Sizce fayton, atlara eziyet midir?

Bu konuda görüşünüz nedir?
Geçmişte özellikle köylerde iş gücü için bile hayvanlar kullanılıyordu. Bakımı çok iyi yapılsa bile eziyet mi sayılır?
#PisicikSizce fayton, atlara eziyet midir?

1|2
112110

En İyi Erkek Görüşleri

• Atlar güçlü kaslı hayvanlardır bir insanı rahatça taşıyabilirler.
    Ama siz kalkıp bir atın arkasına bir araba bağlayıp, camış sürüsü gibi o arabaya 3 4 kişi binip o atın sizi çekmesini bekliyorsanız doktora gidip beyin kontrolü yaptırmanızı öneririm. (Eziyet değil diyenlere söylüyorum)
    Üstelik o atlara gerekli ilgi özen de gösterilmiyor..

1|0
    1|0
  • Aslında eziyet değil. Ama bazı insanlar atlara yeteri kadar yem vermiyor ve bir atın çekeceği yükün daha fazlasını yüklüyorlar.
    Hayvanlara daha hızlı gitsin diye ellerindeki kamçı ile vuruyorlar. Buda hayvana işkedir işte.
    Bütün önlemler alınıp hayvaları yeteri kadar dinlendirip gerekli ihtiyaçları karşılarırsa o zaman eziyet olmaz. Nede olsa at cüsseli bir hayvandır. Ama bu önlemleri uygulamak fayton işiyle uğraşanları maddi yönden yoracaktır.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşleri

• Bir kere atlar yük taşıyabilecek kadar güçlü hayvanlar, fakat iki insan binecek gezecek diye çok gezdirilmesi gerçekten eziyet.. Hayvancağız yorulduysa dinlendirilmesi, susadıysa su içirilmesi mutlaka lazım gelir. Her şeyin bir ölçüsü, bir usulü, bir dengesi var ayrıca.

İnsana verdiğimiz değeri aynı biçimde onlara da vermemiz gerekir. Sesleri çıkmıyor diye kullanmak, köle gibi süründürmek zalimlik.

Onlar da canlı. Robot değiller.. Hiçe saymak çok çok büyük günah.
    Hayvanlar sevginin kendisidir.

2|0
    0|0
  • “Fayton atlarının çektiği eziyete karşı bir an önce atlı faytonların kaldırılmasını talep ediyorum. “
    Şeklinde mesaj atabilirsiniz.
    Hep birlikte bu masum canlılara yapılan işkenceye son verelim.

1|0
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 108

• Atlar için olduğunu sanmıyorum ama fayton la at arasina açılan branda var bilen bilir. 30 kg at b.. kunu koklayarak ile şehir merkezinde dolaşıyorlar bunun neresi eğlence, nesi nolstarji anlayamıyorum.
    Bizim burada ds vsr sahil kenarında faytonlar yanımdan geçtiğinde at pisigi kokusu 5 dk burnumdan gitmiyor.🤮🤮🤮🤮

1|2
    1|0
  • valla hayvaların doğasına aykırı bir durum köle gibi çalıştırılmak aslında bizimde doğamıza aykırı onca şeye maruz kalıyoruz biz çok tehlikeli yaratıklarız en kötüsünüde kendimize yapıyoruz ama kimse farkında değil doğal olmayan bozuk bir düzende yaşadığımızın

1|1
    0|0
  • Eziyettir bence, bu hayvanlar doğalarında yük çekmiyorlardı, at koşturmada bir eziyet tarafı yok bence ama fayton eziyettir, tamam zamanında teknoloji yoktu kullandılar ama şimdi sürücüsüz otomobil geliştiriliyorken hala atların yorulması yanlış, modası geçti onların.
    Teknolojinin amacı basit düşünürsek insanı daha az yormak değil midir, neden atlar hala yoruluyor?
    İyi bakılsa bile fayton eziyettir.

3|0
    0|2
  • Atına iyi bakarsan sorun yok. O hayvanların yaradılış gayesi buydu. Dedemlerin bir katırı vardı, dedem gerçekten evlâtlarından ayırmaz aç bırakmaz yemeğin en iyisini verir, suyun en temizini içirirdi. Böyle bakarsan sorun değil. Eziyetten çok nimettir bu onlara.

1|0
    0|0
  • Geçen duydum adadaki atlarda hastalık salgını çıkmış diye bakımsızlıktan dolayı oluyodur tabi. Eziyettir tabiki hiç dinlendirilmeden yeterince beslendirilmeden çalışırsa sonu öyle olur. Kararında yapsalar hayvancağıza yüklenmeseler fazla zararı olmaz tabi ama insanların insanı düşünmediği şu devirde hayvanları hiç düşünmüyor malesef lanet olasıcalar.

1|0
    0|0
  • için rahat olsun fayton ya da at arabası neryse hidrolik yağlı bilyelerle yapılmış bir aracı çektikleri zaman uzerinen binen insanlardan daha az his yasarlar üzerinde taşıdığı 1insan yerine faytonda 4 5insan taşımaları aynı baskı kuvvetini verir

1|1
    0|0
  • Allah günah yazmasın ama onların görevide bu. Yeri geliyor insanda taşıyor o kadar yükü bazen daha fazlasını anlatabiliyormuyum? Onunda görevi taşımak.

1|0
    1|1
  • Gecmiste atlar savaslarda kullanildi, daglar ovalar asildi eziyetmiydi.. hayir... Hayvana bakarsan asla eziyet olmaz.. Ama az susuz adalardaki gibi kosturursan at yigilirda, olurde.. Zihniyetimiz pis ve ahlakimiz pis olmasin yeterki

1|0
    0|0
  • Ne yapacan? Tüm fayton sahiplerine dava mı açacan? Sonra faytondan kurtulan tüm atları evine alıp nüfusuna mı geçirecen?

1|0
    0|0
  • Atların bu şekilde kullanımı m. ö dayanan bir durumdur, şimdi mi düşünüyorsunuz, aklınızı başınıza toplayın lütfen.

2|0
    0|0
  • Fayton ile gezmek nedir abicim resmen sen keyf alacaksın diye hayvani zorlamaya ne gerek var. Şimdi tarımda çalışmasına karşı değilim orda üretim söz konusu bu ikisini kiyaslamakta saçma gerçi.

1|0
    0|0
  • Evet eziyet, hatta İst büyük adaya yaz aylarında şehir dışından bu iş için gelen insan çok fazla ve işin kötü tarafı yaz sezonu bittiğinde atları kendi hallerine bırakıp memleketlerine dönen insanlar var yazık

1|1
    0|0
  • Aslında değildir. At binek hayvanıdır zaten. Ama nasıl ki araban için yakıt ve bakımları yaptırıyorsan hayvanın bakımını da onun gibi iyi yapmak gerekir

1|1
    0|0
  • Aciz tiplerin, sırf kendi EGO’sunu bir şekilde tatmin etmesi için, her yıl binlerce hayvan hayatını kaybediyor. Faytonculuk yapan ve binip para kazandıran herkesin allah belasını versin.

3|0
    0|0
  • Adalarda ki atlara yazık hiç kimse görmüyor mu o atların hallerini fayton geçerken insaların beygir gibi yoldan yürümesi de gördüğüm en dangalakça şeydi bir daha da gitmedim

3|0
    0|0
  • Eziyet değildir.
    Yeterki usulüne uygun yük konulsun ve davranışta bulunulsun. Hayvanlarin yaratılış gayesi, insanlara hizmet etmektir.

1|1
    0|0
  • Çalışma saatlerinde düzenleme yapılması halinde normal bir şey ama eğer sürekli olarak o yük altında olurlarsa işgencedir

1|1
    0|0
  • Nahl Suresi, 8. ayet: Onlara binmeniz ve süs için atları, katırları ve merkebleri (yarattı). Ve daha sizlerin bilmediğiniz neleri yaratmaktadır?

1|1
    0|0
  • Eger iyi davranirsan eziyet oldugunu sanmıyorum cok rahat ettiklerini söylemiyorum daha vok işçi isveren gibi sözleşme olarak görüyorum

1|0
    0|0
  • Atlar eski zamanlarda kullanılırdı ancak eskiden yollar sert asfalt değildi ayaklarına zarar vermezdi. Bakımını ne kadar iyi yapsan da o ayaklar bu yollara uygun değil ☹️.
    Bu yüzden fayans eziyettir.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    88

Kızlar Ne Diyor 110

• Elbette eziyet.

1|0
    0|0
  • Eziyettir tabi. Evet eskiden de fayton kullanılırmış ama atların bakımı, ilgisi de ihmal edilmezmiş. Yollar da farklıymış o zamanlar. Şimdi bakıyorum bir faytonun içine 1000 kişi doluşup dimdik yokuşlar çıkarıyorlar. Atların bakımı, yemi, suyu ihmal ediliyor. Çoğu faytoncu dinlendirmiyor bile atları. Özellikle tatil yerlerinde sabah akşam o sıcakta atlar gezdiriliyor.
    Bu gelenek falan değil düpedüz işkence.

2|0
    0|0
  • eşşeeeek gibi tabir-i caizse 14 saat yükünü bedeninde taşiyan değil at, insan dâhi dayanmaz. bunun nal bakımına hiç girmiyorum parca parca oluyor hayvancagizlarin ayakları. açlik/susuzlik ise durumun en aşağılık olanı.

görsel hoş cici harika. fekat perdenin arkası dram.

1|0
    0|0
  • eziyet degıl cunku kıtapta bizim ıstıfademıze verıldıgını soyluyor Allah. At da bınek hayvanıdır fakat hayvanında sende hakkı vardır ıyı muamele çok yormamak ezıyet etmemek vs fakat şu anda malesef hayvanlara cok da ıyı bakıldıgını soyleyemem

1|1
    0|0
  • Eziyet bence eskiden hiç bişey yoktu mecbur kullanılıyordu ve bu fayton sahipleri atlara iyi davranmıyor ki fayton bırakılıp böyle mini arabalar kullanılmalı bu konularda çağ atlayamıyoruz nostalji diye diye

1|1
    0|0
  • atlar güçlü hayvanlardır ve uzun süre yatamazlar. laktik asit reseptörleri olmadığı için yorulmazlar. eğer bakımı iyi yapılır ve iyi beslenirlerse sorun olacağını pek düşünmüyorum. ama şimdi o kadar şeyi taşıyorlar onda da köle gibi kullanılıyorlar 😕

1|0
    1|0
  • Eziyettir çünkü eskiden ulaşım aracı olarak zorunlu kullanılıyordu şimdi ise teknoloji gelişti arabalar var. Sadece turistik amaçla hayvanlara bu sıcakta eziyet e-di-le-mez.

1|0
    0|0
  • İnsanevladı sırf keyif yapacak diyr hayvanlar eziyet çekmemeli. Elbette bir gün bu hayvanlar da dillenecek ve çektiği eziyetleri kıyamet günü bir bir söyleyecekler

3|0
    0|0
  • Bu devirde kullanılmaması gerekli atlar ama parası olmayan kullanıyor bakmasınıda bilmiyor ölüyolar...

1|0
    0|0
  • Buyuadanin simgeleşmiş faytonlari... Maalesef bana da eziyet gibi geliyor sicak demedenn tum gun devam.. kotu muamele icinde olmasinlar bari..

1|0
    0|0
  • Geçmişte mecburi olarak kullanılması sakıncalı değil ihtiyaçtır.
    Ama şimdi sırf romantizm için fayton hayvanlara eziyettir.
    A_m_k evlatlari başka bisi bulamamışlar

1|0
    0|0
  • Eziyet değil, Allah, atlari bunun icin sağlam, ve kuvvetli yaradmistir

1|1
    1|0
    • Ama normal ve sağlıklı bir at 20 yıl yaşıyor, faytonlu bir at 2 yıl. Bunu napıcaz? Haberlerde falan da çıkıyor zaten aç susuz kaldığı için fayton çeken atın bayılması falan. Güçlü olucak diye bişey yok ki madem güçlü olmasını istiyorlar yemeğini suyunu bilmem neyini düzenli verip ihtiyacını karşılasınlar da ondan sonra atlar bayıldıklarında arkalarına sığınacakları bir açıklamaları olur. Millet kızıyor neden su vermiyordun ata diye sahibi aval aval bakıyor?

• @-DLR- bir bakından sen de haklısın djnsdjmsksk yemeğini ihtiyacını karşılıyorlarsa ata kaşı gerçekten iyi niyetlilerse ben yine ata üzülüyorum çünkü yoruluyor ve yük çekiyor onların gerçek işi bu değil doğal ortamlarında daha rahatlar onu demeye çalışıyorum ben de ama düşüncene saygı duydum

• @Ejderyaİsteyom Birdaha düşündümde, sen haklısın... sfsfjdgvsge

• Eskiden makinalar yoktu bu yüzden hayvan gücüne başvuruluyordu fakat günümüz şartlarında bir iki görgüsüz mutlu olacak diye faytona binmeleri eziyettir

2|0
    0|0
  • Atların hayatı faytonsuzken 10 kat daha uzun. Kesinlikle eziyet.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle eziyettir eskiden ihtiyaçtan kullanmış insanlar ama şimdi araba var motosiklet var onlar kullanılsın eskiden mecbur kalmış olsalar bile şu an kesinlikle eziyet bu işkence buna bir son verilmeli onun yerine bisiklet kullansınlar

1|0
    0|0
  • Atlar yorulduklarını anlayamıyor. seisi durudrmadığo müddetçe günlerce koşabilir ama bacakalrı organları kemikler hastalıktan bitap düşüyor. Sonra da acı içinde ölüyorlar 😭 O yüzden eziyettir.

1|0
    0|0
  • Evet eziyet bazıları hayvanlar insanlara hizmet etmek zorunda demiş de hayvan sırf bazıları para kazanacak diye o kadar kişiyi sırtında taşımak zorunda değil fayton saçmalığı sona ermeli

1|0
    0|0
  • Eziyet, sırf nostalji olsun diye yapılıyor. Ne gerek var. Bu sıcakta atlarla gezmeye.

1|0
    0|0
  • Tabii ki eziyet, bugün bir haber gördüm artık faytonlar kalkmış yerine elektrikli araçlar kullanılacakmış.

1|0
    0|0
  • Ben eziyet olarak düşünüyorum bizim burada hızlı yürümeleri için birde hayvanlara vuruyorlar ince bir iple sonuçta onlarında canı var ve yorulabilirler acikabilirler susayabilirler

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    90
Yükleniyor...