ANINDA DAHA BEYAZ GÜLÜŞLER

Signal

Sosyal Medyada Paylaştığın Fotoğraflara Dikkat: Çocuğunu Teşhir Etme!

İnternetin son yıllarda yaygınlaşması ve herkesin elinin altında bulunması insanlara kolaylık getirdiği kadar bir takım sıkıntılara da sebep oluyor. Bunlardan bir tanesi de çocuğu üzerinde söz sahibi olan ailelerin çocuklarının kişisel kararlarını ve ileride ne diyeceklerini bilmeden, dış etkenleri hesaba katmadan paylaştıkları fotoğraflar oldu.

Hepimiz çocuğumuzun fotoğrafını sosyal medya hesabımızda paylaşıyoruz elbette. Ben de dahil. Çocuklarımız hepimizin göz bebekleri ve hepimiz için dünyada onlardan daha güzeli yok. Fakat sosyal medyada paylaştığımız fotoğrafları çocuğumuzun da bir birey olduğunu düşünerek paylaşmamız gerekiyor.

İnstagram üzerinden benim de severek takipçisi olduğum @Feyzalt yani Avukat Feyzu Altun bir süredir bu konudaki paylaşımlarıyla dikkat çekmekte.

Çocuğumuzun fotoğraflarını ne için paylaşıyoruz? Çocuğumuz için mi? Yoksa internette çocuk üzerinden görülmek, takip edilmek, sevilmek amacıyla mı? Öncelikle bu soruya cevap vermek gerekiyor.

Peki nasıl fotoğraflar paylaşmalıyız / paylaşmamalıyız?

Özellikle #Pedofilinin bu derece yaygınlaşması ile sosyal medyada paylaştığımız fotoğraflara daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim için gayet normal olan fotoğraflara başkaları normal gözüyle bakmayabiliyor ne yazık ki.

Aynı zamanda İnstagram gibi yerlerde çocuğu üzerinden ürün ve reklam kabul eden anneler de bir yerde çocuğu üzerinden prim sağlamaya çalışmış olmuyor mu? Hatta geçtiğimiz günlerde 2 - 3 yaşlarındaki bir çocuğunun fileli çorapla ve oje sürerken yayınlamış bir anne vardı. Anne tamamen iyi niyetle veya kötü gözle görmeden paylaşmış olabilir fakat bir pedofilinin veya başka kötü niyetli bir insanın bu fotoğrafı masum olarak görmeyebileceğini de düşünmek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaştığın Fotoğraflara Dikkat: Çocuğunu Teşhir Etme!

Aynı zamanda çocuğumuzu banyo yaparken, tuvaletini yaparken, çıplak şekilde veya yetişkinlere özgü davranışlar içinde (makyajlı vb) fotoğraflarını asla paylaşmamamız gerekiyor. Bu durum çocuk istismarının da önünü açıyor. Aynı zamanda ilerde büyüdükleri zaman çocuğun hoşlanmayacağı fotoğraflar olabiliyor. Kim kendisinin kakasını yapmış, çıplak veya başka saçma şekillerde fotoğrafının internette olmasını ister ki? Geçtiğimiz günlerde daha önce yurt dışında olmuş bir olayı okudum. Çocuğunun gayet normal fotoğraflarını paylaşan bir anneye çocuklarının daha açık fotoğraflarını paylaşıp paylaşamayacağını soran bir manyak ve bunu ifşa eden anne. Hangimiz çocuklarımız için böyle şeyler düşünülmesini isteriz ki?

Bu arada giyim üzerinden başladım ama sadece giyim mevzusu değil bu teşhir mevzusu. Çocuğuna sigara vererek fotoğrafını çeken, alkol şişeleriyle birlikte fotoğraflarını paylaşan anne babaların da akli melekelerini bir sorgulamak gerekir. Çünkü bu da hem yanlış örnek. Hem de tamamen çocuğu teşhir etmektir.

Sosyal Medyada Paylaştığın Fotoğraflara Dikkat: Çocuğunu Teşhir Etme!

Çocuklarımızı korumak tamamen bizim elimizde!

Bu sadece bir #farkındalıkprojesi kesinlikle insanları bilinçlendirme amaçlı bir paylaşımdır. Çünkü çocuğunun uygunsuz fotoğraflarını komik zannederek veya masum düşüncesi ile paylaşan bir çok aile de mevcuttur. Amacımız onların bilinçlenmesini sağlamaktır. Amacımız çocuğun özel hayatını ve mahremiyetini korumaya yönelik bir bilgilendirmedir.

#çocuğunuteşhiretme

#çocukmahremiyetineönemver

#çocukistismarınadurde

#çocukistismarıylasavaş

Sosyal Medyada Paylaştığın Fotoğraflara Dikkat: Çocuğunu Teşhir Etme!

Sosyal Medyada Paylaştığın Fotoğraflara Dikkat: Çocuğunu Teşhir Etme!
19
13
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • Bruja_Blanca

  Bebek fenomen profilleri bana çok yanlış geliyor. Bir insan neden çocuğunun üstünden prim yapmak ister? Çocuğu çok tatlı diye dünya aleme göstermek istemesi onun problemi de, o çocuk anne babasının elinde telefonla yaşadığını görerek büyüyor. Bu nasıl bir örnektir tartışılır. Belirli bir yaşa gelip de suratını kendi de telefondan kaldırmayınca bu sefer laf ediliyor çocuğa.

  Kanayan yarama tuz basmışsın valla emeğine sağlık. :) Umarım birilerinin bilinçlenmesine faydası olur.

  Görüş hala geçerli mi?
  • sizofrenkarinca

   Umarım tek temennim o. Zaten yukarıda yazdığım soru da bunun cevabını veriyor. Fotoğrafları ne için paylaşıyoruz? Çocuk üzerinden sevilmek ve ilgi görmek için mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1219
 • SaykoPrens

  ~Emeğine Sağlık~ Güzel bir paylaşım olmuş. Fotoları görünce midem bulandı 😐

 • strong_bjk

  ben görüyorum youtube anne bebek çıplak anlatıyorlar beslenmesi sorunları , yediği içtiği veya beraber banyo yapıyorlar , hatunun her tarafı meydanda bebeği kollarında değişik bir kültür. onlara göre normal...
  unutmamak gerek , eğer onların orada doğup büyüseydik bizde onlar gibi olabilirdik... yagırdamıyorum saygı duymak düşer bana...

  • sizofrenkarinca

   Orada da olsak farketmiyor. Pedofili vakaları tek burada olmuyor çünkü. Ve bunun kültür ile ilgisi olduğunu da düşünmüyorum şahsen.

  • Juggalette

   Kültür ilişkisi diye birşey yok diyemezsin elbetteki var. yurtdışında bir anne bebeğini rahatlıkla sokakta memesiyle emzirebilir bu ayip birşey değildir be kimse bu ne yapıyor diye bakmaz ya da tahrik olmaz. burda yaparsan millet tahrik olur gözünü alamaz halbuki gayet doğal birşeydir. pedofili vakaları tek burda olmuyor evet ama köpeğe bile tecavüz eden bir ülkedeyiz. açık giyme açık giyme denilip tecavüz ve tacizin önüne geçilmeye çalışılır halbuki sen istediğini kadar kapalı giyin onlar yine seni otobüste eller. karacarsaf bile giysen tecavüz ederler. nasıl giyindiginin bir onemi yok. cunku suç bizde değil. tecavuz edende suç. taciz ve tecavüzün hiçbir sebebi olamaz.

  • sizofrenkarinca

   @Juggalette Zaten sebebi var demiyoruz biz de. Hiç bir şekilde kadın sokakta çıplak da gezse kimsenin taciz etme hakkı yoktur. Ama kültürlerinde açıklık sorun olmayabilir ama aynı şekilde pedofili var. Bundan bahsediyorum ben. Sanki orada hiç pedofili yokmuş gibi bir izlenim oluşturuluyor ama malesef öyle değil. Ekranlara yansımaması olmadığı anlamına gelmiyor çünkü. Her yerde aynı türden insanlar var ne yazık ki. Bunun da kültürle ilgisi yok. Sapık her yerde sapıktır

 • Serkankilitttt

  Doğru faydalı bir konu insanların sadece bu konuya dikkatini çekip farkındalık oluşturmak bile sorunun çözümünde faydalı olabilir benim sosyal medyada paylaştığım tek resim bile yok sebebi nazar metinde bu tür paylaşımlar da ailelerin çocukları üzerinden menfaat ( beğeni, paylaşım olsada) sağladıkları vurgusu genel bir algı oluşturuyor buda haksızlık

  • sizofrenkarinca

   Aksine sadece onları zan altında bırakmamak için sigara ile vb. Paylaşımların da yanlışlığını vurguladım. Asil yanlış olan çocuğunu t3shir edecek şekilde fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında yayınlamak

 • xXDeanWinchesterXx

  Gayet güzel ve faydalı olmuş.

  "Aynı zamanda çocuğumuzu banyo yaparken, tuvaletini yaparken, çıplak şekilde veya yetişkinlere özgü davranışlar içinde (makyajlı vb) fotoğraflarını asla paylaşmamamız gerekiyor. Bu durum çocuk istismarının da önünü açıyor."

  Bırak önünü açmayı, direk çocuk istismarının tanımı.. Anne ya da babanın yapmış olması farketmiyor.

  • sizofrenkarinca

   Kesinlikle. Umarım bir nebze olsun bilinçlenme sağlanır bu sayede. Kimse çocuğunun başına kotu bir şey gelsin istemez ama bunun onunu açan yine biziz.

  • Haklısın. Çocukları evcil hayvanlarımız ve hayatlarımızda yapamadığımız her şeyin barbi bebekleri olarak görmekten vazgeçmemiz lazım.

 • Blossom_

  İlk resim midemi bulandiriyor.
  İkinci resim sinirlerimi bozuyor.
  Köpekler bile bunlardan daha iyi ana baba.

  • sizofrenkarinca

   Kesinlikle. Hayvalar en azından yavrularını koruyorlar bir şekilde.

 • MimariuS

  insanlar sosyal Medya'da kendini kaybediyor. Zaten bir insan özel hayatını neden sosyal medyada paylaşır anlamıyorum. Bence Çağımızın viral bir hastalığıdır sosyal medya kullanımı.

  Yıllar önce izlediğim bir video. Birçok kişi biliyordur. Azıcık ingilizcesi olan konuşmaları çzebilecektir.

  https://www.youtube.com/watch?v=F7pYHN9iC9I

  • sizofrenkarinca

   Evet bunu ben de izlemiştim. Sosyal medya kullanılabilir ama önemli olan doğru kullanabilmek.

 • Raskølnikov

  Kötü oldum ya okurken. Umarım okuyanlar daha dikkatli davranır.

 • TürkHakem

  Lütfen ilk görseli kaldırır mısın? :/ :( hiç hoşuma gitmedi

  • TürkHakem

   Hatta ikisini de animasyon bul konuyla alakalı :/

  • sizofrenkarinca

   Açıkçası kaldırmayı düşünmüyorum çünkü bunu paylasan zaten bir ebeveyn. Ne kadar yanlış olduğunun anlaşılması açısından kalmalı diye düşünüyorum.

  • TürkHakem

   Sakıncalı paylaşımmış izlenimi veriyor resimler

  • Hepsini Göster
 • aysişma

  İnternete çocuk fotoğrafı koyulmasına karşıyım. Koyacaklarsa da hesabı gizleyip sadece eşin dostun görmesini sağlasınlar. Heleki çıplak fotoğrafların çekilmesi bile manasız. İlerde çocuk için utanç verici oluyor

 • Doncorleonee

  Bence çocuk fotoğrafları paylasacaksin sonra çocukların fotoğrafı nasıl olsun istersiniz diye soracaksin. Yorum yapanları teker teker öldüreceksin belki dünya biraz temizlenir.

 • ciğerkûşem

  Eline sağlık. Özellikle dikkat çekilmesi gereken bir nokta. çok yaygın, çocukların sünnet fotoğrafları, hatta geçenlerde bir arkadaşımın yeğeninin tuvalet alışkanlığı kazanmasını kutlamak amacıyla bütün kuzenler klozet başında çocukla beraber fotoğraf çekilip sosyal medyada paylaşıyor. Şok oldum. Çocukların bir mahremi olduğunu unutuyoruz. Onların hassas bedenlerinin bir sürü pis bakışa maruz kalmasına sebep olabiliyoruz. Ben şahsen çocukların özellikle de bebeklerin hiçbir surette sosyal medyada görüntülenmemesinden yanayım. Masum fotoğrafların bile.

  • sizofrenkarinca

   Teşekkür ederim. Keşke hiç yayınlamasak ama yayınlıyoruz işte. Ben de dahil olmak üzere. Ama en azından yayınladığımız fotoğraflara biraz dikkat etmiş olsak belki ilerde kötü şeyler yaşamanın da bir nebze önüne set çekmiş olacağız. Arkadaşınızın yaptığı da ciddi anlamda bir saçmalık.

 • NaRsist_Biri

  Çok haklısın ve bu konuyu güldür güldür show programında eşofmanlı şevket hoca çok iyi anlatıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

 • 1-Floki-1

  Bu normal bişey. Devlet bireyi belirli sosyal alanlarda sınırlamalaı. Ama bu sınır kişilere zarar veriyorsa ya da çözümü varsa çözmle olmalı. Ne yazık ki ülkemizde sadece yol yapılıyor. İnsan piskolojisi bilmem ne yk. Geçer zamanla. Ama bunlar vb irikir ve çoc u k tecavüzleri, Sınıfta arkadaşımı bıçaklamalar örn rize, gibi gibi... Güç ne kadar büyükse konturolü o kadar zordur ve insan hem doğada hem de inaanların yarattığı dünya da en gelişmiş hayvan olduğundan bu tür durumların tetbiri alınmalı. Eğitim verilmeli her aileye ve ailede eğitimsizse ona ha almıyomu yapamaz yaptı mı doğu r amaz... Ama insanlıkla mantığı karıştırıyolar din faso fiso hepai insan üretti bence. mantığa uyuyo mu tmmdır. Objektif ve duygularla değil zhinle düşünmek önemli.

  • sizofrenkarinca

   İnsanları bilinçlendirmek gerekiyor bir çok konuda.

  • 1-Floki-1

   Bilinçten değil bir çok sorun olunca kişi kendini kaybediyor ve sonuçlarını başkaları çekiyor. Piskoloji yk ülkede. Piskoloğun bile piskolojik sorunları olan bir ülkedeyiz.

 • egomanya

  Pedofili ye dikkat çekmen iyi yazıda çok yerinde ve güzel ama birinci resim çok çirkin olmuş kaldırabilirmisin

  • sizofrenkarinca

   Açıkçası kaldırmayı düşünmüyorum çünkü bunu paylasan zaten bir ebeveyn. Ne kadar yanlış olduğunun anlaşılması açısından kalmalı diye düşünüyorum.

 • SimonPaula

  dünyanın çivisi çıktı diye boşuna demiyorlar. ebeveynliğin bile bku çıktıysa denecek çok söze gerek yok bence

 • poncikbirkiz

  Sonuna kadar okudum ve fotoğraflar çok sinirimi bozdu. Nasıl bu kadar bilinçsiz olabiliyorlar anlamıyorum..
  Emeğinize sağlık

  • sizofrenkarinca

   Teşekkürler. Malesef fotograflar durumun vehametini gösterir nitelikte.

 • MarilynWomanson

  Uzun zamandir anlatmaya calistigim sey.. Bravo canım iyi olmus bunu yazdigin eline saglik.

  • sizofrenkarinca

   Tesekkur ederim canım. Ben de paylaşıyorum bir fotoğraf ama belli sınırlar içinde. Teşhir etmemek lazim

 • Gökyüzügibiumut

  İnternette cok fazla fotograf paylasilmamasi düsüncesindeyim. Ve bencenize katiliyorum. Elinize sağlık.

 • tekrardöndümben

  Çok güzel bir konuya deginilmiş artık öyle bir zamana geldikki anne emzirirken bile fotoğrafını çekip sosyal medyaya atıyor ve bu artık normal bişey gibi algılanıyor çok karşıyım böyle saçma fotoğraflara... Tamam fotoğrafını çekersin çocuğunun ama her dakika her halini çekmeye ne gerek var ayrıca onlara ayrı bir instagram hesabı açılıyor küçücük bebeğin bir instagram hesabı oluyor ve orada her türlü fotoğrafını hiç tereddüt etmeden koyuyor anne bunları görerek büyüyen bebeğin sonu ne olabilir ki sürekli annenin elinde telefonu göre göre oda büyüyünce teknolojiye hapsolucak ve sürekli bir ilgi bekleyecek umarım böyle bir anne olmam :(

 • YavuzCakır

  Haklı

 • bunasııladam

  Eline sağlık reis

 • cнαтlαквєℓα

  Haklısın reis tebrik ediyorum..

 • UnMoved

  Bilgilendirici bir paylasim tesekkürler.. :)

  • sizofrenkarinca

   Rica ederim. Herkes bilgilenmeli bu konularda.

  • UnMoved

   Katiliyorum ancak yeni nesilin bilgilenme amacında bisi yapmak yerine böyle fotograflarla cocuklarını göstermek oldugunu düsünüyorlar :)

  • sizofrenkarinca

   Malesef. Ben de paylaşıyorum sık sık çocuğumun fotoğraflarını ama mesela benim paylaştığım bir tane fotoğraf bile uygunsuz bir yere çekilebilecek, açık saçık veya sakıncalı olabilecek fotoğraflar değil. Ama ciddi ciddi çocuğuna file çorap ile oje sürerken videosunu atan anne gördüm. O anne de tamamen saf düşünce ile atmış olabilir ama tamamen yanlış insanlara davetiye. Keşke o insanlar olmasalar hiç ama varlar ve çocuğumuzu korumak tamamen bizim elimizde.

  • Hepsini Göster
 • SinirliBiber

  Bu tür paylaşımlar hakikaten sakıncalı.

 • Nobodies

  Kac kisiyi uyardım tehlikei diye kizdılar.

  • sizofrenkarinca

   Aslında bir anlasalar ne kadar saçma bir şeye kızıp neyi savunduklarını.

  • Nobodies

   Neyi anlıyorlar ki

 • Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu.

  • sizofrenkarinca

   Umarım dikkat çeker yeni çocuk sahipleri ve çocuk sahibi olacaklar için.

 • E-Lewies

  Sosyal medyayı bilinçli kullanmakta fayda var

 • matrakci

  eline sağlık

 • Eline sağlık. Güzel paylaşım

 • EntelSolucan

  Çok doğru bir bence

 • feministoyuncagi

  güzel bir şey değil bencede

YÜKLENİYOR...