Fiat Doblo, Namıdiğer "Enişte Doblosu'nun" Hayat Hikâyesi

onur26vw

Sayın KScan'lar, Bence'me hoş geldiniz. İkinci Bence'min konusu "Enişte Doblosu" diye tabir edilen araç olan Fiat Doblo'nun hikayesini anlatacağım, umarım beğenirsiniz. Yakında çizimlerimi paylaşacağım.

İlk Fiat Doblo üretime geçiyor...

2000 yılında Fiat, Renault Kangoo, Citroen Berlingo gibi boyutlarda araç üretmeyi düşünüyordu. O zamanlarda Fiat'ın Ducato adında büyük ve Scudo adında orta boy hafif ticari aracı vardı. Fiorino modeli daha çok Avrupa pazarında satılıyordu ve Renault Express'e benzer özelliklere sahipti. Fiat, "Scudino" projesiyle üretimi Türkiye'ye kaydırmıştı. Sonralarda "Scudino", adını İspanyolca'da duble olan "Doblo'ya" bıraktı. 25 Temmuz 2000 tarihinde ilk duyurusu yapılmış, aynı senenin Kasım ayında ilk araçlar Türkiye ve Avrupa pazarına sunulmaya başlandı.

Fiat Doblo, Namıdiğer Enişte Doblosunun Hayat Hikâyesi

İlk Doblo'lar 1,2 benzinli ve 1,9 JTD dizel motorla ve iki farklı tavan yüksekliği ile üretildi. Sonradan 1,6 benzinli "Malibu" aileye katıldı. 2003'ten sonra aileye 1,3 dizel motor katıldı. 2005 yılında ikinci nesil Doblo üretildi. İkinci nesil Doblo'da "Maxi" adında uzun şaseli versiyonu üretildi. Bunun yüksek tavanlı modeli henüz hiç kimsenin aklında değildi.

Fiat Doblo, Namıdiğer Enişte Doblosunun Hayat Hikâyesi

İkinci nesil Doblo'da 1,2 benzinli motor, yerini 1,4'e bıraktı, 1,3 ve 1,9 JTD dizel motorlar, daha çevreci ve verimli motor olan MultiJet'e geçti. Fiat Doblo'nun çok sayıda versiyonu bulunmaktadır. Ülkemizde özel üretim "Carioca", "Premio", "VIP", "Maxi Combi", "Maxi Combimix" serileri çıktı. 2010'dan sonra aileye "Safeline" katıldı.

Doblo Ailesi Büyüdü ve Artık Yenilenme Zamanı...

2009 yılında Tofaş, Fiat Doblo'nun neslinin yaşlandığını ve yenilemenin zamanının geldiğini düşünerek üçüncü nesil Doblo'yu yıl sonuna doğru piyasaya sunmuştur. Yenilenen Doblo, Türkiye ve Avrupa'da çok beğenildi. Yeni Doblo'ya yeni karoserler 2012'de eklendi. "XL" adında Maxi'nin yüksek tavanlı versiyonu ile Avrupa'da "Work UP", Türkiye'de "Pratico" adında açık kasalı tek kabin kamyoneti piyasaya sunuldu. Üçüncü nesil Doblo'da 2,0 litrelik MultiJet dizel motoru ile 4x4 konforu taşıyan "Trekking" katıldı. Trekking 1,6 dizel motorlu olarak üretildi. 2011'de Opel, Combo modelini Türkiye'de üretilmesini teklif etmiştir ve ikizi Opel Combo üretilmiştir. Logosu farklı olsa da, her şey Fiat Doblo'nun aynısıydı.

Fiat Doblo, Namıdiğer Enişte Doblosunun Hayat Hikâyesi

2015'te dördüncü nesil Doblo üretildi ve Peugeot Partner/Citroen Berlingo'daki gibi kapalı kasa ve kamyonet modellerine sürücünün yanına bank tipi ikili koltuk eklendi. 2,0 MultiJet dizel motoru piyasadan kısmen kaldırılmıştır.

Fiat Doblo, Namıdiğer Enişte Doblosunun Hayat Hikâyesi

2021'de Fiat Doblo 20 yaşına girmiştir ve Tofaş, sadece Türkiye'ye özel 20. yıl serisi Doblo üretti. 1,3 ve 1,6 MultiJet dizel motorlu 20. yıl özel serilerini Türkiye geneline satıldı. Fiat Doblo sadece Türkiye ve Avrupa'da değil, Brezilya'da da kullanılmaktadır. Hatta, Kuzey Amerika'ya Ram ProMaster City adında araç üretilmiştir ve sadece Kuzey Amerika ülkelerinde kullanılmıştır.

Fiat Doblo Üretimi Türkiye'den Çekiliyor mu?

2021'de PSA (Peugeot, Citroen) ile FCA'in (Fiat Chrysler) birleşmesiyle dünyanın en büyük dördüncü şirketi "Stellantis" kuruldu. Stellantis'te Fiat, Peugeot, Citroen, Lancia, Maserati, Jeep, Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Ram, Opel, Dodge, DS ve Vauxhall markaları bulunuyor. Söylentilere göre, Fiat Doblo'nun beşinci serisinin Peugeot Rifter/Partner, Citroen Berlingo, Opel/Vauxhall Combo ve Toyota Proace City ile aynı karoserde üretileceği iddiaları var. Çok sayıda teaserları/renderları otomotiv sitelerinde yayınlansa da üretim konusunda net bilgi bulunmamaktadır. Fiat Doblo'nun üretiminin yeni yerine kaydırılması düşünülüyor.

Fiat Doblo, Namıdiğer Enişte Doblosunun Hayat Hikâyesi
Fiat Doblo, Namıdiğer "Enişte Doblosu'nun" Hayat Hikâyesi
24 Görüş