Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

sweetmama36

Sen bu satırları okurken ben odanın kapısını aralamış, yüz ifadenin nasıl değişeceğini merakla bekliyor olacağım. Evet, fark ettin sonunda. Anladığın gibi canım, baba olacaksın...

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

Kim bilir hamile olduğunu öğrenen kadınlar, bu ve bunun gibi ne kısa filmler çevirdi eşlerine karşı! Beynimizin sağ lobu da süper çalışır böyle sürprizlere. Ama şunu bilmen gerek, sen o testi yapmadan önce gerçek film çekimleri çoktan yapıldı ve her şey yerli yerine oturdu. İçeride Hollywood'u aratmayan mücadele sahneleri gerçekleşti bile. Ya bir de bunlarla ilgili bir sürpriz yapsaydın? Neyse fazla uçmadan hamileliğin ilk haftası hakkında bilgi vereyim.

Mucize gerçekleşti!

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

Doğayı oluşturan toprak anadır diye söylenir ya hep, işte biz de insanoğlunun anasıyız. Nasıl mı? Doğurgan olduğumuz için rahmimiz bizden önce hazırdır. Her ay gerçekleşen adet döngüsünün yaklaşık 14. gününde hepimiz yumurtluyoruz. Yumurtalar folikülünden ayrılarak fallop tüplere doğru emin adımlarla ilerler. 24 saat içerisinde milyonların arasından mücadele vererek sıyrılmayı başaran spermlerden bir tanesi yumurtaya girmeye çalışır. Arkasında bıraktığı rakiplerini aşan bu mücadeleci sperm, döllenme işlemini gerçekleştirir. Gebeliğin ilk haftası, henüz canlanmamış olan fetüsün rahim duvarında kalabilmesi açısından çok önemlidir. Elbette robot gibi yaşamayacaksın. Aslında bu durumdan istifade edip eşine nazlanabilirsin. "Ay canım şu kumandayı verir misin?" gibi tatlı numaraların yanında, sanki 9 aylık hamileymiş gibi ah, vah edip koltukta yan gelip yatabilirsin. Bu şanslar kolay kolay ayağına gelmeyebilir. Çünkü doğumdan sonra bebek bakımı hareketli geçecektir. Benden söylemesi.

Haydi beyler doktora!

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

Kocanı doktora götürmekle başlayan aile olma serüvenin tüm hızıyla devam ediyor. Adet gecikmesinden sonra eczaneden alınan test sonucunun yanı sıra artık hastane yollarına Hansel ve Gratel masalındaki gibi işaretler döşeyebilirsin. Emin ol bu yollar seni asla unutmaz! İlk doktor randevusunda ultrason görüntüsünde gebelik belli olmayabilir. Senden istenen kan tahlilinde bu durum netliğe kavuşur. Tabii bu kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir.

Kafanın karışmasına neden olan durum şu olabilir: Son adet tarihinin birinci günü hamilelikte ilk hafta olarak adlandırılır. Böyle bir sözü ilk kez duyduğunda anlamış gibi "he he, evet, aynen aynen" dersin. Çünkü zaten annelik sarhoşluğundan ağzın kulaklarındadır. Eve geldiğinde ise ne demek istedi diye beyin hücrelerini yemek de biz kadınlara özgü bir durum olsa gerek. Hiç endişelenme çünkü doktorlar 2. haftadan sonra hamileliğin sayıldığını belirtirler ve adet dönemini de hamileliğin içine katarlar. Yani koyun sürüsü gibi her şey birbirini takip eder. Bu kadar basit aslında. Ne yapsınlar, ancak rahim duvarında kalmayı başarabilen fetüs, anneciğine hamile unvanını kazandırır.

Ne hallere düşürdün beni!

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır konusu her zaman merak uyandırır. Birinci hafta da olsa her şeyi bilmek istersin. Hamileliğin bulantı ve kusma belirtilerini bu hafta göremezsin. Yoksa çok mu istiyorsun kusmayı ve ayılıp bayılmayı? Gerçi yapımız gereği zorlukları aşmayı da biliriz evelallah! Belki, arkadaşımın ilk hafta mide bulantısı olmuş, diyebilirsin. Buradan anlaman gereken bu sürecin her yüklü bacımıza göre değişkenlik göstermesidir. Göğüs hassasiyeti, sivilcelenme, baş ağrıları ve kasık ağrıları gibi durumlar yaşıyorsan bunlar adet belirtileridir. Karmaşa gibi geçtiğini sandığın bu haftadan sonra yavaş yavaş gerçek hamilelik belirtileri görülecektir, hiç endişe etme. Gözlüğünü takıp araştırmalar yapmaya devam edebilirsin. Zaten gebelik ve çocuk bakımı kitaplarından koleksiyon oluşturmak yakındır.

Süper hamile iş başında!

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda

Şimdi gelelim sana. Eğer sağlıklı bir çocuk sahibi olmak istiyorsan 1 haftalık gebelik sürecinden itibaren kendine daha çok dikkat etmen gerekir. Aldığın gıdalarla bebeği beslediğini unutma. Bir de sigara ve alkol alışkanlığın varsa onları çöpe atmalısın. Belki bu sayede tamamen kurtulursun, nasıl fikir ama? Aslında hamileliği düşünen her kadın daha önceki aylarda bunu yapmalı.

Doktorun sana vereceği folik asit ve demir vitaminini sakın aksatma! Çok önemli olan bu vitaminler bebeğin gelişimini etkiler. Zaten aksatma gibi bir durum yaşamayacaksın. Kocacığın ve etrafındaki yakınların radar gibi yakalarlar seni. Aşırı şekilde ilgiye boğan bir eşin varsa da sakın şikayet etme, kınarlar seni valla. Bulmuş da bunuyor derler. Sonracığıma, şımarmaya da bak sen derler. Bu arada ben de dedikodu yaptım seninle, el alem ne der diye. En iyisi kafaya sadece güzel şeyler takalım. Etrafındakiler seni bunaltsa da tecrübeli olanları dinlememezlik yapma. Doğumdan sonra çok lazım olacaklar sana. Şimdi sana merakla soruyorum hamileliğin 1. haftası sende hangi duyguları hissettirdi? Eşine hamile olduğunu nasıl anlattın?

Hamileliğin İlk Haftası: İçeride Neler Oluyor? 9 Ay Sonra Sinemalarda
40 Görüş