DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Rinso

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

komiklikedi

Çamaşır makinesinin adını duyunca akla ilk olarak temizlik gelir. Ama temizlikle ilgili olması onun içinin her zaman mis kokular yayacağı anlamına gelmez. Böyle düz bir mantık kurarsak hata yaparız. Ben içi küflenen çamaşır makinesi bile gördüm. Günümüzde küflenen çamaşır makineleri var. Bunu çoğumuz biliriz. Peki, eski dönemlerdeki gibi olsaydı ne yapardık? Eskiden çamaşır makineleri bulundukları banyodan ya da mutfaktan oturma odasına bizleri ziyaret etmeye gelirlerdi. Homurdana homurdana kablosunu da çekiştirerek oturma odalarına kadar girerlerdi. Evet, yanlış duymadın tam olarak böyle olurdu. Zıvanadan çıkarak zıplamaya ve sağa sola doğru hareketler yapmaya başlarlardı. Şimdiki halimize şükretmemiz gerek aslında.

Büyük ihtimalle sen de pek çok kişi gibi çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir diye merak ediyorsun. Bu yazıda çamaşır makinesinin nasıl temizleneceğinden ve içeride oluşan kokuların nasıl giderilebileceğinden bahsedeceğim.

Çamaşır makineleri neden bu kadar kötü kokar?

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Özellikle evde, tozlu bir ortamda çalışan biri varsa ve kıyafetler çamaşır makinesinde yıkanıyorsa kapaklara özellikle göz atmalısın. Kapaktaki koruyucu lastikler ve camlar kolaylıkla tozlanır. Ayrıca bazı şehirlerde suların kireçli olması çamaşır makinesinde birikmelere neden olur. Boru kısmı ve iç hazne kireç nedeniyle tıkanabilir. Bir de zaten makinede kirlenmiş ve mikrop kapmış kıyafetleri yıkıyoruz. Ne olmasını bekliyorduk ki? Evet, bu nedenlerden ötürü koku olur. Bunca etkiye karşın çamaşır makinesi nasıl temizlenir diye merak içerisinde olabilirsin. Bu yazıda sana çamaşır makinesinin içini temizlemekle ilgili pratik yöntemlerden bahsedeceğim.

Elma sirkesi ve su çok etkili bir temizlik sağlar

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Sürekli kıyafet yıkanan bir evde, çamaşır makinesi temizleme işlemi için elma sirkesi ve su kullanabilirsin. Böyle bir evde kısa sürede makinenin içi kirlenir. Bu normal! Çünkü bazen kıyafetlerdeki tozlar ve yünler, makineyi kısa programda çalıştırdığında yok olup gitmez. Bu nedenle de makine kazanı ve lastik contası kirlenir. Elma sirkesi ve suyla yapman gerekenler şunlar:

- Bir kabın içine aynı miktarda elma sirkesi ve su dök.
- Bunları karıştır ve bezi bu karışıma daldırıp makinenin içini sil.
- Daha etkili olması için bu karışımı makine içine döküp kısa programda çalıştırabilirsin.
- Çalışırken sirkeli karışım bütün boruların içine ulaşır ve makine içerisinde oluşmuş tozların temizlenmesini sağlar.
- Makine uzun ömürlü olsun diye bu yöntemi ayda bir kere deneyebilirsin.

Beyaz sirke ve limon tuzu makinede harikalar yaratır

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Limon tuzu tam bir çamaşır makinesi temizleyici görevi görür. Limon tuzunu kireç sökücü özelliği sayesinde su ısıtıcılarında kullandığın gibi makinelerde de kullanabilirsin. Ama bunu sürekli yapmamalısın. Limon tuzuyla ve beyaz sirkeyle şu adımları takip etmelisin:

- Bir kap içerisinde iki kaşık limon tuzunu ve bir bardak beyaz sirkeyi karıştır.
- Limon tuzu biraz erisin.
- Sonrasında karışımı makinede deterjan bölümüne ya da iç kısma yerleştir.
- Son olarak da makineyi sıcak programda çalıştır.
- Her ay bir kere makinedeki kireci temizlemek için bunu yap. Çamaşır makinesi kazan temizleme için bu, oldukça etkili bir yöntem. Deneyince sen de göreceksin.

Karbonat ve sirkenin mucizevi etkisine şahit ol

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Makinenin daha kolay temizlenmesi için karbonat ve sirke ikilisini de deneyebilirsin. Karbonat, çözücü özelliğiyle makine içerisinde birikmiş kireci ve tozu kolayca temizler. Şu adımları takip etmelisin:

- Büyük bir bardağın içine karbonat dök. Bardak dolana kadar sirke ekle. Beyaz sirke burada iyi iş görür. Evinde farklı sirke çeşitleri varsa bunlar da etkili olur.
- Karbonat ve sirkeden bir karışım elde edip makinenin içine bunu boşalt. İstersen deterjan kısmına da ekleyebilirsin
- Sonrasında sıcak programla makineyi çalıştır. Çok uzun programda çalıştırma. 1 saat kadar yıkaman yeterli olur.
- Yoğun yıkamaların ardından veya çok kirli kıyafetler yıkadıktan sonra bunu uygulamalısın.

Bulaşık makinesi tableti de iyi bir alternatif

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Çamaşır makinelerinin temizliği için bulaşık tabletlerini kullanabilirsin. Marketlerde satılan bulaşık makinesi tabletlerinin kireç çözme, temizleme ve parlatma gibi özellikleri bulunur. Bu özelliklere sahip ürünleri çamaşır makinesinde kullanırsan çok etkisini görürsün. Ben bunu denedim ve olumlu sonuç aldım.

- Bulaşık tabletini makinenin kazan kısmına yerleştir.
- Sonrasında sıcak programla makineyi çalıştır.
- Bu işlem yalnızca makine boşken yapılır.
- Makine içerisinde kıyafetler varken bunu deneme.

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri

Çamaşır makinesi temizliği için bu yöntemler çok etkili olacaktır. Deneyince sen de göreceksin. Peki, senin çamaşır makinesinin kirlenmesine ve koku oluşmasına karşı aldığın önlemler neler? Bunları bizlerle paylaşır mısın?

Çamaşır Makinesi Temizleme 101: Etkili Temizlik Yöntemleri
13
7
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Erkekler Ne Diyor (13)

Kızlar Ne Diyor (7)

YÜKLENİYOR...