1 ay

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Aşırı soğuk ve sıcaklıklar, düzensiz kullanım, kısa yolculuklar ve aracın yaşı, akünün çalıştırma gücünü etkileyebiliyor.

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Uzmanlar normal sıcaklıklarda hiç çalıştırılmayan bir aracın ortalama 7 günde bir aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda ise 3 günde bir çalıştırılmasını söyler.

1. Aşırı sıcaklar aküde enerji kaybına yol açabilmekte

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Yüksek sıcaklıklar akünün enerji kaybetmesine neden olabilir. Ne yazık ki, bu sorun genellikle çok geç olmadan saptanamıyor. Bu sorunu engellemek için aracınızı mümkün olduğunca güneşin altında park etmeyin ve çalıştırma sorunlarından kaçınmak için yetkili bir tamirhaneye giderek akünüzü düzenli aralıklarla test ettirin. Akünüzün değişmesi gerekiyorsa, araçtaki diğer elektrik aksamıyla bağlantı nedeniyle özel araçlara ve uzmanlığa ihtiyaç vardır. Akü ile aracın bilgisayar sistemi arasındaki elektrik devresinin bozulması durumunda kontrol ünitelerindeki ve bilgi-eğlence sistemlerindeki veriler kaybolabilir. Radyo ve pencereler gibi elektronik aksamın yeniden programlanması gerekebilir.

2. Düzensiz kullanımda da enerji kullanılmakta

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Birçok sürücü, araç çalışmıyorken aküden enerji kullanılmadığını düşünür. Bu doğru değildir. Alarm ve kilitler, anahtarsız çalıştırma fonksiyonları ve navigasyon gibi belli sistemler araç park edildiğinde bile elektriğe ihtiyaç duyar. Bu da akünün boşalmasına neden olur. Garajınızda birkaç hafta kullanılmadan duran aracınız çalışmayabilir. Bu durum daha çok soğuk havalarda ve eski bir aküye sahipseniz ortaya çıkar. Aracınızı haftada bir, en az on dakika kullanmanız çalıştırma sorunlarını önlemenize yardımcı olabilir.

3. Kısa yolculuklar aküyü tam şarj etmemekte

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Araç sahipleri araçlarını sadece kısa mesafelerde kullandığında akü tam olarak şarj olmaz. Kış aylarında arka camlar ve ısıtmalı koltuklar gibi enerjiyi çok tüketen birimler aküyü daha çok boşaltır. Akünüzü alternatör aracılığıyla tekrar şarj etmek için aracınızla ayda bir kere uzun yolculuğa çıkın.

4. Aracın yaşı yeterli şarjı engellemekte

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!

Aracın yaşı daha yüksek olduğunda, akünün enerjisi, yeterli bir şekilde şarj etmesine engel olabilecek aşınma ve sülfatlaşmadan dolayı azalabilir. Sürücüler, yeterli şarjı ve performansı sağlamak için akülerini düzenli olarak test etmelidir.

Akünün Bitmemesi İçin Yapılacak Kritik Dokunuşlar!
0
3
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Myystic
  Aslında her batarya, akü, güç deposu vb ürünler hava sıcaklıklarından oldukça etkilenir. Çok sıcaksa sıcaktan, çok soğuksa soğuktan korumak gerek. Şarj cihazlarında da böyle, aşırı ısınan adaptör ya da kablo şarj süresini uzatabiliyor. Yararlı bir bence olmuş, ellerine sağlık abi.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Yoruma sıcaklık eklemeyi unutmuşum :D telefon şarj erken bitme nedeni de bu batarya ısınırsa daha erken biter.

  • @Myystic Görüşün için ben teşekkür ederim. 👍

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

02
 • tastycock
  Değerli fenomenşm yeni nesil araçlardaki akıllı şarj sistemini anlattığım benceme de göz atarsan sevinirm. Olayın daha teknik açıklamasını yapmıştım.
  Yeni Nesil Arabaların Aküleri Neden Çabuk Biter?
 • TevfikKOLAYLI
  Hepsi doğru kışa girmeden önce (yenilerde pek önemli değil karar sizin) kışa girmeden önce 14v getirmesi tavsiye edilir (kaynak sürücü kursu motor hocası 😂)
  Akü başları oksitlenme olduysa akü boşala bilir gereksiz şeyler yaparsanız (mesela ses sistemi yaparsınız akü uyumlu değildir saniyeler içerisinde enerjisini bitire bilir)
  • Tevfik Bey'den seçmeler 🤭 Neyzen az önce bende aracı akü bitmesin diye çalıştırdım. Karlı havada kullanmıyorum. Bizim kırmızı teneke kara bulanmış durumda. 😂

  • Bizim tamircinin oğlu kızları güzel bir ülkeye gitti akü donmaşın boşalmasın diye cam yünü ile sardı (-40 derece imiş)

  • Bu işte antifiriz bile kurtarmaz 🤣🤣 Aküyü çelik ile kaplasalar daha iyiymiş. 😂

  • Hepsini Göster

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...