Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?

yansıtıcı

Uçak yolculukları bazı insanlar icin neşe ve mutluluk, bazı insanlar içinse hüzün ve ümitsizliktir. Yolculuğunuz nereye doğru ve hangi sebeple olursa olsun oraya güvenli bir şekilde ulaşmak istersiniz. İşte burada harika güvenlik sistemleriyle donatılmış uçaklar imdadımıza yetişiyor!

Uçaktaki tum sistemlerin yedeği vardır.

Uçak tek motorla uçabilmesine rağmen çift ve dort motorlu olarak tasarlanmıştır. Elektrik ve hidrolik sistemleri, navigasyon sistemleri, yakıt sistemleri, güç sistemler vs. hepsi uçaklarda birden fazla sayıda bulunur. Ve en ilginç olanı: Uçakta yer alan iki pilot bile aslında birbirinin yedeğidir. Bu nedenle uçuş sırasında asla ama asla iki pilot birden ayni yemeği yemez. Birisi et yer ise diğeri tavuk, ya da balik yemek zorundadır. Bunun sebebi olası bir gıda zehirlenmesi durumunda her iki pilottansa tek bir pilotu riske atmaktır.

Havacılık tarihinin kan ile yazılmıştır!

Evet yanlış duymadınız! Eger geçmişte yaşanan uçak düşme olayları olmasaydı, belki de bugun olduğu kadar emniyetli uçuşlar da olmayacaktı. Çünkü her düşen uçak bir insan hatasını gözler önüne serdi. Bu insan hataları mümkün olduğunca giderilerek bugünlere geldik. Ancak hala uçak kazalarını duyabiliyoruz. Bunların en buyuk sebebi uçuş ekibinin prosedürlerden ayrılarak tedbiri bırakması ve hata yapması sonucudur.

Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?

Uçak iniş aşamasında iken piste uzaklığı belli bir limit dahiline girdiğinde, iki pilotunda pisti görmesi gerekir.

Eger iki pilottan herhangi biri iniş konusunda bir tereddüt yaşarsa (hava şartları, pilotun o an uçağı kumanda edecek kadar kendini rahat hissetmemesi, sistemsel arızalar vs.) sadece “Go around” demesi yeterlidir. Bu durumda derhal yükselmeye geçilir ve uçak bir tur attıktan sonra ikinci defa inmeyi dener. Eğer bu denemede başarısız olursa bir tur daha atılır. Üçüncü deneme son denemedir. Eğer pilotlar çevresel koşulların ya da kendi durumlarının inişe elverişli olmadığını düşünürse, o zaman en yakin havalimanına divert edilir; yani yönelme yapilir. Bu iniş örneğinde olduğu gibi kesinlikle maceraya kalkılmaz ve yolcuların can güvenliği tehlikeye atılmaz.

Ayrıca bilmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var;

Uçak asla ama asla tek bir sebepten düşmez!

Bir uçak kazasının arkasında mutlaka zincirleme bir hatalar silsilesi vardır. Bunlar hatalar uçak sistemleri tarafından da desteklendiğinde kaza durumu olur. Bunun dışında daha once de belirttiğimiz gibi uçaktaki tüm sistemler yedekli olduğu icin kaza ihtimali çok düşüktür.

Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?
9 Görüş