinide başarırlar.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

18
 • Frankie34
  Birgün nöbetteyken yan tarafta bulunan helikopter pistine 3 atak indi.
  Mükemmel aletler…
  Çok heybetli.
 • Mücale47
  Bordo bereli sessizce yaklaşır düşmanın kafasını keser
 • Eskiparliament
  Sade jandarma değil tüm silahlı kuvvetlerimiz gurur kaynağımız
 • OsmanDayınız2
  Ah guzum ah. Ülke yangın yerine döndü. Ama hala sanal şeylerle avutuluyoruz
 • visualsutdio
  İşte bu Türkün Gücü Adına
 • LacivertGandalf
  Çok iyiymiş. Eline sağlık
 • serbestişçi
  daha ilerlenmeli
 • başak1221
  Harika
 • TSKÖKK8
  Bı takla bı manevra yaparlar yürek çatlatır.
YÜKLENİYOR...