Bugün Günlerden Hamsi Kuşu

Evet sevgili dostlar bugün mutfağım da hamsiye yer vermek istedim elbetteki tüm balıklar faydalı ama hamsi hem ekonomik hem de lezzetli öncelikli olarak hamsinin faydalarına bir göz atalım sonra lezzetimin tarifini vereceğim sizlere..

Kalp ve Damar Dostunuz Hamsi:

Hamsinin içeriğindeki zengin omega-3 yağı kalp ve damar dostudur. Damarların yağlanarak tehlike oluşturmasını önleyen hamsi, kalbinizin çalışmasında oluşabilecek aksiliklerin de önüne geçer. Bu nedenle hamsi kalp ve damar dostudur.

Vücudunuzun İhtiyacı Olan Tuzu Hamsiyle Karşılayın:

Hamsi sudaki balıkların arasında iyot açısından zengin olan besinlerden bir tanesidir. İyot bakımından zengin olan hamsi ile vücudunuzun ihtiyacı olan tuzu doğal yollardan karşılayabilirsiniz.

Felç Olma Riskini Hamsi Azaltıyor:

Hamsi zengin içeriği ile olası felç risklerini en aza indiriyor. Aynı zamanda kalp krizine de engel oluyor. Eğer orta yaşlardaysanız felç ve kalp krizi riskine karşı bol, bol hamsi tüketmelisiniz.

Çocuklara Gelişme Çağında Hamsi Takviyesi :

Hamsiyi özellikle gelişme çağındaki çocuklarınıza yedirin. Çocuklar gelişme dönemlerinde zekâ gelişimi açısından minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duymaktadır. Çocuklar ihtiyaç duydukları mineral ve vitaminleri hamsiden alır. Bu nedenle çocuklarınızın en az iki haftada bir hamsi yemesine özen gösteriniz.

Gözlerin Sağlıklı Görmesi İçin Hamsiye İhtiyaç Var:

Hamsi zengin içeriği sayesinde görme duyunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Gözlerinizde problem olsa da olmasa da hamsiyi göz sağlığınız için tüketmelisiniz. Hamsinin faydaları arasında en önemli yararı gözleredir.

Bu bilgiler ışığında ben de bugün hamsi kuşu yaptım..

Malzemeler :

1 kg hamsi

200 gr. mısır unu

Sıvı yağ

Çok az tuz

Öncelikli olarak balıkları güzelce yıkayıp temizledim daha sonra tüm balıkları unlayip ve tuzlayip 2 şer adet biberine yapıştırıp tavada kazığın yağ ile kızarttim..

Hamsiye lezzet olarak salata çeşitleri ile de soframı süsledim hamsi kadar da yanında olacak olan ikramlar da önemli.

Ben Akdeniz Salatası, Kırmızı Balık Soğanı, Kırmızı Turp ,Domates ,Tere ve Roka ..

Balık sonrası lezzetimi helva ile sonlandırdım..

Afiyet ile kalın..

Başka bir bence de görüşmek üzere..

#DeliKizDerBana 💋💋


1|4
1027

En İyi Erkek Görüşü

  • Öncelikle hamsi anavatanında (yani karadenizde) balık olarak geçmez. Hamsi hamsidir. Kuş asla değildir :P Mısır unuyla pişirilmesi de genelde karadenize özgüdür o yüzden beğendim :) Hamsi yeni tutulmuş ise tavsiyem hiç tuz katmadan pişirilmesidir. Helva olarak tahini tavsiye ederim. Hamsi için gerekli değil ama büyük balıkları yedikten sonra fosfor ve yağ dengesi açısından bir kibrit kutusu kadar tahin helvası yemek çok önemli.

    1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim anne tarafım Karadeniz den gelme benim de :) o yüzden balık evde çok pişer bende kendi evimde de sık sık yapıyorum artık

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 26

Kızlar Ne Diyor 9

Yükleniyor... ;