''Hem aşık, hem de akıllı olamazsın'' diyen Francis Bacon'a katılıyor musunuz?

Aşkın ellerine düştüğümüzde mantığımızın devre dışı kaldığını düşünüyorum. Tamamen duygusallığa dayalı hiçbir şeyi akıllıca irdelemediğimizi görüyorum. Tüm denklemler sadece karşı cinsimiz üzerine kurulmuş sanki akıl tutulmasına uğruyoruz. Aşk deli cesaretidir bana kalırsa bir tutam da olsa içinizde marjinallik olmalı; realist insanın aşık olması çok zor kendimden biliyorum. Mantığını iyi yöneten kişiler kalbine söz geçirebilirken daha duygusal olanlar aşkın da yardımıyla 'düşünsel faaliyetlerini' durdurma kararı alıyorlar. Toz pembe bulutlar üzerinde ayakların yerden kesilmesi aklıma hiç uymuyor desem yeridir. Aşık insan birkaç tutam delilikle sınanır kanımca. Hani gerçekten aklımızı kullanabilseydik kararlarımızda uçları oynamazdık; platonik olduğumuzda acı çekmezdik boş yere. Bunlar mantıkla verilen kararlar değil, yanılıyor muyum? Aşk hormonların (oksitosin) açığa çıkardığı oluşumların içinde duyguların derinden yaşandığı hissiyatlar fırtınasıdır.
Hem aşık, hem de akıllı olamazsın diyen Francis Bacona katılıyor musunuz?
"Aşıkken sen, sen değilsin!" Peki ya sen aşıkken hangisisin; akıldan yana olan mı yoksa tamamen duygusal mı?
''Hem aşık, hem de akıllı olamazsın'' diyen Francis Bacon'a katılıyor musunuz?
29
10
Görüşünü yaz