Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

Yabancı filmleri ülkemizde iki çeşit izleriz, biri dublaj'lı diğeri altyazılı, eğer filmleri orijinal sesleriyle izlemenin doğru olduğunu düşünüyorsanız altyazılı'yı tercih edebilirsiniz ya da filmi izlerken daha kolay takip etmek istiyorsanız, Dublaj Sanatçıları sayesinde bu kolaylık yıllardır sağlanmaktadır. Her ne kadar altyazı mı yoksa dublaj mı gibi bir tartışma konusu olsa da ikisinin de iyi ve kötü tarafları elbet vardır fakat benim düşüncem Dublaj Sanatçıları sinema sektöründe ayrı bir değere sahip, orjinal sesleri çok çok iyi yansıtabildikleri ve Dublajlı filmleri tercih eden milyonlarca insanın seyir zevkine sesleriyle renk katmaktadırlar. Sesini en çok duymuş olduğumuz seslerden bazılarına burada yer vereceğim, eminim bu sesleri duyunca aklınızda hemen filmler canlanacaktır. Eğer dublajlı filmleri daha çok tercih ediyorsanız, bu paylaşım tam size göre çünkü o seslerin kim olduklarını ve yüzlerini görmüş olacaksınız. Onlar sinemanın gizli kahramanları, Dublaj Sanatçıları...

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

Kadir Özübek

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1979, Eskişehir doğumlu Kadir Özübek, genç yaşta radyoculuğa adım attı, daha sonra 1996 yılında ise seslendirme ve dublaj stüdyolarına başlayan Özübek Reklam, dublaj, haber, dış ses, fragman ve program seslendirmeleri yapmaktadır.

Elif Acehan

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1976 İstanbul doğumlu Elif Acehan, hem tiyatro oyuncusu hemde dublaj sanatçısı olan bir ailenin tek çocuğudur, e haliyle kendiside 1981 yılında çok küçük yaşlarda dublaj kariyerine başlamış ve şuana kadar devam etmektedir. Bunun dışında oyunculuğa da yönelen Acehan, Bizimkiler ve Mahallenin Muhtarları gibi bir çok dizide rol almıştır. Oyuncuğun eğitimini yurt dışından almasına rağmen oyunculuğuna son vermiş ve kariyerine dublaj sanatçısı olarak devam etmektedir.

Tarkan Koç

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1971 Ankara doğumlu Tarkan Koç, opera bölümü mezunudur, sektöre oyunculukla başlayan Koç devlet tiyatrosunda görev yapmıştır. Cine 5 kanalının olduğu dönemde asistan olarak Tv dünyasına giriş yapan Koç, yarışma programlarında dış ses olarak ünlenmiştir.

Aydoğan Temel

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1965 Balıkesir bandırma doğumlu Aydoğan Temel, MSÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Lisans mezunu olan Temel 1983'ten beri Tv için proje üretimi, dizi, film, yarışma yazarlığı, tiyatro eğitmenliği ve seslendirme çalışmalarıyla uğraşmaktadır. Belgesel, sinema filmi, çizgi film ve reklamların hem dublajını hemde yönetmenliği yapabilmekte olan usta isim ayrıca bir dönemin magazin programı Pazar Keyfi'nin de dış sesliğini üstlenmiştir.

Birtanem Candaner

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1975 İstanbul doğumlu Birtanem Coşkun Candaner, 1979 yılında oyunculuğa başlayarak çocuk mankenliğe başlamıştır, Kate Winslet'tan Jessica Alba'ya Jennifer Aniston'dan Anne Hathaway'a kadar bugüne kadar bir çok aktris'i seslendirmiştir.

Fulya Ergüneş

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1962 Hatay doğumlu Fulya Ergüneş, bir zamanlar televizyonun en popüler isimlerinden biriydi, sunuculuk, diksiyon eğitmenliği, TRT Spikeri ve seslendirme & Dublaj sanatçılığı ile uğraşmıştır. Savaş Karataş ile sabah şekerleri programını sunuyordu. Ruhsar, Çiçek Taksi, Tatli Kaçıklar ve bir kaç dizide daha rol olan Ergüneş, dublaj'a daha çok yöneldi. Seslendirme yaptığı yapımlarda Cameron Diaz, Nicole Kidman ve Melissa Ponzio gibi isimlerde yer almaktadır.

Harun Can

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1980 Ankara doğumlu Harun Can, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olan Harun Can, İş hayatına TRT'nin Ankara radyosunda başlamış ve sayısız radyo ve televizyon projelerinde çalışmıştır. Bir de TRT Çocuk kanalının kurumsal sesi olmuştur, bunun yanı sıra Cartoon Network ve Disney Channel kanallarındaki bazı çizgi filmlerde de seslendirme yapmıştır. Bir Youtube kanalı bulunmakta ve ayrıca bir müzisyendir. Filmler ve Filimler kanalıyla oldukça yakınlar ve o kanalın HİLE isimli dizisinde Harun Can'da rol almıştır. Seslendirdiği en popüler karakterler şüphesiz Spiderman ve Deadpool'dur. Bir çok markanın reklam sesi olmuş, bir çok popüler animasyon ve çizgi filmlerinde de sesi bulunmaktadır.

Gökhan Akçakara

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1976 Sakarya doğumlu Gökhan Akçakara, o daha çok türkiye'nin magazin sesi olarak biliniyor. Spikerlik ve diksiyon eğitiminde kurslara giren Akçakara 1996 yılında İstanbul 'da seslendirme stüdyolarına katılarak dublaja başlıyor, 2007 - 2011 yılları arasında nickelodeon'ın kurumsal sesi olmuştur. Kanal D, Atv, TRT 1 ve Show Tv gibi kanallarda yıllarca bir çok programlarda dış ses olarak yer almıştır.

Ayhan Kahya

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1965 doğumlu Ayhan Kahya'nın sesi filmlerde çok sık denk geldiğimiz seslerden birisidir, dizi ve filmler dışında reklamlarda da seslendirmektedir. Asıl mesleği opera'ydı hem opera'dan hemde tiyatro'dan mezun olan Kahya dublaj çalışmalarına devam etti. Seslendirdiği en popüler karakterler ise Optimus Prime ve Thanos'du.

Uğur Taşdemir

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları

1965 Yozgat doğumlu Uğur Taşdemir, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü'nden mezun oldu ama mesleğine yönelmedi, tiyatroya ilgi duymuş olduğundan sanatı tercih etti. 1989 yılından sonra bir çok dizi ve filmlerde rol aldı, birilerinin yönlendirmesiyle de seslendirmeye başladı. Özellikle de Nicolas Cage'in filmlerinde daha çok seslendirme yapmıştır ve Nicolas Cage'i hep Uğur Taşdemir'in sesiyle izlemiş olduk.

Dublaj Sanatçıları Anlatıyor, Dublaj Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir? Vb.

Burada dublaj sanatçıları'nın televizyon programlarında vermiş oldukları röportajlarından kısa süreli parçalarını yer verdim. Şimdi işin ustalarından bu işin nasıl yapıldığını dinleyelim...

Dublaj'ın en zor yanı nedir? - Yanıtlayan: Tarkan Koç

Bu mesleğin yaşı var mı? Hangi isimleri Seslendirdiniz? En yorucu ve en keyif veren filmler hangisidir? - Yanıtlayan: Fulya Ergüneş

Herkes dublaj yapabilir mi? - Yanıtlayan: Kadir Özübek

Dublaj Nasıl Yapılır? - Yanıtlayan: Kadir Özübek

Şimdilik bu kadar, Listede yer alan sesler arasından sizin en çok beğendiğiniz dublaj sanatçısı hangisidir? Ayrıca bu listede bulunmayan daha bir çok ses var ki sizin en sevdiğiniz dizi/film karakterini kimin seslendirdiğini merak ediyorsanız ve bu listede o sesi bulamadıysanız yorumlarda bahsediniz...

Sesin Yüzleri: Dublaj Sanatçıları
7
20
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Hep merak ederim acaba bu kişiyi kim seslendiriyo falan diye 😄 İlgim var ses dublajı yapanlara yani çok büyük bi yetenek bence 👍🏻 Ellerine sağlık seninde çok güzel bi bence olmuş 👍🏻❣️
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

620
 • dublaj konusunda Dünya çapındayız gerçekten
 • 7_Kocali_Hürmüz
  Yabancı Filmleri Türkçe Dublajla izlemiyorum, beğenmiyorumda. Çok fazla uzatıyorlar ve yanlış kelime kullanıyorlar zaten. Örneğin Hey dostummmmm johnnnn sen salaaaak mısınnnn? Aaahhhhhhh seniiiiiiii pisss nalettt olasıııı cadıııı 🤣🤣🤣 aaaamağğğnnnnn taaanrığğğmmmmm... çoğunlukla komedi niyetine izliyoruz arkadaşlarla gülmek için.
 • Hem dublaj hem altyazılı çok film izleyen biri olarak bizim filmlerdeki dublaj orjinal sesi aratmayacak kadar iyi, neden bu kadar iyi diye merak da etmişimdir, herhangi bir hollywood filminin rus veya fransız dublajını seyredemezsiniz, o derecede kötü.
 • bu dublajcılara bende meraklıyım hatta bir tanesiyle röportaj yapmayı düşünüyorum. Güzel değişik zevkli bir iş gibi görünüyor bana uzaktan. ciddi bir yetenek ve sabır işi olduğu da kesin
 • Loyall
  Sungur babacan gibi bir efsaneyi listede görmemek beni üzdü.
  Yinede sağol.
  • SkrErd37

   O kadar çok isim arasında seçim yapması zor oldu fakat bunun devamı gelecek.

  • Ben de mesud uz görmedim o da çok iyidir

 • SunPower
  Seslerin hepsi tanıdığımız sesler... Hayatında en azından 5 popüler film izlemiş sıradan vatandaş bile bu seslerden biriyle karşılaşmıştır. :)
 • Pas_ak
  dublaj sanatçılarını çok takdir ederim. keşke böyle bir yeteneğim olsaydı
 • tastycock
  Dublaj işi zordur ve herkes kaberadaki adamın yüz ifadesine uygun ses tonunu çıkaramaz.
 • Ragnar_Lodbrok
  Bir insan bir filmi dublajla izlediğini sanıyorsa, bilmesi gerken şudur ki, dublajlı film izlemek eldivenle çocuk sevmeye benzer. Bir filmi gerçekten anlamak için asla dublajlı izlemeyin.
 • Bazı dublörler gerçeklerinin aynısı gibi konuşuyor.
 • Kadir Özübek, Sungun Babacan, Fatih Özacun, Uğur Taşdemir, Umut Tabak, Murat Şen favorim
 • endlessriver
  Her zaman ilgi duyduğum ve merak ettiğim bir konudur. Değerli bilgiler ve paylaşım için teşekkürler.
 • AliBeyciğim
  aslında dublaj sanatçıları zor bir iş yapıyorlar o karaktere sesleriyle hayat veriyorlar ama kimse tarafından bilinmiyorlar üzücü bir durum
 • EFOK123
  Filmlerde/dizilerde aşina olduğumuz karakterlerin sesleri bu insanlardan çıkıyormuş meğersem :)
 • Paptya__Kadn
  Gökhan Akçakara sesine bayıldım 😍👍🏻
  • SkrErd37

   Magazin programlarını mı takip ediyorsun yoksa 😂

 • fuzzyface
  Konuştuklarında bile dublaj oluyor sanıyorum hsdh
 • Flowerqueen
  Zor ve yetenek isteyen bir iş gerçekten
 • Pleurer
  Çok güzel sesleri var bende yapmak isterdim.
 • Ahahhahahhaha
  Cizgi film muthis😃😃
 • deathollws006
  Ohaa ben şok o adamlardan o ses nasıl çıkıyor
  • SkrErd37

   Konuşmalarında bile hala dublaj olduğunu sanıyorsundur öyle değil mi? 😂 tamamen kendi sesleri

  • deathollws006

   Aynen öyle valla yaa 😂😂😂

 • Dinazortreni
  Bende cok istiyordum aydinlattigin icin sağol
 • Laatahzen03
  Kandiriliyoruz gibi geliyo böyle dublajlarda
 • orgebey
  Emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş
  • SkrErd37

   Okumadın bile di mi

  • orgebey

   Okudum videoları bile izledim daha öncede izlemiştim bunları teşekkür ederim hafızamda tazelediğin için

 • furrkan34
  Deadpool seslendiren adamın sesi fena bayılıyorum
 • ses ve görüntü uyumu diyoruz.
 • 52mert52
  Dublaj konusunda iyiyiz bencede.
YÜKLENİYOR...