Savaşçı Ruhlu Vikinglerin Yemek Kültürü: Vikingler Ne Yerdi?

myraes

Tarihte kalıcı bir iz bırakan, bir elinde kalkanları diğer elinde baltaları ve yaptıkları savaşlarla tüm dünyaya isimlerini duyuran Vikingler; tarım, hayvancılık ve avcılıkla da ilgilenirlerdi. Bu sebeple mutfakları da oldukça çeşitli ve zengin. Nasıl bir mutfak kültürleri olduğunu merak ettim ve sizler için araştırdım.

Viking sofrası
Viking sofrası
Viking ekmeği
Viking ekmeği

Tahıl yetiştirmeleri oldukça kolay olduğundan çavdar, yulaf, arpa ve buğday unundan ekmek yaparlarmış. Gerektiğinde bellerindeki kuşaklara veya iplere geçirebilmek için de bazı ekmeklerin ortasından delik açarlarmış.

Tahıl lapası
Tahıl lapası

Vikingler, yetiştirdikleri tahılları değerlendirme konusunda çok iyilermiş. Bu tahılları sütle pişirip, tereyağıyla birlikte hazırlayarak genelde kahvaltıda tercih edip ayrıyetten çocuklarına yedirirlermiş.

Klasik bir Viking tabağı
Klasik bir Viking tabağı

Sanıldığının aksine kırmızı ete çok da düşkün olmayan Vikingler; sığır, domuz, tavuk, kaz ve keçi besleyip, onları kesip yemek yerine ürünlerinden faydalanmayı tercih ederlermiş. Çoğunlukla yaban domuzu, geyik, tilki, ayı, kunduz gibi vahşi hayvanları avlayıp onları yedikleri gibi derilerinden kendilerine kürk yaparlarmış.

Pişirilen balıklar
Pişirilen balıklar

Denizci ve av konusunda başarılı olan Vikingler'in en çok tükettiği hayvanlardan biri balık. Morina, somon, uskumru ve alabalık en çok yedikleri balık türlerinden. En ilginç tariflerinden biri “lutefisk” isimli balıkla hazırlanan, jöle kıvamlı yiyecek. Balığı ise haşlanmış patates, bezelye, peynir ve tereyağı ile servis ederlermiş.

Balina eti
Balina eti

Vikinglerin avlayıp, yediği balıklardan biri de balina. Etini yedikleri gibi yağını da tereyağı olarak tüketirler ve kızartmalarda da kullanırlarmış.

Viking birası: Ale
Viking birası: Ale

Tahıllardan hazırladıkları ve kendilerine özgü olan "ale" isimli bira yapımında arpa, malt, ardıç meyvesi ve çeşitli baharatlarla yapılırmış. Bal ile hazırlanan, şarap ve meyvelerin fermentesiyle oluşan “bjorr” isimli likör çeşitleri de var. İçkilerini ahşap kupalar, hayvan boynuzları içinde içerlermiş.

Viking usulü yoğurt: Skyr
Viking usulü yoğurt: Skyr

Son olarak süt ve süt ürünlerine düşkün olan Vikingler, kesilmiş sütün suyunu içer peynir ve kaymak yapmayı da bilirlermiş. “Skyr” süzme ve krem peyniri andıran, yoğurda benzeyen bir yiyecek.

Ve bilimsel açıklamalara göre Viking tarzı beslenmek düşük kolesterole ve dengeli kan şekeri seviyelerine sahip olmayı sağlıyormuş. Yani oldukça sağlıklı bir beslenme şekli.

Siz Vikinglerin yemek kültürünü beğendiniz mi? Yorumlarda buluşalım.

Sevgiyle kalın.💖

Savaşçı Ruhlu Vikinglerin Yemek Kültürü: Vikingler Ne Yerdi?
41 Görüş