3 ay

Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?

yansıtıcı

Uçak yolculukları bazı insanlar icin neşe ve mutluluk, bazı insanlar içinse hüzün ve ümitsizliktir. Yolculuğunuz nereye doğru ve hangi sebeple olursa olsun oraya güvenli bir şekilde ulaşmak istersiniz. İşte burada harika güvenlik sistemleriyle donatılmış uçaklar imdadımıza yetişiyor!

Uçaktaki tum sistemlerin yedeği vardır.

Uçak tek motorla uçabilmesine rağmen çift ve dort motorlu olarak tasarlanmıştır. Elektrik ve hidrolik sistemleri, navigasyon sistemleri, yakıt sistemleri, güç sistemler vs. hepsi uçaklarda birden fazla sayıda bulunur. Ve en ilginç olanı: Uçakta yer alan iki pilot bile aslında birbirinin yedeğidir. Bu nedenle uçuş sırasında asla ama asla iki pilot birden ayni yemeği yemez. Birisi et yer ise diğeri tavuk, ya da balik yemek zorundadır. Bunun sebebi olası bir gıda zehirlenmesi durumunda her iki pilottansa tek bir pilotu riske atmaktır.

Havacılık tarihinin kan ile yazılmıştır!

Evet yanlış duymadınız! Eger geçmişte yaşanan uçak düşme olayları olmasaydı, belki de bugun olduğu kadar emniyetli uçuşlar da olmayacaktı. Çünkü her düşen uçak bir insan hatasını gözler önüne serdi. Bu insan hataları mümkün olduğunca giderilerek bugünlere geldik. Ancak hala uçak kazalarını duyabiliyoruz. Bunların en buyuk sebebi uçuş ekibinin prosedürlerden ayrılarak tedbiri bırakması ve hata yapması sonucudur.

Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?

Uçak iniş aşamasında iken piste uzaklığı belli bir limit dahiline girdiğinde, iki pilotunda pisti görmesi gerekir.

Eger iki pilottan herhangi biri iniş konusunda bir tereddüt yaşarsa (hava şartları, pilotun o an uçağı kumanda edecek kadar kendini rahat hissetmemesi, sistemsel arızalar vs.) sadece “Go around” demesi yeterlidir. Bu durumda derhal yükselmeye geçilir ve uçak bir tur attıktan sonra ikinci defa inmeyi dener. Eğer bu denemede başarısız olursa bir tur daha atılır. Üçüncü deneme son denemedir. Eğer pilotlar çevresel koşulların ya da kendi durumlarının inişe elverişli olmadığını düşünürse, o zaman en yakin havalimanına divert edilir; yani yönelme yapilir. Bu iniş örneğinde olduğu gibi kesinlikle maceraya kalkılmaz ve yolcuların can güvenliği tehlikeye atılmaz.

Ayrıca bilmemiz gereken çok önemli bir nokta daha var;

Uçak asla ama asla tek bir sebepten düşmez!

Bir uçak kazasının arkasında mutlaka zincirleme bir hatalar silsilesi vardır. Bunlar hatalar uçak sistemleri tarafından da desteklendiğinde kaza durumu olur. Bunun dışında daha once de belirttiğimiz gibi uçaktaki tüm sistemler yedekli olduğu icin kaza ihtimali çok düşüktür.

Uçaklarla İlgili Bazı Bilgilere Ne Dersiniz?
4
5
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Yeni gördüm okudum çok beğendim iyi ki yazıp paylaştınız. Bilmediğim bir kaç yeni bilgiyle aklımdaki sorulara cevap buldum. Teşekkür ederim🌺

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

35
 • Sinirrr

  * Nakliye uçakları, gezegenin bir ucundan diğer ucuna birçok yolcunun taşınmasını mümkün kılar. Bazıları okyanuslar üzerinde 560 (747-400) hatta 800 (A380-800) yolcu taşıyabilir...

  * İlk uçağı icat eden Fransız mühendis Clément Ader (1841-1925) idi. Kuşların uçuşundan esinlenerek, Aeolus'u (Yunan mitolojisinde rüzgar tanrısı) vaftiz ettiği bir makine yapar.

  Yayınınız için teşekkürler.

  Yorumla
 • SymrnaCity

  Bence için çosk teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık.

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Emeğinize sağlık iyi paylaşım

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • teşekkürler bilgiler için

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  Faydalı bilgiler olmuş.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Murattt38

  Emegine saglik kardes

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • SSananebe

  Ürkütücü

  Yorumla
 • Gizli Üye

  ayaklarım yere basmalı arkadaş. uçak beni bozar.öleceksemde yerde öleyim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...