İkinci El Araç Alımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bütün okuyan ks üyelerine selam olsun. :)

Bazı zamanlar ikinci el otomobil düşüncesi ile acemi olan kullanıcıların fikir alışveriişi konusu altında ki soruları dikkatimi çektiği için bence yazma gereği duydum. En büyük hobim olan otomobil dünyam ile yakından takip ettiğim bu bilgilerimi sizlerle paylaşmak azda olsa bilmeyenlere bir şeyler katmak beni mutlu edecektir. İkinci el araç alımında dikkat etmeniz gerekenler.

Öncelikle seçimlerinizi, ne amaçla kullanacağınızı belirleyerek başlamalısınız.Aile aracı şirket ya da ayağımı yerden kessin hesabı bile bütçenizi değiştirebilecek durumdur. Ve alacağınız aracı kimin kimlerin sattığı çok önemlidir kimseyle pek uğraşmadan araç sahibi olmak istiyorsanız adı bilinen büyük firmalar oto galeriler ile alışveriş etmenizde fayda vardır kimse adını kirletmek istemediği gibi arkanızda duracak olan hakkınızı arayabileceğiniz şikayet edebileceğiniz kurumlar var bu tür şirketlerin üzerinde.

Peki araç alımlarında Üzerinde durmamız dikkat etmemiz gereken durumlar nelerdir bunları bir düşünelim.

Aracın değerini belirleyen yakıt tipi dışında üç durum vardır

Hasar kaydı, Kaporta ve Kilometre durumu.

Hasar kaydı olayı: şunu özellikle belirtmek istiyorum her ne kadar anlamasanız bilmesenizde Plaka ya da şase numaraları ile sorgulama yaparken herhangi hasarı olmaması illa orjinal olduğunu anlamına GELMEZ. Bu olay Kasko ya da trafik sigortalarının karşıladığı durumlarda görünür örneğin herhangi kaza durumunda ya da aracı kullanıcı bir direğe çarpması sonucunda gidip sanayide herhangi bir ustaya yaptırsa kasko sigorta olayını karıştırmadan olayı çözse tramer kayıtlarında bir kuruş gözükmez burada yanılmayınız.

diğer durum ise araçlarda ağır hasar per kaydı gibi durumlar o aracın ikinci el piyasasını öldürür düzeyde düşürür alırken satmayı da düşünün. herhangi kaza sonucu çarpışma ya da basit bir çarpma kazalarında trafik sigortalarınız ile masrafı karşıladığınız durumlarda aracınızın trameri sicil kaydımız gibi kirlenir :) pert kayıtlı araçlarda kasko olmaz ve sigorta pahalıya mal olur bunu da unutmayınız.

Diğer önemli mevzu Kaportadır aracın herhangi bir hasar almış olması her ne kadar yeni araç olsa da değerini düşürecektir. Nasıl kullanılmış bakılmış olduğu burada önemli etkendir. Boyalı araç ve değişeni olan araç daha ayrıntılı faktörlerdir. kazaya karışmış araçta herhangi parça değişimi olurken sırf çizikten dolayı boyanan ya da sürtmelerden dolayı önemsizce değişen parçanın o araç adına kötü olduğunu söylemek pek doğru bir yaklaşım olmaz. :)

Peki bu durumlar nasıl anlaşılır derseniz profosyonel olmasanız da bazı basit teknikleri kurnazlıkları var bu işin. Mesela incelemek istediğiniz aracın başında gittiğinzide elinizde güçlü bir mıknatıs bulundurun mıknatısı aracın boyasız orjinal olan herhangi bir yerinde ki çekim gücünü zihninizde belirleyin ve mıknatısı gezdirin çekim gücünün azaldığı yerde boyalı ya da macunlu yer olduğuınu farkedeceksinizdir ki bu dijital ölçüm aletlerinin çalışma mekanizması da aynıdır. metal ile mıknatısın arasına giren nesne cisim çekim gücünü düşürdüğü için fark ortaya çıkar makinelerde ise 110 mikron değer ile 140 mikron değer arası orjinal değerdir ki bu 140 ile 220 arası değer ise boyalı ve daha yukarısı macunlu yerlerdir macun ise araçta değişen olan parçada ya da çürük kırık gibi yerlerde dolgu amacı ile kullanılır metal olmadığı için araçtaki orjinalliği azda olsa bozar. :)

Değişen olduğunu anlamanız için pratik yollar fabrikasyon ayarlarda silikon yapıştırıcı tarzı uygulamalar ile parçalar sabitlenir ve bağlantı civatalarında boyada kopukluk ya da sökülmüş olması kendini ele verir bunu dikkatli ve bilgili kişilerin algılaması daha kolay olur herkes farkedemez biraz ustalık gerektirir mesela bir araca baktığımızda bunu kolaylıkla farkederken kimi hiç farkedemeyebilir. fizik çizgileri dediğimiz olay vardır kapı çamurluk kaput arasındaki o ince boşluklar birbiriniz diğer taraflara göre tutmuyor ise oynamalar vardır örneğin kapıları açtığınızda kapı sacı ile iç kısımların birleştiği yerde çekomastik tarzı uıygulamalar ile kapatılmış yok denecek kadar farkedilmeyecek hale getirilmiştir oralarda abartılı parlaklık ya da söküklük görmenizde oynanmış olduğunu belli edecektir. lakin bunları bilmeden ezbere yorumlamanız da pek doğru olmaz yinede bir bilene danışmanızda fayda vardır. daha detaylı sormak istedikleriniz olursa sonradan isteyene anlatabilirim.

Dİğer durum ise Kilometre olayı

Şu vardır ki aracın kilometresi dolgun olması o aracın bitmiş yorgun olduğu anlamına gelmemeli 100 000 km deki aracın rektefiye gerektirmesinin yanında 350 000 km deki aracın hiç anahtar değmemiş olması tamamen kullancıı ile alakalıdır ve bu tür araçlara şahit olmuşumdur ilk öncelik her zaman kullanıcıdır. km olayı sadece motor olarak değerlendirilmemeli aracın teker bilyalarından motor takozlarına kadar aşınma eskime durumu vardır sürekli çalışıp aşınması söz konusudur. ki bu yüzden düşük km li araçlar daha iyi olabilir. ki tramer sorgulamasında aracın girdiği muayene esnasında o an ki km si kaydedilir lakin bir otomobil iki senede bir muayeneye girdiğine göre örneğin 50 000 km de girdiğini varsayalaım bazı üçkağıtçı kurnaz kişilerin iki sene sonra muayeneye girmeden önce fiyatı düşmesin diye yaptığı km yi biraz geri çekmesi de söz konusu olabilir direksiyon simidinin desenlerini aşınmış olması vites topuzundaki sayıların ya da torpido plastiklerinde ki aşınmaların iç döşemelerin durumu o aracın ne kadar kullanılmış olduğunu ortaya çıkartır mantık ne kadar aşınmış o kadar kullanılmış olmasıdır. unutmayın.

80 000 km deki bir aracın piyasası 50 000 tl iken aynı km de bir kaç parça değişen hasar kaydı gibi kusurları olması durumunda o araç modeline yaşına göre 7 8 bin km zarar ile piyasaya sürülebilir boyalı ya da değişenli aracın kötü olması anlamına gelmez sadece değeri düşer satarkende aynı fiyata satarsınız lakin alacağınız araçta ile önce sahibi önemlidir. ;)

Altı üstü araba demeyin en az bir can taşıyacaksınız koşarken ayağınız takılıp düşse bir yerinizi kanatırsınız ki 50 km hızla giderken kaza yapsanız siz düşünün. Aklınız kesmiyor anlamıyorsanız expertiz servislerine müracaat edin bilinçli şekilde araç alın yarın öbür gün satacağınız araçta herhangi hasar kaydı olayı olur da satış sözleşmesinde ifade etmezseniz bile suçlu duruma düşer yasal işlemler ile cezalandırılırsınız.


0|0
33

En İyi Kız Görüşü

 • Merak ettiğim şey hasar kaydı olan arabayı aldığımda hasar parasını ben mı ödeyeceğim?
  Bide hasar kaydı ne gibi sorunlar çıkarır?

  0|0
  0|0
  • hasar kaydı parasını ödemezsiniz bu insanların sicil kaydı gibi bir olay yani kaza döneminde ne kadarlık masraf edildiği ne kadarlık kaza yapıldığını belirtir örneğin 20.000 tl lik hasar kaydı olan araç o kadar masraf çıkarmış araç olmuş olucak.

En İyi Erkek Görüşü

 • Sitede gördüğüm ve tamamen okuduğum, en yararlı bence olmuş. Ve bu emeğe verilen cevapları 2-3 ü geçmemesi sitenin olgunlaşmamış kesimden ibaret olduğu açıkça ortada. Inşallah bu dikkat doğrultusunda kazık yemezsin hadi hayirli işler sağolasın. 😊

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Sağol çok yararlı

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Gelmis gecmis en guzel kadin/erkek bencelerinden sonra iyi olmus bu. Faydali gayet, eline saglik.

  0|0
  0|0
 • Son derece yararli bir bence

  0|0
  0|0
Yükleniyor...