Neden kadın "evde kaldı" oluyor, erkek "kız beğendiremiyoruz" oluyor?

Hep seçilen kadın mıdır? Kendine seçme öZgürlüğü verilmediği için mi durum böyle? Tabi bunda "teklif" beklen özgüvensiz kızlarımızın da katkısı var. 21. yy da bu kalıplardan niye hala çıkamadık?
Neden kadın

1|3
2269

En İyi Erkek Görüşü

• Bu sorunun üzerine ciddi anlamda uzunca konuşmayı çok isterdim. Maalesef geçmişten bugüne toplumumuzda erkek her zaman el üstünde tutulup tamamen serbest bırakılmış bir şekilde geliştirilmiştir. Kadın ise bunun aksine her zaman diken üstünde yetişen bir varlık olmuştur. Bir erkeğin bir kadını beğenmesi hoş bir durum olurken, bir kadının bir erkeği beğenmesi o kadın hakkında tabiri caizse "yollu" olarak düşünülmektedir. Evde kalma olayına geldiğimizde ise herkesin kısmeti farklıdır, geç olsun güç olmasın deyimine dayanarak kadın belirli bir yaştan sonra evde kalıyorsa, erkekte belirli bir yaştan sonra evde kalmış olur. Bu tamamen popüler kültürde dahi kadının metalaştırılmasından kaynaklı bir durumdur.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bilemiyorum erkekelr daha geç olgunlaşıyolar oturaklaşiyolar ve hayatlarini anca yoluna koyuyolar. Kadinlar zaten hayatlarini yola koyduklari icin artik evlenmeleri ve bir aile kurmalari bekleniyo. Ayrica erkekler yaşlandıkca tabiri caizse daha karizmatik oluyolar ama kadinlar yaslari ilerledikce vücutları bozulmaya cokmeye başlıyo. Oyun havasinda bile demisler "oğlan dura dura hic olur kızlar dura dura koç olur" 😂😂 şunuda söylemeliyim ki aslında erkekler kendilerini birinin secmesini bekliyolar ne kadar evde kalmis dense de kadinlar seçici

1|0
    0|0
    • Ay dur sozu de yanlis soylemisim "kizlar dura dura hic olur oglan dura dura koc olur olcakti

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 68

• Bazı kadınların hala ilk atağın erkekten gelmesini beklediğini düşünürsek, konu çok bilinmeyenli bir denklem. Diyerek huzurunuzdan ayrılıyorum.😣

2|0
    0|1
    • Ben beklemem mesela istediğimi alırım ama fazla cesur olmakta sorun oluyor 🤣😂😂🙈

• Çünkü erkek seçer. Kör topala bile eş bulursun. Yeter ki tamam desin. Ama kadın öyle değil, Genelde parası olan her erkeği kabul edersiniz. Yani aslında bu sizin ucuzluğunuz. Bu arada kimse için evde kalmış cümlesini kullanmam genelde hemcinslerin kendi hemcinslerine o cümleyi kullanır.

0|0
    1|0
    • Birisi çok kızmış

• Ama parayla kaldıracağım kadınlar daha çok. Etrafına bir bak doğru insanı bulabilen kaç kişi var? İnsanlar birilerini bulup onun doğru insan olmasını umuyor, evlenenlerin pek çoğu kendini bu şekilde kandırarak evliliklerini yürütmeye çalışıyor.

• Erkek evlenmek istedikten sonra ona karı adayı çoktur fakat kadın evlenmek istediğinde ona koca adayı pek fazla değildir.
    Düğünü yapacak olan erkek, ev geçindirecek olan erkek, evlilik boyunca bilimum kadının tüm masraflarını karşılayacak olan erkek..
    Gayet tabii seçen erkek olacak, kız beğenmeyen erkek olacak.
    Zira kadının evlenmek için herhangi bir vasfı olması gerekmiyor, kadın olması, cinsel kimliği yeterli..
    Hal böyle iken, erkeğe evde kaldı demek yanlış olur.. Erkeğin her zaman bulabileceği eş adayı vardır, yeter ki evlilik vasıflarına sahip olsun..

0|0
    0|0
    • Evet 100 yıl önce belki.. şu an kadınlar erkeklerden daha erkek hem de böyle erkek egemen bir toplumda...

• ''Kadınlar, erkeklerden daha erkek'' diyerek kendi cinsiyetini aşağılayan, erkekleri yücelten bir kadın olarak bunu söylüyor oluşunda samimiyet aramalı mıyız?

Ben çevremde halen ev geçindiren erkekleri, düğün yapan erkekleri görüyorum.
      Henüz düğün salonu bakan kadına, ev işleri yapan erkeğe denk gelmedim.
      Eğer denk gelirsem, zatıalin gibi bu düşünce için ''100 yıl önce belki'' diyebilirim..

• Ben senin erkek tanımlaman için kullandım o cümleyi, demogoji yapmaya gerek Yok.
      Ben gördüm bütün düğün masraflarını üstlenen kadını da evde ev işi yapan erkeği de sorun bunun toplumda yeri olmayışı.

• Soruda var yanıt.. ben gider canımın istedigini kendi ellerimle alabilirim cesaretinden uzak insanların sonu..

1|0
    0|0
  • Toplumun kadına bakış açısı... Acı verici ön yargılar.

1|0
    0|0
  • İşte bu yüzden ahahaha 😂

1|1
    0|0
  • Kadınlari baskıyla büyüten erkekleri de her istediğini yapabilen olarak yetiştiren cahil toplum yüzünden

2|0
    0|0
  • Kadınlar için evlilik amaçtır, erkekler için araç. Hiçbir erkek pembe panjurlu evde mutlu bir yuva hayali kurmaz ama kadınlar için gerekliliktir. Bu durumda kadının evlenmemesi beceriksizlik, erkeğinki ise tercih olarak görülür, ki çoğu zaman öyledir.

0|0
    0|0
  • Sorun cok yanlıs..

Madem kadınlar evde kalmıyo ne yapıyolar peki :))

Kim istenirse evde kalmıs olan odur kanunda budur.
    Erkeklerın istendıgını gördunuzmu dunyada kanun kural bu..
    Kadın secılır hıcır erkek ıstemdıgı kadınla evlenmez ama bayanlarda mecburıyetten evlenen mılyonlar var..
    Yok kardes dıyorsan İstemeye gelsınler yuzuk alsınlar kapımı acsınlar , sıra versınler oncelık tanısınlar dıe beklemıceksınız.
    Malesef kendını ıse vermıs sözde ama işte oynasan cok kısı var goruyorum sokaklar kaynıyo - sorsan Namus tımsalı masallah sonrada istenmıyen oluyolar cok nadır sonu evlılık oluyo-

0|0
    1|0
    • Bir paragrafta en fazla ne kadar saçmalayabilirsiniz deseler bu konu da 1. sıraya yerleşebilirsiniz. Saygılar...

• Gülümsetti başlık :) Bugün ofise gelen bir aile dostu olan İbrahim amca, tak diye söyledi lafı. "Bu gidişle evde kalacaksın sen"

1|0
    0|0
  • ataerkil ya o yüzden olmalı. kız erkek ne farkı var. evde kaldıysa hepsi kalmıştır. asıl erkek kaldı mi mafoldu demektir. ama o kalmaz cunku kız beğenmez.
    bütün kızlar da onu bekliyor zaten.

2|0
    0|0
  • Bence bu tamamen doğurganlık ile ilgili. Kadınların geç yaşta çocuk sahibi olamayacaklarına, sağlık problemleri doğuracağına olan bir inanış yüzünden evde kalmak tabiri ile ifade edildiğini düşünüyorum.

1|1
    0|0
  • yoo ben evde kaldim. beni alan var mi hanimlar?

2|0
    0|0
  • yanlış düşünce ama erken menopoz görenler için olabilir

1|0
    0|0
  • ayrımcılık

1|0
    0|0
  • Hep gururunuzdan

1|0
    0|0
  • Gozlerimiz bagli bazi seyleri ezbere yapiyoriz artik minik pati

2|0
    0|0
  • Evlenmek aslında bir kandırma mekanizmasıdır vede kadınlar bununla kendini ezilme için garanti altına alıyorlar.

1|0
    0|0
  • Ben de evde kaldım aslında :) Çünkü hala evlenmedim :)

2|0
    0|0
  • 3 kızdan çıkma teklifi 2 bayandan evlilik teklifi aldım anneleri bize getirip annemden istediler :)

2|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    48

Kızlar Ne Diyor 21

• Sanki evlenmemek kadının suçu ama erkeklerin tercihi gibi. Toplum olarak kadınları asagilamaya yönelim var zaten. Bunun için erkeklere pek gerek yok kadınlar çok güzel birbirini eziyor sağolsunlar

2|0
    0|0
  • "Evde kalmak" tabiri duyduğum en saçma tabirlerden. Bu konudan sana kesinlikle katılıyorum.
    *Gecen bol olsun.*

1|0
    0|0
  • Cinsiyetçi insanlar yüzünden.

1|0
    0|0
  • Evde kalmak ne bir kere çok saçma eğer ince eleyip sık dokumazdan herhangi birine evet dersen deçici olmazsan herkes evlenir hemde istediği yaşta

1|0
    0|0
  • Toplumun çirkin yakıştırması

1|0
    0|1
  • Benden teklif bekleyen adam öbür gün tektaş da ister. Bu özgüvensizlik değil kadın zaten fedakar taraf oluyır genelde teklifi de biz edersek adam ne yapacak? Hep kadın mı uğraşacak?

1|0
    0|0
    • Abartma canım :))))

• Ben iki tarafın da ilişkiyi sahiplenmek adına bişeyler yapması gerektiğini düşündüğüm için erkeğin teklif etmesinden yanayım 😀

• bilmiyorum ama çok saçma mesala bana herkes neden evlenmiyorsun diye sorup duruyor.. Erkek olsaydım sormazlardı bence😀😘Hani kimseye sevdiğim var diyemiyorum asıl sorun orda

2|0
    0|0
  • Ben de evde kalcam

1|0
    0|0
  • Çünkü kendi çocuklarına yediremiyorlar kız istemeye gittik kimse beğenmedi diyemiyorlar.

2|0
    0|0
  • genel de toplumsal bir söylem artik pek kalmadi.

1|0
    0|0
  • ataerkil toplum düzeni başta gelmekte tabi bunda koyundan bir farkı olmayan kitlelerin de yeri var din ile süngerleşmiş beyinler gereksiz ayıp kavramı veya günah kavramı da bu etkenlerden biri

1|0
    0|0
  • harika bir tespit 👏🏻

1|0
    0|0
  • Ben beyimi kendim seçeceğim

0|0
    0|0
  • Zihniyet

1|0
    0|0
  • Bu aynı erkeğin sünnetini cümle aleme duyurmak kadının regl sancısını herkesten saklamak gibi bişey.

1|0
    0|0
  • Cunku toplum ataerkil.

0|0
    0|0
  • Hayattaki gayem bu değil 😃
    Bu mevzuları dert etmiyorum.

0|0
    0|0
  • oooooooooooofffffffffff taktığın şeye bak

0|0
    0|0