İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

HeartofFire
İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Herkese merhaba, arabalar konusunda akla en fazla takılan sorulardan biri de ikinci el araç alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. Hele ki son zamanlarda araçların farklı farklı araçlardan toplama yapılarak satıldığını düşünürsek ciddi anlamda artık neye bakacağımızı şaşırır hâle geldik. Peki nelere dikkat etmeliyiz ikinci el araç alımında, gelin hep beraber bakalım..

İlanda ve İlan Sahibiyle İletişimde Dikkat Edilecekler Neler?

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Aracı zaten genellikle internet üzerinden buluyoruz, ilk dikkatinizi çeken piyasa fiyatının altında satılan araçlar olacaktır, fakat bu araçların pazar fiyatının altında olmasının iki nedeni olabilir; ya sahibinin acil paraya ihtiyacı vardır ya da arabada ağır hasar kaydı vardır. Kuvvetle muhtemeldir ki ikinci seçenek daha olağan :) çünkü zaten bir çok satıcı hasar kaydı olduğunu belirtmek yerine acil satılık ibaresini kullanacaktır. Bir diğer önemli konu da araç sahibi ile irtibata geçip satılık araç için aradığınızı belirttikten sonra size hangi araç diye sorup sormamasıdır, eğer size hangi araç diye soruyorsa karşınızda galerici var demektir. Galericiler de maalesef böyle oyunlarla kandırma girişiminde bulunabiliyorlar..

Aracı Ne Amaçla Kullanacaksınız?

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Arabanın da amacı mı olurmuş demeyin... Elbette vardır. Kimi işe gidip gelmek için kısa mesafelerde ayağımı yerden kessin mottosuyla hareket ediyor, kimi uzak mesafelerde kullanmak için bir araç istiyor, kimi ise kısa dönem kullanıp satmak için araç alımı yapıyor. Tabii ki aracın teknik özellikleri, görünümü, konforu, yakıt tüketimi ve yakıt türü gibi unsurlar önem arz ediyor..

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Eğer aracı uzun zaman satma gibi bir niyetiniz yoksa o zaman donanımlı, motor ve şanzıman konusunda uyumlu çalışan bir araca yönelmelisiniz. Her geçen gün ilerleyen teknolojiyi de baz alırsak, uzun yıllar da kullansanız aracınız yeni çıkan otomobillerin yanında sırıtmayacaktır..

Alacağınız Aracın Plakasını Sorgulamayı Unutmayın

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Araç sorgulama işlemi; araç türü değişimi olup olmadığını, kasko bilgilerini, trafiğe çıktığı tarihi, markası modeli, plaka değişimi gibi bilgilere erişmenizi sağlayan en basit ve güvenilir yollardan biridir..

Yanınızda Arabalardan Anlayan Birinin Olmasında Fayda Var

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Aracı test etmeye gelirsek eğer

 • Görüştüğünüz kişinin ruhsat sahibi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Ekspertiz raporunu istemeyi mutlaka unutmayın (8 yaş altında ve 160.000 km altındaki araçlar için ekspertiz rapor sorumluluğu bulunmuyor, bunu siz talep etmelisiniz).
 • Aracın görüntüsü ile kilometre ayarını karşılaştırmayı unutmayın, çünkü bir çoğunun kilometre ayarıyla maalesef oynayabiliyorlar.
 • Motor ve şase numarasını karşılaştırmayı unutmayın.
 • Motor hacmi önemliyse üretim yılına da dikkat etmelisiniz (Bir araçtaki motor hacmi ne kadar büyükse aracın gücü ve yakıt tüketimi de o kadar fazladır, eğer aracı sadece eve, işe ve ara sıra gezmeye gitmek için kullanacaksanız çok büyük motor hacimli bir araca ihtiyacınız olmayacaktır. 1.2 ve 1.6 litre arasındaki motorlar ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir).
 • Aracın kapılarına dikkat etmenizde fayda var, zira kapılar yerine tam oturmuyorsa ya da zor kapanıyorsa muhtemelen kazalıdır ve onarılmıştır.
 • Bunun dışında direksiyonun rahat dönüp dönmediğini test etmelisiniz. Ayrıca vites geçişlerinde zorlanıp zorlanmadığınıza da bakmayı unutmayın.
 • Aracı test ederken en önemli hususlardan biri de sessiz ve sakin bir yolda sürmeniz olacaktır, zira motordan gelen herhangi bir ses varsa, sessiz bir yerde bunu daha iyi anlayabilirsiniz.
 • Test sürüşünde rot balans ayarını anlamanızın da en iyi yolu ellerinizi direksiyondan bir anlığına çekmeniz olacaktır, eğer araç yavaş hızda seyrederken sağa sola çekme yapıyorsa, rot balans ayarında sorun olduğunun göstergesidir.
 • Aracın el freni çekiliyken yarım gaz verdiğiniz takdirde egzoz borusundan çıkan duman ya da su siyahsa, enjektörde sorun olduğunun göstergesidir.
 • Kaportayı ve altını kontrol etmelisiniz, boyada ya da alt kısımda pas var mı görmüş olursunuz.

''Eklemeli araçlarda kapı iç fitillerinde veya direk bölgelerinde yapılan işlemler ancak yetkililer tarafından tespit edilebiliyor. Fren sistemlerine, lastiklere, hava yastıkları, şase, değişen akşamlara ve aracın parçalanıp parçalanmadığına bakıyoruz. Özellikle marşpiyel eteklerine dikkat edilmeli, çünkü genelde bu bölgelerde ekleme ve kesim yapılıyor. Bunları da kapı fitillerini çıkararak görebilirler. Uzman ekspertizlere gidilmesini tavsiye ediyoruz...''

Aracı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Satıcı ile anlaşmaya vardıktan ve aracı test ettikten sonra eğer her şey içinize sindiyse sıra alım işlemine geliyor. Para konusu kişiyi en fazla sıkıntıysa sokan durumlardan biri, zira dolandırıcılık ihtimaline en açık konu. Kimse aracını parayı almadan satmak istemez elbette. Para alışverişinin elden değil banka yolu ile gerçekleştirilmesine dikkat edin ve açıklama kısmına da araba karşılığı verilmiştir diye belirtmeyi de unutmayın.

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Notere giderken de aracın sigorta, haciz ya da rehin kredisi gibi sorunları olmadığına emin olmalısınız. Ekspertiz konusunda da emin olduktan sonra noter ücretini alıcının ödemesi koşuluyla, alım satım işlemini noterden kısa süre içerisinde halledersiniz. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur.

Umarım faydalı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler.. :)

#heartoffire

İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!
38 Görüş