1 ay

Fiat Regata'dan Tofaş Kuş Serisine Giden Yol!

Avrupa otomobil deyince Bertone tasarımları başkadır.

Fiat Regatadan Tofaş Kuş Serisine Giden Yol!

Fiat Regata 1986 yılında üretimden kaldırılan Fiat 131 araçların yerine üretim bandına giren arabalardı. Yenilikçi çizgisi, birçok motor seçeneği ile İtalyan tarzını yansıtan güzel bir tasarımdı. Hatları itibariyle Mercedes-Benz 190 serisini andırıyor ve kullanıcının beğenisini topluyordu.

Regata'nın Farklılıkları

Trannsversal terleşimli Regata motorlarından biri
Trannsversal terleşimli Regata motorlarından biri

Regata Fiat 131 otomobillerden çok farklı bir konsepte sahipti. Artık tarnsversal yerleşimli motor ve önden çekişli bir otomobildi. İç kokpit diğer bütün Fiat otomobillerden daha farklıydı. 1.3 litre, 1.4 litre ve 1.6 litre ve 2.0 litre hacmindeki benzinli motorlara ilave olarak 1.7 litre ve 1.9 litre hacminde dizel olmak üzere 6 farklı motor seçeneği, 5 vitesli manuel ve 4 vitesli otomatik şanzıman seçenekleri vardı.

Regata Modelleri

Fiat Regatadan Tofaş Kuş Serisine Giden Yol!

Fiat Regata 1986 yılında Sedan ve station modelleriyle piyasaya sürüldü. İlginç olan şurası var ki: Normalde Avrupa'da özellikle de İtalya'da tasarlanan her arabanın Coupe ve Cabrio modelleri de piyasaya sürülürken Regata modelinin cabrio modeli sadece prototip olarak üretilmiş ama seri üretime hiç girmemişti.

Fiat Regatadan Tofaş Kuş Serisine Giden Yol!

Coupe modeli ise hiç tasarıma bile girmedi. Bertone gibi bir tasarımcı firmanın bu konuda eksikliği miydi, yoksa Fiat firmasının üretim maliyetlerini düşürme kaygısı mıydı bilemiyoruz

Regata'nın Türkiye'ye giriş macerası

Fiat Regata Sedan
Fiat Regata Sedan

1986 yılında İtalya'da üretime giren Regata'nın Türkiye'de üretilmesi konusu TOFAŞ ile FİAT arasında ciddi bir soruna dönüştü. TOFAŞ yeni tasarım transversal terleşimli motor ve önden çekiş uygulamasının Türkiye'de üretime girmesi için yeni yatırımlar yapması gerektiğini ve FİAT'a büyük paralar kazandıran Türkiye piyasası için bu ilave yatırım finansmanının FİAT tarafından karşılanmasını istiyordu ve klimalı araçların Türkiye'de ilgi görmeyeceği düşüncesiyle klimasız olarak üretilmesini istiyordu.

Regatanın iç kokpit görüntüsü
Regata'nın iç kokpit görüntüsü

FİAT'ın ise buna karşı çıkması neticesinde görüşmeler uzadı ve sonunda Regata'nın Türkiye'de sıralı motor yerleşimiyle arkadan itişli olarak üretilmesinde anlaşıldı. Bertone firmasına bu değişkliğe dair üretim dökümanlarının oluşturulması için sipariş verildi. Bu esnada kalıp tasarım maliyetlerinin düşürülmesi için de kasanın görselinde bazı değişiklikler yapılması istendi. Bu da Regata araçların Türkiye piyasasına girişini geciktirdi.

Regata rallilerde
Regata rallilerde

Regata Türkiye'de Melez "KUŞ" oluyor

Regata Kuş oldu
Regata Kuş oldu

Kalıp tasarım süreçleri bittikten sonra Regata Türkiye'de de piyasaya sürüldü. Önden görünüş ve arkadan görünüşte de Regata'ya göre farklılıklar vardı. Opak boyalı, 4 vites manuel şanzımanlı araç Şahin adıyla, metalik boyalı, çelik jantlı, 5 vites şanzımanlı model ise Doğan adıyla piyasaya çıktı.

Kartal 1.6ie
Kartal 1.6ie

Station Regata modeli ise Kartal adıyla piyasada yerini aldı. Kuş serisinin hiçbir modelinde klima kullanılmadı. Türkiye'de uzun süre 1.6 litre benzinli, 83 beygir gücündeki motorlar bütün arabalarda standart olarak kullanılırken kısa bir süre 1.9 litrelik dizel motor seçeneği taksicilerin ilgisini çekeceği düşüncesiyle piyasaya sğürüldüyse de ilgi görmediği için bir yıl sonunda üretimden kaldırıldı.

Doğanın iç kokpit görüntüsü
Doğan'ın iç kokpit görüntüsü

Yine kısa bir süre de 1.4 litrelik 63 beygirlik motor da Şahin modelinde denense de bu motor da ilgi görmedi. 2000 yılına kadar üretimde kalan KUŞ serisinde 1996 yılından itibaren tek noktadan enjeksiyonlu 1.6 litre 88 beygir gücündeki motorlar kullanıldı.

Kuş Hastalığı

Modifiye doğanlara bir örnek
Modifiye doğanlara bir örnek

Kuş serisi İtalya'daki Regata'dan kalite ve teknik özellikler olarak çok geride kalsa da Türkiye'de kuş hastaları oluştu. Bu arabalara her türlü modifiye ve aksesuar yapıldı. Arabalar şekilden şekile sokuldu. Öyle ki nitrojen booster yapılan, draglara katılan, ses sistemleriyle mahalleyi yerinden oynatan kuşlar yapıldı. Son olarak 2000 yılına AB ile imzalanan protokoller gereği gerekli güvenlik ve emisyon değerlerini karşılamadığı için Tofaş Kuş serisi üretimden kaldırıldı ama KUŞ hastalığı halen devam ediyor.

Draglara katılan nitro booster ytapılmış bir şahin
Draglara katılan nitro booster ytapılmış bir şahin
Fiat Regata'dan Tofaş Kuş Serisine Giden Yol!
9
17
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • onur26vw
  2006-2008 yılları arasında oto tamircisi bir akrabamız, Fiat Regata Sedan dizel motorlusunu (Regata D) kullandı. Hiç tutulmuyordu; ama değişik tasarımıyla dikkat çekerdi. Bizim hiç kuş serisi aracımız olmadı; ama kuş serisi olan araçlara çokça bindim. En sevdiğim kuş serileri düz kasa beyaz Şahin ve turkuaz yeşili Doğan SLX. Kuzenim (hala oğlu), 1996'da aldığı bordo Doğan SL arabasını 2012'de sattı. 2016-2018 yıllarında, kendime göbekten 4 vitesli Tofaş Şahin almak istiyordum. Engelli ehliyetimle babamın arabasını kullanmam yasaktı ve hiçbir yere çıkamıyordum. Çok ucuzlardı, 4-7 bine vardı.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Yılların eskitemediği araba.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

915
 • Hastası için harika bir arabaa
 • MrMyopıc
  Günümüzde bile hala kullanılan bazı insanlar için hastalık niteliğindeki arabalar güzel paylaşım olmuş
 • DiegoDiego172
  Sağlamdır 10 numaradır içinde büyüdüm. Araba sürmeyi kartal da öğrendim
 • ÖmürlükDünyaa
  Araba piyasada 10 bini geçti, türkiyenin tek aşkı tofAŞK❤️😂
 • Deliyimbendeliyim
  amerikada bile eski araç kullananlar var düşünün sıfır araçların 10 bin dolara satıldığı ülkede bu iş zevk meselesidir.
 • narinbirbey
  Yokluktan ve cahillikten ne yapacağını bilemeyen vatandaşlarımız...
 • kuşlardan cok kullandım ama Allah korudu diyorum baska bişi değil 4 tekerli tabut bunlar
 • Bilgilikız58
  Sevenleri için iyi
 • Dilers
  İyi kaktirmislar millete bu araclari
 • Tutkunları var ama çok hoşuma gitmiyor.
 • Bencelerine bayılıyorum. 👌🏻 👏🏻
 • handsome33
  Güzel çalışma olmuş emeğine sağlık 👍
 • Kravat_takan_adam
  Eline sağlık...
 • güzel içerik
 • aShameless
  eline sağlıkk
 • emrecanist
  Ahh ah sahinim geldi aklima napiyo simdi acaba
 • efsaneler
 • DarkBlueInDeep
  Yolların ihtiyar delikanlısı...
 • MuYılmaz99
  sagol
 • Yaseminjj
  Bu araclar demode oldu artik
 • cryklonne
  yapma ya
 • BanuÖzz
  güzel bir içerik olmuş
 • Serapzara
  şu tofaşlar yeniden üretilse keşke
 • Gizli Üye
  Bu arabalar hala kullanılıyor 🙈
YÜKLENİYOR...