Sizin Partnerinizle rahatsız olduğunuz şeyleri konuşma biçiminiz eleştiriye mi yumuşak başlangıca mı giriyor?

ángelsinalasyocéano
Sizin Partnerinizle rahatsız olduğunuz şeyleri konuşma biçiminiz eleştiriye mi yumuşak başlangıca mı giriyor?

Eleştiri partnerin rahatsız olduğu davranış yerine karşı tarafın karakterine, kişiliğine saldırmasıdır.

Eleştiriyi;

Sen hep...

Her zaman...

Hiçbir zaman...

Gibi ifadeler eleştiriyi başlatabilir. Bu ifadeler kişiyi otomatik olarak savunmaya geçmeye zorlar. Eleştirilen kişi otomatik olarak savunmaya geçtiğinde iletişim eleştiri-savunma döngüsünde kalabilir.

'Ben... yüzünden yaptım sende hep.. yapıyorsun' gibi kalıplar ilişkilerde var olan tüm sorunların gündeme gelmesine ve bu suçlamalarla öfke, hayal kırıklığı gibi duyguların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Fakat taraflar kendilerini savunurken bunları duymazlar.

'Ben.. olduğunda... Hissediyorum. Bu konuyla ilgili... ihtiyacım var.' Kalıbı yumuşak başlangıç yapmaya yardımcı olur. 😊

9 Cevap