2 ay

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!

Ayarsız-06-

Hepimizin gözdesi olan otomobillerimizi yıkarken nelere dikkat ediyoruz? Bir detaycı olarak söyleyebilirim ki asla ve asla gerçek bir oto yıkama yapmıyoruz. Otomobilimizin boya sağlığını ve o ilk gün ki gibi görülmesine önem vermiyoruz.

Doğru otomobil yıkama nasıl yapılır? Yanlış yapılanlar nelerdir?

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!

Özellikle petrol firmalarına ait oto yıkama bölümlerinde kullanılan yüksek kostik içerikli ürünleri kullanmak sadece boyanızın matlaşmasına sebep olmaz aynı zamanda cebinize oldukça büyük delikler açar. Yüksek kostikli oto şampuanları, bulaşık deterjanı, cif, çamaşır suyu, ucuz şampuanlar ve benzerleri otomobil yıkamada asla ve asla kullanılmaması gereken ürünlerdir.bu tür ürünler ile araçlarını yıkayanlar aslında doğru bildiklerinin yanlış olduğunu bilmiyorlar.

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!

Yollara dökülen ziftler, araç reçineleri, balata ve sanayiden yayılan metal tozları, kışın kullanılan tuzlar, kar suyu ve diğer tüm etkenler aracımızın boyası üzerinde yer edinirler. Özellikle metal tozları doğru yıkama yapılmadığında boyanın içine yerleşerek koyu renkli olmayan araçlar üzerinde pas lekeleri olarak görünmeye başlarlar. Doğru şekilde uygulanmayan polisaj işlemi gene bu tozları boya içerisine hapsederek aynı şekilde paslı bir görünüme sebep olacaktır.

Peki bu pasların oluşmasını nasıl engelleriz?

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!

Otomobilimizi yıkamadan evvel metal tozu sökücü ürünler kullanarak bu pas lekelerini önleyebilirsiniz. Fakat ben size bu işin en uygun yolunu göstereceğim. Gaz yağı mucizesi ile bu işi nasıl yapacağımızı hep beraber görelim.

Bir sprey kutusu içerisine gaz yağını doldurup camlar hariç aracınızın her yerine gaz yağını bolca sıkın (jantlar dahil) ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra uygun bir köpük tabancası ile aracınızın her yerine güzelce kaliteli bir oto yıkama şampuanı uygulayın. 2 dakika bekledikten sonra uygun bir basınçlı oto yıkama makinesi ile köpüğü aracınızdan uzaklaştırın. Daha sonra gene düzgün bir şekilde aracınıza köpük uygulayarak özel koyun postundan yapılan oto yıkama eldivenleri kullanarak dairesel hareketler ile aracınızı yıkamaya başlayın.Bu esnada yanınızda bir kova köpüklü su ve bir kova temiz su bulundurun. Her iki köpüklü suya daldırma işleminde aracınızı yıkadıktan sonra eldivenleri temiz su ile temizleyin ki eldiven üzerindeki kirler boyanızı çizmesin. (Çift kova tekniği ile araç yıkama).

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!

Araç yıkarken sünger, fırça vb malzemeler kullanmayın.Oto yıkamacılarda dahi kullandırmayın. Gaz yağı ile araç yıkama işleminizi her 6 ayda bir kez deneyebilirsiniz.Bu sayede pasta cila işlemi yaptırmadan aracınızın ilk gün ki gibi parladığını görebilirsiniz. Aracınız eski dahi olsa gaz yağı yıkamasından sonra boyadaki göz alıcı parlaklığı fark edeceksiniz. Ayrıca gaz yağı boyanızı korumanıza ve zift, reçine lekelerini kolayca çıkarmanıza da fayda sağlayacaktır.

Doğru açıda ve doğru tazyikte basınçlı yıkama makineleri kullanmak.

Her nerede yıkama yapıyorsanız yapın. Çok basınçlı su ile araç yıkama işlemi yapmayın. Yıkama tabancasını 45 derecelik açı ile sağa sola hareketler ile aracınızı durulayın. Eğer bulabilirseniz normal yıkama sonrası buhar ile aracınızın boyasını da canlandırmanız mümkün. (Buharlı araç yıkama)

Gaz yağını aracınızın motor, alt yıkama, alt takımlar ve davlumbaz içlerindeki amortisör yaylarını temizlemede de kullanabilirsiniz. Böylece bu parçalarda oluşacak paslanma ve korozyonlara da karşıda etkin koruma sağlayabilirsiniz.

Motor yıkama yapmadan elektronik aksamları korumaya almanız ve gaz yağı uygulaması sonrası köpük ve su ile yıkama yapabilirsiniz.

Bir sonraki bence de görüşmek üzere esen kalın. Oto yıkama ile alakalı sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

Oto Yıkamada Detayın Önemi: Aracınıza Zarar Vermeden Araç Yıkama Yöntemleri!
1
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Teşekkür ederim bilgi için.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • güzel bir bence :) sağ ol.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
 • youseemerollin
  Güzel bir bence olmus benimde eklemek istedigim birsey var
  suyun kalitesi eger kullanilan sudaki kirec orani cok yüksek ise ne kullanirsaniz kullanin aracinizda istediginiz parlakligi temizligi elde edemiyorsunuz ayrica ben yüksek basincli su kullanmiyorum bahce horotumu ile yikiyorum ve bol su az sampuan kullaniyorum köpükleme isleminden sonra 2 defa sadece hortumu arabanin üstünde gezdirerek duruluyorum! en önemli kisim ise kurulamak burda secilen bezin kalitesi cok önemli yukarda bahs ettigim gibi suyun icerisindeki partikeller de maalsef gözle görülmesede boya üstünde cizikler olusturmaya basliyor o nedenle kurulamada kullanilacak bezin suyu cok cabuk emmesi ve bastirmadan kurulamak lazim ben biraz daha detayciyim kurulama esnasinda hava tabancasi kullaniyorum kalin su tabakasini önce hava ile boya üstünden inidiriyorum cam citalari, ayna kollari, panjurlar vs hava tabancasi ile daha kolay kurutuluyor ve yikama islemi bittikden sonra arac haraket edince oralardan akan su izi olusmuyor tabiki bu imkanlar var ise yoksa büyük ve kaliteli kurulama bezi ile bastirmadan suyu arabanin üstünden cekiyorum kurulama esnasinda 3 bez degistiriyorum bagajimda her daim malzemem vardir ne zaman ne olacagini bilemiyorum maalsef ;) unutmadan hanu hatunlar banyodan sonra vucutlarini kremliyor ya aynisini arabalarimzada yapmamiz gerekiyor bunun icin özel malzemeler var ben her yikamadan sonra mutlaka komple arabayi kremlerim hep daha parlak ve canli gösteriyor hemde daha uzun temiz kaliyor. Emegine saglik
  • Özel malzeme gazyağı kullandıktan sonra gereken bir şey değil. Gazyağı kullanımı sonrası araç üzerinde hiçbir yabancı madde kalmıyor. Su kalitesi bölgeden bölgeye değişen bir şey. Kuyu suyu kullanımı zaten yasak olduğu için normal şebeke suyu baz alınarak anlattım. Araç kurulamada kuzu yünü en iyisidir. Basınçlı yıkama makinası dışında yapılan yıkamalarda araç üzerindeki kimyasal maalesef temizlenemiyor. Bir detailing firması sahibi olarak araç üzerine kimyasal uygulamayı önermiyorum. Anca ve ancak seramik kaplama olabilir. Onun dışında bayanların sürdüğü kremler gibi araç üzerine sürülecek her ürün boyayı koruyan verniğin bozulmasına sebep. Boyayı beslemek en önemlisi bu da sadece gazyağı ile mümkün

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...