Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Muallime__

Çocuklar yapıları itibariyle kural ve rutin isterler. "Kuralları kim sever ki?" diye düşünenleriniz olacaktır elbette. Fakat çocuklar sebeplerini bildikleri kurallara BAYILIRLAR! Çünkü çocuklar neyi nerede ne zaman yapmaları gerektiğini bilemeyen minik varlıklardır ve bunu yetişkinlerin yönlendirmeleriyle öğrenirler. Bu yönlendirmelere de biz "Kural" diyoruz.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, ilk kuralları uygulamak dünyanın en zor işlerinden biri olduğu için biraz uzun da olsa Bence'mi başından sonuna kadar eksiksiz okumanızı tavsiye ederim!

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Sizlere kendi okul öncesi öğrencilerimle yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak nasıl kurallar koymamız gerektiğini ve bu kuralları nasıl uygulamamız gerektiğini naçizane anlatmaya çalışacağım.

Çocuklara Yapma demeyin! Onlara kural koyun!

Bir çocuğa yapma dediğinizde çocuk soru işareti dolu bir sepete düşer.

Peki bunu yapmamalıysam ne yapmalıyım?
Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Bu yüzden çocuklara önceden onların yapabileceği yanlışlıkları ön görerek kural koymalıyız. Örneğin: Masadan kaçmaya eğilimli, yemeğini israf eden, kendisi yemeyen, yemek seçen bir çocuğunuz var. (Sınıfımda bu özelliklere sahip 10 öğrencim vardı.)
O halde kurallarımızı kesin ve net şekilde, ilk olarak en acil 2 kuralla başlayacak şekilde koyalım.


1. Kural: Masadan kalkmak yok.
2. Kural: Herkes kendi yemeğini kendi yiyecek.

Özel bir gereksinimi yoksa, bir çocuk 2 yaşına geldiğinde kendi yemeğini rahatlıkla yiyebilecek yaştadır. Burada önemli olan anne ve babanın kararlı olması ve kararından asla vazgeçmemesidir. Siz daha ilk kuraldan vazgeçtiğiniz anda çocuğunuzun diğer hiçbir kuralınıza uymayacağına adınız gibi emin olabilirsiniz. Fakat sizin gösteremediğiniz kararlılığı çocuğunuz mutlaka gösterip direnecektir. Düşüncesi de tıpkı şöyle olacaktır:

Eğer ben kararlı bir şekilde ağlarsam, masadan kaçmaya devam edersem ve yemeğimi yemeyip aç kalırsam anne babam pes edip bu kuraldan vazgeçecekler!

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

İlk kuralları uygulamak her zaman zordur. Çünkü çocuğunuz sizin ne kadar kararlı olduğunuzu bilmediğinden sınırlarını sonuna kadar zorlayacaktır. Burada size düşen görev sabırla, hiçbir tepki göstermeden, hiçbir şey söylemeden çocuğu defalarca sandalyeye oturtmak olmalı. Kuralı koyduğunuz ilk günlerde çocuğunuzun sevdiği yemekleri yapmanız da kuralı uygulamanıza yardımcı olacaktır. Yemeğini yemezse sofradan aç kalkacağını bilmeli. Bu yüzden çevrede yiyebileceği abur cubur bırakmayın. Mümkünse evde hiç bulundurmayın. Sadece eğer yaşı küçükse yemeği masada bırakın ve "Acıktığın zaman masaya oturup yemeğini yiyebilirsin." diyebilirsiniz. Fakat yaşı 8'den büyükse ve gerçekten uygulayabileceğinize inanıyorsanız diğer öğüne kadar beklemesini söyleyebilirsiniz.

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Eğer sorun gerçekten büyükse ve birden fazla çocuğunuz varsa benim okulda uyguladığım yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Öğrenci sayım fazla olduğu için, sadece yemekte geçerli olan bir yıldız çizelgesi yaptım ve yemek kurallarına uyarak yiyen öğrencilerime yıldız verdim. Belki inanmayabilirsiniz fakat sadece bu bile çocuklara çok büyük etki yaptı.

En çok yıldızı kimin alacağı önemli değildi. Çünkü ben sınıfımda hiç bir zaman öğrencilerimi birbiriyle rekabet ettirmedim. Benim sınıfımda sonuç değil süreç önemlidir.

Bu benim tüm sene boyunca uyguladığım tek ödül sistemiydi ve 3 ay sonunda yıldızları vermeden de gayet birer hanımefendi ve beyefendi gibi sofra adabının A'dan Z'ye her kuralına uygun yemek yediler.

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Kurallar oturduktan sonra en az 10 gün, en fazla 15 gün bekleyin.

Diğer kuralı koymadan önce bu kuralın iyice oturmasını, sizin uyarmadan çocuğunuzun kuralları eksiksiz uygulamasını bekleyin. Aksi taktirde çocuk isyan edebilir ve ilk kuralları da uygulamamaya başlayabilir. Yani ters tepebilir.

Çocuğunuz anlayacak yaştaysa, bundan sonraki kuralları birlikte koyun.

Elbette bu tüm ipleri çocuğa verin "Hadi oğlum artık evin kurallarını sen koy bakalım." diyin demek değil. Size bunu sınıfta nasıl uyguladığımı anlatayım.

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Öncelikle çocuklarla düzenli olarak her hafta sınıfa meyve ve sebze getirerek bu meyve ve sebzelerin vitaminleri, nelere iyi geldikleri, bunlardan hangi yemekleri, reçelleri, turşuları, kekleri, böreklerimizi yaptığımızı konuşup, bunların bir kısmını da uyguladık. Bunları yiyenlerin vücudundaki gelişmeleri, yemeyenlerin de nasıl kötü etkilendiklerini anlattık.

Belki inanmayabilirsiniz fakat sınıfımda kırmızı meyve ve sebzeleri yemeyen bir çocuğum vardı. Domates veya salça girmiş hiçbir yemeği yemiyor, asla elma gibi kırmızı meyvelere dokunmuyordu bile. Fakat birlikte yemek, turşu, elma çayı gibi şeyler yapa yapa, kendi yaptığı şeyleri yemeye, dolayısıyla da bu sebze ve meyvelere alışmaya başladı.

Çocukların yemedikleri yemekleri kendilerinden yardım alarak yapın.

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

Böylece 3. kuralı koyma vaktimiz de gelmişti!

Öğretmen -Çocuklar bu sebzeleri yemezsek ne olur?
Çocuklar -Hasta oluruuuz, büyüyemeyiiiiz, koşamayıııız, uzayamayıııız...
Ö-O zaman yemek saatimize hep birlikte bir kural daha koyalım mı?
Ç-Yemekte konuşmayalım öğretmenim!
Ö-Belki daha sonra o da olabilir fakat bu gün konuştuklarımız hakkında bir kural koymak istiyorum ben.
Ç-Tüm yemeklerimizi yiyelim öğretmenim!
Ö-Harika! O zaman kuralımız şu olsun: Tüm vitaminleri alabilmek için o gün yemeğe ne çıktıysa hepsinden bir kaşık kadar az da olsa yemeyene yıldız yok!
Ç-Eveeeet!

Tabii ki bu coşkulu evetler, yemekte pırasa veya kabak çıktığında kocaman bir "Yaaaa öğretmenim ben yemesem" cümlesine dönüşüyor ama taviz vermek yok. Kural kuraldır. Sırf yıldız alabilmek için her yemekten azar azar yemeye başladıkları için sene sonunda o pırasaları ve kabakları büyük bir iştahla yemeye başladılar. :)

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?

İlginç olanı ise, daha sonra sınıfta kendileri, koyduğumuz diğer kurallara eklemeler yapmaya başladılar.

Öğretmenim oyuncakları düzgün toplayalım kuralı koyalım mı? Oyuncaklarımızı bulamıyoruz!

Kıssadan hisse

Çocukların ilk kurallarını koyarken en elzem olanından başlamalı.
Kesinlikle taviz verilmemeli.


Sabırlı Olunmalı.


Sinirlenme, kızma gibi şeyler çocuğa yansıtılmadan içinizde tutulmalı.


Yüzünüz ifadesiz olmalı, eğer çocuğunuzun kurala uyduğunu görürseniz hemen gülümseyin.


Çocuğunuzu tanıyın ve çocuğunuz kurala alışmadan bir başkasını onun sırtına yük etmeyin.


Kuralları beraber koyun fakat koyarken yönlendirmeyi siz yapın.

Umarım işinize yarayacak bir Bence olur. Sevgiyle kalın. :)

Çocuklara İlk Kuralları Nasıl Koyulmalı?
16
12
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • DerinKuyu
  Anneler ve babalar için baş ucu kitabı gibi bilgiler görüyorum burada.
  Çocuk yetiştirmek kesinlikle zor bir olay. Bunu uzaktan bakarken bile net görebiliyorum.

  Özellikle yeğenimle bu konularda tecrübe kazanıyorum. Söylediklerine yakın şeyler yapmaya çalışıyorum.

  Mesela bir çocuğa söz verildiğinde yapılmalı. O zamanı geçiştirmek için verilen sözü unutmaz çocuk ve bunu sürekli olarak söyler. Örnek alarak ileride kendisi de böyle yapmaya başlar.

  Bu tip benceler umarım ihtiyacı olanlara ulaşır.
  Emeğine sağlık. 🙏
  Görüş hala geçerli mi?
  • Muallime__

   Evet, eğer büyük sözünde durmazsa bu sefer de çocuk yalana ve sözünde durmamaya alışır. O kişiyi kaale almamaya başlar. Bu yüzden ne yaparsak yapalım çok dikkatli olmak zorundayız.

 • ByCıLız
  Eline yüreğine sağlık güzel paylaşım çocukluk insanın temelidir o temeli sağlam atmak lazım yoksa benim gibi çürük olur
  Görüş hala geçerli mi?
  • Muallime__

   Teşekkür ederim ama kendinizle ilgili kısma katılmıyorum. Siz de katılmayın.

  • ByCıLız

   Maalesef temelim çürük daha doğrusu temelim atılmamış benim 30 katlı temeli olmayan bir bina gibiyim ve hep güçsüz zayıf kalmaya mahkumum bu hayatta çocukken hiç gelişme ilerleme sağlayamamışım bir birey olma yolunda hiç adım atamamışım sonuç olarak insan olmayı beceremedim

En İyi Kız Görüşleri

 • deryaaa19
  Harikaa bir yazı olmuş çok tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum bizi bilgilendirdiğiniz için. Çocukların erken yaşta doğru eğitilmesi, onların geleceklerini öyle çok etkiliyor ki. Çünkü karakter erken yaşlarda oturmaya başlıyor. Ellerinize sağlık devamını bekliyoruz :)
  Görüş hala geçerli mi?
 • ÜTOPYA-LI
  Öğretmen hanım😊 yazmış dugunuz bence çok güzel ve yerinde bir yazı olmuş, öncelikle tebrik ederim.
  Bütün bu yazdıklarınızı ek olarak bunların uygulanabilirliği konusunda ebeveynlerin dekwndilerini yetiştirmesi gerektiği kanaatindeyim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Muallime__

   Bir meslektaşımdan bunları duymak ayrı güzel 😊
   Size katılıyorum. Her şeyin başı eğitim diyoruz fakat her şeyin başı olan çocuk için kendimizi eğitmiyoruz. Toplum olarak en kötü yönlerimizden bir tanesi de bu...

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1410
 • maksatgoygoy
  Yavaş yavaş onları yapabileceği düzeyde
 • yagmurlum
  Çocuklara verilen eğitim bence Freud'un dediği gibi 0-7 yaş arası en önemli dönemde öne çıkıyor. Bu yaşlarda verilen eğitim ileriki yaşamda iyi bir birey olmalarını sağlıyor. Tuvalet eğitimi vs temel eğitimler olurken bunların yanı sıra insanlara, hayvanlara ve doğaya karşı saygılı olma gibi bazı kurallar da öğretilmeli diye düşünüyorum. Hayvanlarını sevmeyen ve şiddet gösteren çocukların ileride ne gibi sorunlar yaşadığı veya topluma yansımasının nasıl olduğunu pek çok prof açıklıyor. İnternette Sevil Atasoy'un bile demeçlerini görebilirsiniz. Kısacası çocuk yetiştirmek çok önemli ve zor bir süreç.
 • Yamuşşşş10
  Önce güveni sonra sövmeyi öğreteceksin ki haddini bildirsin
 • ÖğretmenHanım65_65
  Bu tür şeyler her çocukta islemiyor
 • izmirlikıs
  Harikaa bilgiler. Teşekkürler
 • gerçeklernerede
  Sevgi ve sabırla neyin zararlı beyin yaralı olduğunu
 • Muhasebecimm
  Bir çocuk yetiştirmek dünyanın en zor şeyi bence.
 • Kötülerekarşı
  Okuyamadim ama ilk kural altina isememek olmali
 • Papatyapapatyaa
  Harika bir bence olmuş eline sağlık teyze oldum bende yeğenime böyle davranabilirim
 • Abrebint
  Teşekkürler 😊
 • mars_meleği00345
  şimdiki nesilde çocuk yetiştirmek çok zor o yüzden dikkat olması gerekiyor güzel bence olmuş
 • deniz48dn
  kurallari cocuklarin da eğlenebileceği sekilde olmali hem eylen hem kurala uy
 • sananemmk
  Güzel bence
 • Sosinnn
  Sayın @muallime bencenize bayıldım. Gerçekten bunlarda sabırlı olunmalı.
  • Muallime__

   Beğenmenize sevindin. Kesinlikle sabır olmazsa olmaz...

 • Çok güEl bir yazı olmuş demekle birlikte en şanslı çocukların en efsane seneler olan 80’ler ve 90’ları yaşayan bizler olduğunu üzülerek söylemek isterim... Muhteşem yıllardı..
  • Muallime__

   Ben de 90'ların son yarısını yakaladım ama o zaman ilk 5 yaşımı doldurmakla meşguldüm. 2000'ler de güzeldi bence. Biz de sokakta oynamaktan kapkara olan nesiliz 😊

  • Güneşten kavruldum diyorsun yani 😀 onu bunu bilmem de 90 larda arabalar bile başkaydı bence... woswoslar daha bir fazla yollardaydı, mercolar efsoydu, diğerler sayamadıklarımda hem yakışıklı hem sağlamdı... şimdi onlarda insanlar ve hayat gibi adileşti 🙂

 • Merhabalar, size bir soru sormak istiyorum 4,5 yaşında bir çocuk ile alakalı. Belki bir yardımınız olabilir. Rica etsem bana yazabilir misiniz?
 • Sevdim_sonkez
  Her istediği'nin olmaması bence bende daha baba olamadım 😂
 • HayelcInsan
  Hiç baba olmadm ama çocuk sahibi olursam gelip anlatirim.😉🙂
 • dogan22
  Ağlamak yok
 • Gizli Üye
  Eline sağlık
 • Ellerine saglik gayet gizel bir bence olmus
 • Ersoy34
  Özenle hazırlanmış emeginize sağlık.
  • Muallime__

   Beğenmenize sevindim.

  • Ersoy34

   Bir kısmı bildiģim hususlar ama Kissadan hisse kısmına bayıldım, muhakkak uygulayacağim.
   Beğenmemek olur mu? tesekkürler güzel insan.

  • Muallime__

   Rica ederim.

 • Fkusna_Huy
  Harika bir paylaşım. Emeğine sağlık örtmenim.
 • Erkan06711905
  Çocuğu küçükten eğitmek gerekir küçükken ogrettin ogrettin büyüyünce ogrenenemiyor
YÜKLENİYOR...