‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!

SSelvi

Herkese merhaba😊

Bugün sizlere sorunlu bir çocuk yetiştirmedeki dört temel kuraldan hareketle çocuk yetiştirilirken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Prof.Dr. Üstün Dökmen sorunlu bir çocuk yetiştirmekle ilgili durumu 4 maddeyle özetlemiş:

1. Küçüklüğünde ne isterse ver; her şeyi kolayca elde etmeye şartlansın

‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!

Demokratik ya da hoşgörülü bir ebeveyn tutumu sergilemek adına ebeveynler çoğu zaman çocuklarının her istediğini yapmaya çalışır. Hatta isteklerini yerine getiremediği durumlarda kendilerini eksik hissederler. Oysaki her istediğine istediği an ulaşan çocukta hayatının sonuna kadar bunun böyle devam edeceği inancı oluşur. Dolayısıyla çocuk yeni şartlara ve durumlara uyum sağlamakta güçlük yaşar. Ayrıca istediği her şeyi elde eden çocuklarda benmerkezci ve narsist kişilik özellikleri görülebilir. Bu durum çocuk için ileride çok önemli bir sorun haline gelecektir. Çocuk yetiştirirken çocuğun bütün isteklerini yerine getirmekten kaçınmak gerekir.

2. Yere attıklarını kaldır; sorumluluğu başkasına yüklesin

‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!

Sorumluluk , çocuğa kazandırılması gereken öncelikli davranışlardan biridir. Çocuğun yapması gereken işlerin ebeveynleri tarafından yapılması çocuğun bu beceriyi kazanmasını önleyecektir. Ayrıca aileler çocuğun yaptığı her şeyin sorumluluğunu üzerine alırsa ileride de yaptığı tüm davranışların sonuçlarını başkalarına yüklemeye hazır bir çocuk haline gelecektir. Bu da pek hoş karşılanmayan bir durum olacaktır. Çocuğun birtakım sorumlulukları vardır, çocuğun yapması gereken işler ebeveynleri tarafından yapılmamalıdır.

3. Kötü söylediğine gül; akıllı olduğuna inansın

‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!

Aileler çocuğun söylediği veya yaptığı iyi kötü her şeyi onaylarsa çocukta o davranışın pekiştirilmesi gibi bir durum söz konusudur. Gerektiğinde çocuğa yanlışlarını söylemek onun için daha faydalı bir yaklaşım olacaktır. Çoğunuzu uyarmaktan, ona hayır demekten korkmayın tabii ki bunu uygun bir dille yapmanız gerekir.

4. İstediği kadar harçlık ver; paranın değerini bilmesin

‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!

Çocuğa istediği kadar harçlık verilirse çocuk istek ve ihtiyaçları arasındaki farkı öğrenemeyecek ve çoğu şeyin değerini bilmeyecektir. Her şeyin bir sınırı olmalıdır. Sınırlarının farkında olan çocuk ihtiyaçlarına göre hareket etmeyi öğrenecek ve paranın değerini anlayacaktır. Çocuğa istediği kadar harçlık verilmemeli, ihtiyacı olduğu kadar para verilmelidir.

Sorunlu bir çocuğunuzun olmasını istemiyorsanız bu dört maddeye kulak verin derim. İş işten geçtikten sonra değil zamanında önlemlerimizi alalım ki bu durum ileride büyük bir soruna dönüşmesin.

‘’Sorunlu Çocuk’’ Yetiştirmede 4 Kural! Çocuk Yetiştirirken Bu Yanlışları Yapmayın!
7
7
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
7Erkek Görüşü
Babalarımızla #KonuşalımArtık

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Pan_Zehir
  Güzel bir paylaşım olmuş tebrik ederim. Bu devirde ebeveynler maalesef bu maddelerdeki hataları yapmakta. Dolayısıyla geri dönüşü olmayan bu dönemdeki hataların telafisi olmuyor.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Clemelqueen
  Eline sağlık çok güzel yazmışsın. Bende çevremde çok görüyorum. Çocuğa her istediğini alıyolar eline telefonu verip etrafında dört dönüyorlar. Sonra da 'yaa ben bu çocukla ne yapacağım?' diye yakınıyorlar. Çok sinirimi bozuyor bu durum. Bide çoğu ebeveyn özgür olsun derken şımarık ve sorumsuzca yetiştiriyor. Ailemde de örneği var neyse daha fazla moralimi bozmamalıyım. 😂
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

66
 • hepsoru
  En kötüsü telefon verilmesi erken yaşta ve her dediğinin yapılması
  • cleanman34

   telefon vb. nin en ufak bir zararı yok. aksine ben 5 yaşımda bilgisayar sayesinde okuma yazma öğrenmiştim. üzerine ingilizce dahi öğrenmiştim. yani şu gereksiz yargılardan kurtulmamız gerekiyor.
   bu yüzden, telefon kısmına katılmıyorum ama her dediğinin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.

 • Gizli Üye
  Kesinlikle yapılmaması gerekenler!!
 • zynp3535
  Bir anne olarak bu yazı için tesekkur ederim
 • Yaryar21
  aileler birz rahatlığından feregat etmeli bu konuda doğru bir paylaşım
 • Alarasmin
  Bir anne olarak sana teşekkür ediyorum canım
 • kahveligünler_
  Tskler ablacım
 • jonywick
  Güzel içerik. Eline sağlık.
 • Drakula3584
  Üçüncü resim aynı ben 😂
 • Kayserilikökleyici
  Çok özel paylasım olmuş tebrikler
 • Dilers
  Günümüz de zor... yetiştirme...
 • EmirAdakul
  Başlığı doğru okumayan biri tam tersini alğılayabilir
 • kodi34
  Eline emeğine sağlık güzel olmuş
YÜKLENİYOR...