Uzmanlar uyardı: Yaşlılara toplu taşıma araçlarında yer vermeyin! Siz yaşlılara yer veriyor musunuz?

Oxford Üniversitesi’nden bir profesör, yaşlı insanların oturmak yerine ayakta durmaya teşvik edilmesinin beden sağlıkları için daha iyi olduğunu belirtiyor.

İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

‘YAŞLILARA YER VERİRKEN 2 KEZ DÜŞÜNÜN’

İngiliz The Sun gazetesine demeç veren Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.”

Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makalede, “Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır” denildi.

Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Uzmanlar, hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşünde...

1|0
5843

En İyi Kız Görüşü

• Veriyorum.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• bizim toplumdaki yaşlılar bunu anlamaz.. oxford üni ama demeye kalmadan saygısız bilmem ne demeye başlarlar azizim..

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 57

• bahsedilen yasli hareketsiz bir insan ise evet dogru.
    zaten bati insaninin yaslilari ile bizim ülkeninkileri karsilastirdiginda daglar kadar fark var arada, kadin 80ninde bisikletle alisverise gidiyor, bizim " gelin ne güne duruyor hizmetimi görsün " diyen yaslilarimiz yatalak oluyor 80ninde 😂
    dolayisiyla geliniyle doktora gitmis yasli kadina yer verilmemeli, ama zaten hareket halinde olan ve carsi pazardan dönen yasliya yer verilmeli azcik soluklansin degil mi 😂
    yalniz bunlarin toplu tasimalarda vs ayirt edilmesi imkansiz oldugz icin, ve karsinda bir yasli ayakta zor dururken keyif yapamayacagi icin bir cok insan yaslilara yer vermeye devam edecektir.
    uyuyor numarasi yapanlara gün dogdu bu arada 😂

1|1
    0|0
  • Güldüm yaaa. Bizimkilere teyzem amcam ben seni düşünüyorum bank Oxford böyle demiş dediğimi düşündüm bir an. Gerçi bir 10-15 sene sonra bende yer bekliyor olucam:))
    Benim icim rahat etmez yemisim Oxford'u

0|2
    0|0
  • Bizim yer vermememizle onların hareketlerini arttırmaya niyetleri olmaz ama. Hatta eve dönünce kimse yer vermedi diye hün boyu yatar bacaklarım ağrıdı diyerek. Ama hareket etmeyi arttırsa ağrıları da azalır gerçekten. Biz yer verelim yine ama yaşlılar kendileri düşünüp hareket etsinler. Bizim uğraşmamızla bir yararımız yok

0|1
    0|0
    • Bizim millet 50sinden sonra gotunu kaldirmamaya alisiyor. Ozellikle teyzeler.

Ecnebiler bu konuda cidden farkli, kizi ve torunuyla beraber yasayan 70 yasindaki kadin market alisverisi falan yapiyor.

Bizde olsa 'Bu yastan sonra bir de beni marketlerde surunduruyor hayirsizlar' diye sikayet ediyorlar.

Hayatlari sikayet zaten. Herseyden sikayet bik bik bik

• Bu araştırmayı yapan ülkede yaşlılara bir daire , bir araba , özel bir hemşire ve evinde polis ve ambulans için sisteme kayıtlı bir acil yardım alarmı olduğu için tabi sosyal hizmetler yardımının daha az olmasını düşünerek ister.. Çok şükür ki bizim ülkemizde halen yaşlılarımıza saygı duyan kesim çok var..

0|2
    0|0
  • artık vermicemm 😀😀

0|1
    0|0
  • Daha 30lu yaşlarda yer istemeye başlıyor insanlar, özellikle kadınlar. 😐

Merdiven çıkmak, yürüyüş yapmak hak getire, bakkala bile araba ile giden tiplerle dolu ortalık.

1|1
    0|0
  • Zaten vermiyorum iyi spor yapıyorlar benim sayemde.

0|1
    0|1
  • Bu kural toplu tasima araclarinda olmamali bence gencler bile ayakta durmakta güclk cekiyor arac hareket ettiginde durdugunda hele de kalabaliksa büyk sıkıntı yasanıyor. Bence 65yaş uzerine ucretsiz otobus karti verilirken günlük kota konmali cunki sirf ekmek almak icin otobusle carsiya inen yaslilar biliyorum bedava diye. Bosa yer isgal ediyorlar

0|0
    0|0
  • Veriyoruzz

0|0
    0|0
  • Ulan her gün kandırıldığımız bir şey daha çıkıyor.
    Bu yazının çıktısını alıp toplu taşımada yer isteyen yaşlılara dağıtıcam

0|0
    0|0
  • Tutunabilseler , düşerler

0|0
    0|0
  • Ben toplu taşıma kullanmaz oldum. Bakarım şöyle ayakta durmakta zorlanan herkese yerimi verirdim eskiden

0|0
    0|0
  • genelde vermem yer veren yoksa veriririm uzmanlarda umrumda değil ayrıca teyze başına dikilince ve sana dünyaya geldiğne pişman edercesine bakıyorsa yer verme de görelim bakalım

0|1
    0|0
  • Veriyordum..
    Artık vermem.. (ne güzel şimdi oturarak gidicem oh mis :D :D )

1|0
    0|0
  • Bunu Türkiye'de uygulayamazsin. Daha doğrusu ben uygulamam. Yaşlı ninemiz dedemiz ben otururken ayakta yorulacak ve bu onların sağlığına iyi gelicek!!! Bence egzersizlerini başka yerde yapmalilar.

0|0
    0|0
  • Bizim memlekette uygulaması imkansız bir olay bu. Gençler bile zor duruyo ayakta yaşlılar nasıl dursun. Bir de şu var ki sen gençliğinde yaşlılara nasıl davranırsan yaşlandığında aynı muameleyi görürsün

0|1
    0|0
  • Yer yoksa yer veririm

0|0
    0|0
  • Valla yer vermeyince de kötü bakışlara maruz kalmak kardes ona ne diyicekler. Biz jestimjzi yapariz gerisi onlara kalmış

0|1
    0|0
  • Evet, yer veriyorum.

0|0
    0|0
  • isterlerse veriyorum sonuçta oturmaya ihtiyacı varsa söyleyebilirler :)

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    37

Erkekler Ne Diyor 42

• İstanbul'da yaşlı insanların yer verilen koltuğa ulaşması için bir çok akrobatik hareketi gerçekleştirmesi gerekiyor zaten :D. Yani ekstra bir dirence ihtiyaç duyacaklarını sanmıyorum. Mesela otobüsten ineceği sırada o kadar insanı yarıp kapıya ulaşmak kolay olmasa gerek :)

İstanbul için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Bu araştırmanın daha insancıl ortamlar da haklılık payı olabilir :)

0|0
    0|0
  • Ne kadar da saçma. Sonuçta araçlar sabit değil. Sabit bir yerde bile rahat ayakta duramayan insanlar oluyor. Onlara şey mi diyelim yani? " Aaa teyzecim senin sağlığın için ayakta durman lazım, araç sallanırsa en fazla düşersin spor olur" mu diyelim. 😱 impossible...

0|0
    0|0
  • İllede yardımcı olmak istiyorsanız. Mutlu edin onları. gülümsetmeye çalışın. Her ne sebeple olursa olsun.

0|1
    0|0
  • Normal ya bunu açıklayan uznamlar ingiliz bozuntusu nihayetinde de... Onlar AVRUPALI onlarda normal böuşe şeyler bizimkilerde AVRUPAYI örnek aldığı için de bunu uygularlar... AVRUPALI olmak MEDENİ olmak ya... MEDENİYET adı altında bunu uygulayacak binlerce insancık var bu ülkede ...

0|0
    0|1
  • Ben katilmiyorum tamam bir yonden hakli ama ya rahatsizligi varsa benim mesela belimden rahatsizligim var ama kimse bilmiyo yerde vermiyo ve cok aci cekiyoum yani bir anlamda haklilar ama ya korptu durumdaysa

1|0
    0|0
  • bizim toplumda pek geçerli değil bu iş. yaşlı denilen insan zaten 70 yaşını geçmiş insandır, ben öyle 50 yaşındaki birine yaşlı diye yer vermem, bayan olsa bile önce giyimine bakıyorum, öyle kot pantolan falan giymişse 60 yaşında olsada yer vermiyorum.70 yaşından sonra bünye'nin ayakta duracak hali kalmıyor, o yüzden yer vermeyin onlar için daha iyi olur tezi pek mantıklı değil.

0|0
    0|0
  • Elimden geldiğince veririm. Ayakta durmaları, yürüyüş yapmaları ayrı toplu taşımada ayakta gitmek ayrı.

0|0
    0|0
  • ben kesin yer veririm, ama yaşlandıkça diğer koltukları kontrol eder oldum, liseli varsa ağırdan alıyorum onlar kalkıyor benden önce :)

0|0
    0|0
  • Ben vermiyorum. Hem ücretsiz biniyorlar. Hemde nasıl olsa yer verecek gençler diyorlar. Hemde mal gibi suratımıza bakıyorlar yer verin diye. Sanki biz onlara yer vermek zorundayız.

0|0
    0|0
  • onu soyleyen uzman 70 yasina geldiginde benimle ayni otobuse binsin.
    gozumun icine bakar pzvng yer versinler diye.

0|1
    0|0
  • Burası Türkiye kardeşim. Anlamazlar.

0|0
    0|0
  • Vermiyorum.

0|0
    0|0
  • yer verin siz yinede

1|0
    0|0
  • Yok bizim yaşlılara yer vermessen olay oluyo..
    -şimdi ki gençler böyle anacım işte falan diyolar anında protesto

0|0
    0|0
  • bu konu da maalesef uzmanları dinlemem çünkü toplu taşıma araçlarında yaşlılara hep yer vermeye çalışırım.

0|0
    0|0
  • evetttt bayanlarda dahil bunaaa

0|0
    0|0
  • saçmalamışlar.. tansiyon hastasıysa peki
    uzun süre ayakta kalmaları tehlikeli...

0|0
    0|0
  • o kadar gaddar olamam hem onlara inanmamak lazım

0|0
    0|0