DOĞANIN GÜCÜYLE TERTEMİZ ÇAMAŞIRLAR

Rinso

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!

komiklikedi

Çamaşır makinesi evin tüm yükünü neredeyse tek başına sırtlayan, en emektar ev aletlerinden biri. Hele yaz mevsiminde ve kalabalık ailelerde bu eski dostun iş yükü de korkunç biçimde artıyor. Çamaşır makinesi pantolonları, gömlekleri, tişörtleri, nevresimleri bir bir temizleyip kar gibi parlatırken; akıllarda tek bir soru var: Çamaşır makinesini kim temizleyecek? Hadi ama, biraz ferahlık onun da hakkı değil mi? İşin şakası bir yana, periyodik olarak temizlenmeyen makinelerde verim de iyice düşüyor, bakteriler kol geziyor. Sen de çamaşır makinesi nasıl temizlenir diye dertlere düşen ama cevabı bir türlü bulamayanlardan biriysen, hemen üzülme! Asla yalnız değilsin ve en işe yarar ipuçları için kesinlikle doğru yerdesin.

Eldivenler hazır mı?

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!

Önce iş güvenliği! Çamaşır makinesi temizlemek için aşka gelmiş olabilirsin ama yine de öncesinde alman gereken bazı önlemler var:

- Çamaşır makinesi temizleyici kullanırken eldiven takmayı ihmal etme!
- Makinenin kullanma talimatlarını da işe girişmeden önce mutlaka oku. Ne de olsa üreticinin talimatlarına uymamak; garanti sürecinde başına dert açabilir!
- Piyasada bu temizlik için kullanabileceğin çok sayıda ürün olsa da; kimyasalları birbirine karıştırmak asla iyi bir fikir değil.

Dış temizlik çok basit...

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!

Çamaşır makinesi kazan temizleme gibi karmaşık hadiselere girmeden önce işe kolayca dış yüzeyden başlayabilirsin. Zaten kabul etmek gerekir ki makinenin dışı öyle pek de kir tutmuyor. Eğer Dyson V11 gibi kuvvetli bir elektrik süpürgesi ile düzenli olarak tozları da alıyorsan problem yok. Zaten alerjiye savaş açan Dyson, ortada toz zerresi bile bırakmamakta iddialı. Bu durumda dış yüzeyi temizleme işlemi; yalnızca makineyi eski beyazlığına kavuşturmak için.

- İhtiyacın olanlar ılık su, temiz bir bez ve bulaşık deterjanı.
- Deterjanı az miktarda kullanmaya özen göster.
- Makine yüzeyini çizmemek için sert hareketlerden kaçın.
- Makine yüzeyini kirlerden arındırdıktan sonra; su izi kalmaması için bir de kurulama bezi kullanabilirsin.

İşte hepsi bu kadar!

İç temizlik biraz karışık...

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!

Çamaşır makinesindeki kireç nasıl temizlenir sorusu işte tam da burada devreye giriyor, değil mi? Aslında hemen değil. Kireçten önce düşünülmesi gereken şeyler de var. Uzmanların tavsiyesi 6 ayda bir iç haznelerin temizliğini yapmak yönünde. Kireç olsa da, olmasa da! Bu haznelerin temizliğini üç ana başlıkta düşünebilirsin:

- Deterjan gözü temizliği
- Körük lastiği temizliği
- Tambur temizliği

Deterjan gözünü sık sık temizlemeye çalış; çünkü burada her an kalıntı birikiyor. İyi haber: Deterjan gözünü nemli bir bezle silmek ya da çıkarıp yıkamak çoğu zaman yeterli.

Körük lastiği de aynı şekilde, her yıkamadan sonra kuru bir bezle silindiği takdirde sorun yaratmıyor. Üşenme yeter!

Tambur temizliğine gelince.. Uzun ömürlü makine kullanımı için birçok markanın servis temizleme programı zaten mevcut. Makineyi bu programda boş olarak çalıştırmak yeterli. Eğer yoksa; güvenilir bir deterjan ile yüksek ısı ve uzun programda çalıştırmak tavsiye ediliyor.

Kirece hayır!

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!

Reklamlardan da biliyoruz ki; çamaşır makinesinde en istenmeyen detay kireç. Bu beyaz tuzak makinenin ömründen de kalitesinden de çalıyor!

Kireç temizliği için iki seçeneğin var:

- Birincisi marketten kireç çözücü alıp kullanma talimatlarını harfiyen uygulamak. Burada kimyasalla haşır neşir olduğunu unutmamalısın.
- İkincisi ise; çamaşır makinesi sirke ile nasıl temizlenir diye araştırmalara başlayan çoğunluğa katılmak!

Günümüzde doğal çözümler her zaman revaçta. Deterjan gözüne bir su bardağı sirke ekleyip makineyi boş çalıştırmak uzman tavsiyesi. Isı ayarı da yüksek tutulmalı. Sirke ayrıca istenmeyen kokuları yok ettiği için de çok seviliyor. Bu uygulamayı yine yılda iki kere yapman makinen için yeter de artar bile!

Peki ya sen?

Bilip de söylememek olmaz, çamaşır makinesini temiz hale getirmenin daha kolay yolu var mı sence? Oturduğun yerden tertemiz bir makineye kavuşmanın yolunu biliyorsan durma, bize de söyle!

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir? İşini Kolaylaştırmaya Geldim!
2
0
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Erkekler Ne Diyor (2)

Kızlar Ne Diyor (0)

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...