Faytona binme atlar ölüyor... Nasıl bir vebaldir bilen var mı? Bunu bilip hala daha fayton sefası yapmak isteyen var mı?

MaHiii
Faytona binme atlar ölüyor... Nasıl bir vebaldir bilen var mı? Bunu bilip hala daha fayton sefası yapmak isteyen var mı?

Sadece İstanbul Adalar’da; her yıl 400’den fazla at, fayton kazaları, bakımsızlık, kötü muamele, uygunsuz yaşam koşulları, sakatlanmalar, ve mezbahaya gönderilmeleri sonucunda acı çekerek yaşamını yitiriyor. Birçoğu fayton kazalarında ölümcül darbelerle kıvranarak son nefesini verirken, bazıları da bakımı külfet geldiğinden, kışın ormana terk edilerek bakımsızlıktan can veriyor. Bir at, ortalama 25 sene yaşayabiliyorken, faytona koşulan atlar çok ağır bir sömürü sistemine maruz kaldıkları için ancak 2 yıl yaşayabiliyorlar. Sonu hep aynı olan ağrılı ve acılı bir ölüme mahkûm ediliyorlar. Doğal olmayan bir şekilde yaşamını yitiren, ölürken bile paraya dönüştürülen atların yerine, tıpkı köle pazarında olduğu gibi başka atlar getiriliyor.
Faytona binme atlar ölüyor... Nasıl bir vebaldir bilen var mı? Bunu bilip hala daha fayton sefası yapmak isteyen var mı?