Bir film veya dizinin IMBd puanın yüksek olduğu, o yapımın kaliteli olduğu anlamına mı gelir?

ReyaL1
Gerçekten IMBd puanı yüksek olan her yapım kaliteli midir

IMDb Nedir?

IMBd internette bulunan binlerce film, belgesel, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini barındıran bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet Film Veritabanı) açılımıyla da bilinir. IMDb Puanı Neye Göre Belirleniyor? Herkese açık bir üyelik sistemine sahip. Ücretli veya ücretsiz olarak üye olunabiliniyor. Ücretli üyecelerin ayrıcalıkları ve Proimdb adlı ayrı siteleri de vardır. IMDb’nin 2017 yılındaki verilerine göre yaklaşık 70 Milyon kullanıcısı, içerisinde ise 4,1 Milyon yapım şirketi ve 7,7 Milyon film yıldızı bulunduruyor. IMDb puanlamasının belirlenmesi ise hayli karışık. Çünkü puanlama algoritmasını tam anlamıyla paylaşmıyor. Ancak her üyenin oy ağırlığının eşit olmadığını biliyoruz. Üyenin kaç yıldan beri siteye üye olduğu, yaşı, izlenen film sayısı ve hatta sitedeki aktiflik gibi ölçütler oy dengesini etkiliyor.
Bir film veya dizinin IMBd puanın yüksek olduğu, o yapımın kaliteli olduğu anlamına mı gelir?