Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Herkese merhaba :)

Empati kendini karşıdaki insanın yerine koyabilmek, başkalarının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek, davranışlarını anlamlandırabilmektir. Empati kurabilmek için hayata başkalarının bakış açısıyla bakabilmek gerekir. Çocukta empati gelişimi yaşa bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yaşamın ilk yıllarındaki bir bebek dahi başka bir bebeğin ağlamasına ağlayarak karşılık verebilmektedir. Çocukluk döneminde öğrenme, diğer insanları gözlemleme ve taklit etme yoluyla olduğundan empatinin gelişmesinde de çocukların en büyük rol modelleri ebeveynleridir. Çocuğa empati becerisini kazandırmak için neler yapabileceğinizi sizler için araştırdım.

Olumlu model ol

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Çocuklara empatik yaklaşımı kazandırabilmenin en iyi, belki de en kolay yolu onlara gözlemleyebileceği örnekleri sunabilmektir. Ebeveynlerinin ve diğer büyüklerin başkalarına karşı anlayışlı, merhametli olduğunu gören çocuk benzer tutumları sergilemeye başlayacaktır. Bu yüzden ebeveyn olarak çocuğa olumlu bir örnek olmaya özen gösterin.

Duygu ifadelerini tanımasını sağla

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Çocuğunuzun üzüntü, sevinç, korku, merak gibi duygu ifadelerini tanımasını sağlayın. Çocuğun bu duygu ifadelerini tanımaları için birlikte resim çizebilir, oyun oynayabilir ya da şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun duygu ifadelerine karşı farkındalılığı artacaktır.

Davranışlarında tutarlı ol

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Çocuğunuza farklı dışarıdaki insanlara karşı farklı davranışlar sergilemeniz çocukta kafa karışıklığına neden olur. Bu yüzden diğer insanlara karşı nasıl ki anlayışlı ve kibarsanız çocuğunuza karşı da öyle davranın. Aksi takdirde çocukta inandırıcı olmayan bir empati yaklaşımı gelişir.

Yardıma muhtaç insanlar hakkında konuş

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Çocuklarınızla yardıma muhtaç durumda olan insanların yaşadıkları ve neler hissedebilecekleri hakkında konuşun. Yardımınıza ihtiyaç duyan bir arkadaşınızın ya da kimsesiz bir insanın yardımına koşmanız çocukların kendilerini başkalarının yerine koymasına yardımcı olur. Bu insanlara nasıl yardım edebileceğiniz ve onları nasıl rahatlatılabileceğiz üzerine birlikte kafa yorun.

Tebrik et, ödüllendir

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Çocuğa empati becerisini gösterebileceği fırsatlar yaratın. Örneğin toplumda özel gereksinimli ya da yaşlı bireylerin yaşadıklarını anlamasını sağlayacak pratikler yapabilirsiniz. Çocuğunuzun özel gereksinimli ya da yaşlı insanlara karşı göstermiş olduğu empatik davranışı ödüllendirin, onu tebrik etmeyi unutmayın.

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!

Empati becerisi sayesinde çocuk karşısındaki insanın olumlu veya olumsuz tüm özelliklerini kabul eder. Güçlü bir empati becerisi ile çocuk hem kendi sınırlarını öğrenir hem de karar alırken başkalarını incitmemeye özen gösterir. Diğer insanların duygularını anlayan ve bunu ifade eden, fikirlerine değer veren ve başkalarına yardım eden ebeveynlerini gözlemleyen çocuk bir süre sonra benzer davranışları kendisi de gösterir. Bu yüzden her şeyden önce ona model olmayı ve güzel örnekler sunmayı deneyin.

Çocuklara Empati Becerisini Kazandırmanın Yolları!
9
6
Görüşünü yaz
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Blodymarryy
  Anne baba öyle olduktan sonra çocuklar da onları örnek alıyor zaten. Siz değer verdiğiniz konuları degistiriseniz çocuklarınız da onlara önem vermeye başlar direkt söylemezseniz bile bilinç altında yer edinir. Sözler değil davranışlar önemlidir. Kusursuz cocuk yetiştirmek istiyorsanız ilk önce kendiniz kusursuz olun. Olamıyorsanız da bunu çocuktan beklemeyin
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

86
 • Gizli Üye
  Değerli bilgiler için tesekkurler
 • Gizli Üye
  Önce kendimiz empati kurmalıyız
 • Gizli Üye
  Aslında bunun erken yaşta aşılanması gerçekten çok güzel bir şey.
 • Çok değerli bilgiler. Teşekkürler
 • perissianınperihanı
  En önemli eğitimlerden biri , çocuklara mutlaka kazandırılmalı.
 • Burçinb09
  Sürekli onunla empati örneklerini vurgulaya vurgulaya konuşma
 • Gizli Üye
  Teşekkürler
 • Huluskâr
  Iyi eğitim verelim ki iyi bir insan olsun değil mi?
 • leodres
  Güzel yazı
 • babyface06
  Eyvallah.
 • İyi bir şekilde örnek olunmalı ki iyi biri olsun.
 • HalilBBBB
  Kaleminize sağlık çok güzel yazmışsınız
 • gelinherkes
  İyi yetiştir ve de ödüllendir
 • kodi34
  Konuşarak sen bu arkadaşına bunu yaparsan ne hisseder ya da o sana yapsa ne hissedersin diye sana yapılmasını istemiyorsan sende yapma mantığı ile
YÜKLENİYOR...