Askerlikten korkuyorum?

giden kişilerin söylemleri, gidip gelen kişilerin edindiği deneyimleri internet üzerinde paylaşması, askeriyede son 10 yildaki intihar sayısının şehit sayısından fazla oluşu gibi gerçekler beni iyice eve kapattı

ciddi anlamda korkmaya başladım zaten psikolojik olarak obsesyon, depresyon, anksiyete gibi hastaliklarim var sürekli intihara meyilli biriyim

şubeye durumumu anlattım hastaneye sevk ettiler ama askere elverişlidir dediler orda sorunlarımı dinlemediler bile

üniversite mezunuyum ben ne yapacağım
bı akıl verecek kişi var mı Allah rızası için

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Askerlik vatana hizmet yeri olmaktan çıktı zaten komutanım egosunu tatmin etmekten başka bir şey değil ağaca selam verdiriyor tuvalet temizletiyor bunun neresinde vatana hizmet var!
    Savaş mı 12 ay askerlik var
    Söz konusu vatansa savaş durumunda bende cepheye giderim ama bu vatana hizmet değil askercilik oynatmaktan başka bir şey değil paran var ise bedelli yap

0|1
    0|0
    • ben de o yüzden çekiniyorum cephe sorun değil benim için ama ordaki pislikleri görmek istemiyorum zaten psikolojim iyi değil

bu arada bedelli yapamam işsizim malesef

• @aklsoodjb gitmeme gerek yok durum ortada dayım ve halam ordudan emekli eniştem kurmay albay kuzenim kuleli askeri mezunu çocukken nizamiyeye çok giderdim nasıl bir atmosfer olduğunu çok iyi biliyorum sabah 06:30 içtima yataklar jilet gibi olacak sakal traşı yat kalk sürün karısına sinirlenen komutandan dayak ye revirlik ol falan filan ağaca selam durduran köpeğe emredersiniz komutanım dedirten komutan gördüm

• Dayak? şu an dayak yok ki... bir askerin dayak yemesi için silahını arkadaşın dogrultması hırsızlık yapması gibi büyük sebebler olmalı... senin gördüklerin görmediklerinden ibaret...

En İyi Erkek Görüşü

• Universite okumuş ve o ortam da yetişmiş biri neden Askerlikten korkar anlamıyorum vallahi billahi anlamıyorum. Korkulacak bir şey yok ustlerinin emirlerini uydukdan sonra kim ne yapabilir?
    Komutanin sana eğil agzina verecem diyecej degil ya?
    Veya seni itip kalkicak sayip sovecek dayak atacak degiller.
    Eskidendi onlar eskiden yemekleri bile özel cateringler yapiyor, carsi izni yillik izin falan derken 9 ay askerlik hele birde kisa donemse goz acip kapayana kadar bitiriyor.
    Sosyal internette gezinen laflara bakma onu yapanlar belli kisiler. Askerlikten sogutma ve iftira ile bir yere geleceğni saniyorlar.
    Simdi cagirsinlar neresi olursa hic dusunmeden giderim Askere.
    Asker Ocağı gibi yer var mı ya... Yeri gelir makara kukara yeri gelir ciddilik v. s
    Inanmayin öyle haberlere yazilara yalan kardesim yalan. son zamanlarda bu tur seyler artmaya basladi olumsuz haberler yaparak genclere askerlik alaninda korku pompaliyorlar yok öyle bir sey
    Onu diye kisiler Asker iken Arsizlik yapip ceza almis kisilerdir.
    Kendinden emin isen hiç bir sorun çıkmaz.
    Adamin mina koyarlar.
    Komutan falan fark etmez yeter ki usulsüz ve gayrinizami durumlarda sessiz kalmayin ama sesinizi de yükseltmeyin diklesmesen bir ust komutanlariniza sikayet edin onlar geregini yapar. Merak etmeyin
    Sivile gectigim de Boluk Komutanim Bakirkoy de karsima cikti ; O beni bende onu severdimm tabii çarşımi az kitlemedi 😂bir soz ettim ona alnindan terler bosaldi.
    Haklisin dedi gitti.
    Bu dunyada kimse paşa veya başka bir şey degil en krali 2 TL lik çekirdek mermiye bakar (!) Herkea eşit herkes aynı kimse kimseden üstü veya altı degil. Sadece Zeki ve Aptaldır

0|0
    0|0
    • ellerine yüreğine sağlık çok güzel yazmışsın ama ettiğin lafı çok merak ettim üstad 😂😂

• Sense korkma git Askerliğini yap.
      En güzeli zamanında gidip gelmek.
      Yaş geçtikten sonra gidersen Zoruna gider Askerlik.
      20 yaşlarında gençler 30 yaş üstünde adamlara emir verdiği iş yaptırdığı oluyor.
      Bunu Özel şirkette çalışıyormuş gibi düşün senden küçük ama rütbe makam görev olarak üstün kişilerin sana iş buyurması gibi hiç bir fark yok sadece askerlik daha ciddi bir yer orada oyun olmaz.
      Yanındakinin canı sana senin canın ona Ülkenin malı ve canı onlara emanettir.

• Ayrıca Askerlikte ; Sağlık ile problemin varsa giderilir.
      Psikolojik sıkıntın varsa sende kalsın kimseye anlatıp da kendini aciz ve acınası duruma düşürme.
      Haplar ile ayakta duruyorsan eğer askere gidip doktorlarla görüşürken abartmadan olduğu gibi anlat. Kendi kendini sıkıntıya düşürme.
      Normal hayat gibidir Askerlik farkı; Daha ciddi ve manevi duyguları yoğun yaşadığın bir yerdir.

Kızlar Ne Diyor 5

• Korkunun ecele faydası yok

1|2
    0|0
    • sorulara ergen gibi cevaplar vermeseniz ah bir de neyse yine de teşekkürler

• Ben umursamaz biri olduğum için sana ergen gibi geliyor ama ergence olsa bile sen de biraz böyle olmalısın yoksa hem bedenen hemde ruhen zarar göreceksin

• teşekkür ederim bak bu mantıklı idi

• korkman normal sonuçta askerlik yani vatani görev gidince unutursun sakin ol

0|2
    0|0
    • korkmak vatani görev oluşundan değil kardeşim, oraya vatani görevimi yapmaya gideceğim ama onlarca dengesiz insan çıkacak karşıma bundan eminim

• Bilmiyorum ama korkma ya o kadar gecer gider

0|0
    0|0
  • Rahat ol. Neden bu kadar korkuyorsan. Herkes gidiyor o kadar kötü bir şey değil

0|0
    0|0
  • Gözünde büyütme

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Benim askerlik yaptığım yeri görsen dudağın uçuklar... yol yok, zaman zaman su yok, sigaran biterse eğer o sıralarda duyum varsa karakola gelen yok, erzak biterse erzak sıkıntı
    .
    Bunca olumsuzluğa rağmen aynı yerde aynı arkadaşlarımla bir 15 ay daha yaparım... askerlik insana sabrı öğretir... dayanışmayı öğretir... yeri geldi 1 şişe suyu 5 kişi içtik bir dal sigarayı 10 kişi döndük... bizi tatmin etmese bile paylaşmayı öğrendik... ALLAH korusun savaş çıksa aç kalmayı öğrendik, paylaşmayı öğrendik... Çanakkalede sadece hoşafla buğday çorbasıyla günlerce savaşan ecdadimız dedemiz gelir aklımıza...

0|1
    0|0
    • çok teşekkür ederim kardeşim güzel fikirlerin için

• Seninki de bir anda bitecek bak gör.. asıl sıkıntı gelince başlayacak

• kardsm inan o kadar kotu bsey degil. sen baskalarinin dediklerine bakma bende gidecegim zaaman neleeerrr neler dediler inanamazsin. bizim turk milleti abartmayi cok sever 😊 inan o kadar guzel birseyki anlatamam. ben askerligimi bitirdim. simdi ise yine askeriyede calisiyorum ve cok mutluyum. o intihar edenler harbi harbi şahsi sorunlari olanlar intihar ediyor. benim bir arkadssimds intihar etti ama sadece aile sorunlari var diye. askerde insani yemiyolar yani senin anliycan.
    bu korkunuda orda yendigin an tam bir erkek oluyorsun. emin ol 😉

1|0
    0|0
  • Merhaba
    Akerlik her kerkek için biraz korkutucudur aslında bazıları biraz fazla bazıları biraz az.
    ya da şöyle düşün bazıları bunu belli eder bazıları bunu gizlemeye çalışır , ama askere giderken hiç endişe etmedim diyen yalan söyler bence.
    O yüzden bunun gibi konuları hiç kafana takma intahar eden sayısı filan araştırma boşuna ya da bak bakalım son 10 yılda sivil hayat ta intihar oranı ne kadar artmış?
    O yüzden hiç canını sıkma çünkü gidince orada canını sıkacak birşeyler nasılsa bulacaksın.
    İlk bir hafta ve bir ay önemli inan bana o şikayet edenlerin çoğu şimdi çağırsalar aynı kadro aynı yere koşarak giderler.
    Mesela ben =)
    Çünkü bitince anlıyorsun ki Asıl askerlik bitince hayatın kendisi askerlik hem de teskere de yok.

0|1
    0|0
    • çok teşekkür ederim güzel abim fikirlerin için

• rica ederim.
      Son olarak bir hatırlatma daha..
      sakın ne en önde ol ne de en arkada kal askerde her ikisini de sevmezler.
      ve tuzak sorular sorarlar iş ile ilgili mesela çok dikkatli ol , her işe atlama..

• hocam askerlik insanı olgunlaştırır, düzen sahibi yapar. korkulacak birşey yok ben siirtte üs bölgesinde yaptım 11 ay boyunca sürekli gece idi görevim tek şoför olduğum için gündüz araç görevlerinden dolayı uyumadan görevimi yaptığım zamanlar oldu iyidir askerlik o da bir okul hem de çok faydalı bir okul. bazen taciz yedik 4, 5 kere çatışmaya girdik korkmadık mı korktuk ama bayrağı düşündük gururumuz vatanın bize olan ihtiyacı korkumuzdan ağır bastı 4 yıl oldu askerden geleli bak...

0|0
    0|0
  • Vicdani ret hakkını kullan tc de böyle bir hak yok ama sen bir avukata danış.

1|1
    0|0
  • evet kımse sorsan vatanı ıçın canını verır malını verır bu ulke hepımızın ama @Adaletfetısı kankamın dediği gibi orada kınalı kuzuları ezıyorlar bıraz tabı ıyı olanlarda var egolu olanlarda var sonuçta herkes gıdıp gelıyor korkacak bışe yok sabırla gıdeceksın doneceksın oyle ıntıhar vs gıbı şeylerı kafana da koyma senın gıbı oraya yenı gıden bıssuru arkadaşın dostun oalcak belkıde. Babamın guzel bır oğududur bana korkarak yaşanmaz dıye senınde aklında olsun ^_^

1|0
    0|0
    • Allah razı olsun bı sen bir de kankan mantıklı konuşmussunuz

• rahatlata bıldekse ne mutlu bıze ^_^

• sağol abim seviyorum sizi😂

• Kısa dönem gidersen, inaniyorum ki cok daha rahat bir askerliğin olur. Ozellikle acemilikte cogunlugunun kisa donem oldugu askerlerle egitim gorursun. Usta birliginde de genelde sana daha bilincli bir asker gozuyle bakarlar. Hic gozunu korkutma. Her sey kendiliginden gelişiyor zaten. Bir de bakacaksin ki bitmis.

0|0
    0|0
  • kardesim bizde gittik. hic korkmadik korkanida hic gormedim. dayak yok birsey yok. sen ayvayi yedin diyenlere falan bakma palavra

0|0
    0|0
  • Mecburen askerlik yapmış ve antimilitarist biri olarak söylüyorum. Eğer maddi imkanın varsa erteleyebildiğin kadar ertele ileriki zamanlarda belki bedelli çıkabilir. Fakat bu hayatını düzene sokmanda sıkıntı yaratır tabi. Ama uni mezunuyum diyosun 6 ay kısa dönem yapıp gelmek de bir seçenek. Aslında korkmana gerek ama sen bilirsin tabi. Askerlik değişik bir deneyim olabilir senin icin.

0|0
    0|0
    • teşekürler abim psikolojik olarak hazır olursam hiç sorun değil tabiki de

• ben gittim, sana şu kadarın söyliyim askerde neyle karşılaşacağını gidene kadar bilemezsin, anlatılanlara bakma sen, çok iyi bir askerlikde yapabilirsin. eğer illa gitmek istemiyorum diyorsan yüksek lisans yap. bir süre sonra zaten bedelli gelir.

0|0
    0|0
    • sağol kardeşim yorumun icin

• Canım bunları takma 16 yaşında dedimki daha benim askere gitmeme 4 yıl var dedim askerlik bitti üstünden de 10 yıl gecti keşke cagırsalarda bidaha askerlik yapsam bu derlerya asıl askerlik bitince başlar gercekten dogru ben askerde bundan cok cok cok rahattım komutanlarla saygılı ol yeter onlar seni orda koruyup kollarlar bakma sen bu darbeye felan bir kişinin emri kaç kişiye bedel oldu emir demiri keser

0|0
    0|0
  • erkek adamsın askerlik yapmazsan kız yok sana iş kariyerinde sıkıntı ulan emir almaktan bu kadar korkulurmu emin ol bir yerde çalışacağına git askerlik yap askerlik başkadır sıkıntı olmaz ortamlar fena ulen sana hep kötü anlatmışlar bence o kadar kötü değil

0|0
    0|0
  • Hiç bir şey olmaz intihar falan yalan dolan ben Hakkari Şemdinli de yaptım 5 kez baskın yiyen karakolda hiç kimse intihar etmedi herkes sağ salim bitirip geldi çok şükür. Tamam zorlukları var tabiki sonuçta askerlik görevini yapıyorsun 12 ay dişini sıkıp bitirip geleceksin. Canını sıkma.

1|0
    0|0
  • yok be oğlum hiç korkma hiçbisey yok valla bak bitince üzüleceksin ortami başka ordaki tanicaklarin harbi kardeştir tek sorun sabah erken kalk bide telefonu gizli kullanirsin o başka ne var ki abartiyolar

0|0
    0|0
  • yok be kardeşim askerlik ortami gibi bir ortam hayatında goremeyecegin cinsten orda yasadigin her saniye hayatinda guzel bir ani olarak kalıyor kotu zamanlarinda oluyor fakat orda kardeşten ote insanlar taniyacaksin onlar la beraber anlatırsin gidip gelenlere bakarsan helikopter den helikoptere atlarken havada sarjor degistiteni var:-) saka maka bir yana korkacak hic birsey yok tamammi.

0|0
    0|0
  • merak etme gelip geçer siz milletin anltıklarında çok bakmayın her birlik değişik değişik biraz sabırla bitirirsin inşallah o kadar da kötü değil ben doğuda yaptım bırak çarşıyı dağdan başka bir şey görmedim

0|0
    0|0
    • sağol Sid yorumun için seni seviyorum 😂

• asker ocağı peygamber ocağıdır git eminim sağlık sorunları bile düzelecektir

• Kardeş bir şey olmaz. Oradakilerin hepsi senin gibi insanlar. Adam gibi görevini yerine getir gel. Gerisini düşünme..

0|0
    0|0
  • Bence de korkman lazım :D

0|0
    0|0
    • neden ne gibi şeyler yasadin

• zaten meyilliyim diosun en kotu ne olabilir. ki birde bu açıdan bak ustelik kafanda buyuttugun hibi değil

0|0
    0|0
  • Korkma ben askerim sana şöyle söyliyim artık askerin nöbetten başka bişeyi Yok onun dışında geri hizmet yani getir götür çok gözünde büyütme önemli olan başlamak

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4
Yükleniyor... ;