İyilik ve kötülük doğuştan gelen birşey mi yoksa sonradanmı kazanıyoruz?

iyilik ve kötülük doğuştan gelen bir şey mi yoksa sonradan mı kazanıyoruz?
sonrada iyi mi kötü mü olmayı öğreniyoruz?

Güncellemeler:
@neslitükenmişerkek
@ehlivukuf
sizin görüşünüz nedir?

0|2
1111

En İyi Kız Görüşü

• “O hâde (Habibim) sen yüzünü bir muvahhid olarak dine yönelt. Allah’ın insanları yaratmasında esas aldığı o fıtrata uygun hareket et...” (Rum, 30/30)

“Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.” (Buhârî, cenâiz 92; Ebû Dâvut, sünne 17; Tirmizî, kader 5)
    Fıtrat, yani yaratılıştaki mahiyeti itibariyle her insan lekesiz, tertemiz ve iman ve İslâm'a en müsait bir hüviyettedir
    soyle ki.. Allah ırademızı serbest bırakmıstır.. bız ıyı veya kotuden bırını, irademızle secerız, Allah da onu halk eder.. zaten ırademızle secmeseydık, ımtıhanın anlamı olmazdı.. robotlasma olurdu.. ıyı ve kotuyu secmemız de bızı ıyı veya kotu yapar.. bu da dogustan olan bır durum degıldır. ınsanın hur ıradesıyle sonradan kazandıgı bır olgudur..

0|1
    0|0
    • İyide burda günah sevap kavramı var bizim dediğimiz daha farklı
      Kişi zaten buluğ çağına kadar günah sevap olayıda yok
      Yani günah yok sevabı bilmiyorum
      Çocuğun akli idaresini eline alana kadarki durum bu kişiler belli yaşa kadar kendi seçmez aileler yönlendirir

• sen kendını anlıyorsun sanki de benden ıstıyorsun bro :)

• Bro mu kro mu ;))) beni bir sen anladın sende yanlış anldın beee ;)))

En İyi Erkek Görüşü

• Deneye gerek yok bunun için iyi olmakta kötü olmakta doğuştan gelen bir dürtüdür, kimi yaradılışı gereği iyidir kimi ise kötü habil ile kabil olayı ama sevdim kanıtlanabilirlik açısından bu bilimsel deney çok güzel olmuş beğendim eyvallah dostum çok güzel bir soru olmuş bu günün sorusu olmaya aday bir soru olmuş :)

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 10

• Sonradan kazanıyoruz

0|0
    0|0
  • bence ikisi de eşit oranda mevcut (zaten biri olmasa ya da az olsa islama göre dünyada olduğumuz sınav da adaletsiz olurdu).. büyürken tecrübelerimize göre bu oranlar değişiyor içinde.

0|0
    0|0
    • büyürken nasıl tetişirsek hangi sıfatlarımızı yetertirsek onlar neşvü nema buluyor ruhumuzda

• Güzel bir videoydu. Aslında ikisi de etkiliyor bence. Anne karnında maruz kalınan muamele, genetik alt yapı ve yaşam süresinceki olaylar etkiler bunu.

0|1
    0|0
    • insanda her haslet var aslında insan toprak gibidir ne ekersenn onu biçersin.
      kişi eğitilirken ebeveylerin yardımıyla aslında kötü duygularına değilde iyi duygularına tohum atılır bazı kötü dıygulkara atar tohumu bazısı iyi duygu tohumu atar * ayrık otlarını temizlemediği için o bahçeden o tohumlerın çiçekleri ayrık otlarına yenik dişerler...

• Aslında bir çalışma okumuştum. Psikopatların beyinlerindeki farklılıklarla ilgili. Yani aslında olayın bir maddi boyutu bir de manevi boyutu var bence. Aralarındaki ilişkiyi tavuk-yumurta ilişkisine benzetebiliriz.

• manevi boyut kesinlikle var . normal düzende eğitimle kendini eğitemeyen kişileri dinle eğitmek gerekiyor din aslında bir zincir oluyor kötülüklere yaklaşmaması için insanın
      ki peygamberlerin Kuranda yazan peygamberlerin hepsi ortadoğuya gelmiştir.
      çünkü oradaki insanlar gabi vahşi olduğu için din ile eğitmişlerdir bir ksımlarını peygamberler..

• Takva ve fucur fitratta vardir:)) kisi istedigini koklendirir:))

0|0
    0|0
  • İnsanın yaşadıkça kazandığı bir tecrübe.

0|0
    0|0
    • insanın yaşadıkça eğittiği bir tecrübe

• Konu bu değil örnek verdim. Birşeyi çok istersin mesela olmaz. Çabalarsın olmaz Hayat illaki patlak verir bir yerden.. yani, nekadar iyi olmak için çabalarsan belki kötü yola düşersin İSTER İSTEMEZ..

• insan kötü yola düşmez yanlış düşüçceler gelir aklına

• Sonradan kazanıyoruz

0|0
    0|0
  • Sonradan kazanilir

0|0
    0|0
  • Sonradan bence

0|0
    0|0
  • Doğuştan gelen bir şey değil. İnsan iyi doğar kötü olmayı ise öğrenir.

0|0
    0|0
    • bende öyle düşünüyordum ama detaydaki videoda farklı birşey anlatıyor psikolog yaptığı deneyde izlemeni tavsiye ederim

• İnan madem öyle ne diyeyim.

• :) sanada inanıyırum

• %90 sonradan %10 bazi genetik huylar karakter bakimindan

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• İyilik kolaydır Kötülük maharet ister.
    İyi olmak için kimseye kötülük yapmamak yeterlidir. Ama kötü olmak için daha çok çalışmalısınız!
    İyi, kötü karşısında güvensiz, enerjisiz, çaresizdir. Filmlerde bile iyi, kötüleşmeden kötünün hakkından gelemez. “Yeminini bozar ve kavgaya girer. Oysa kavga kötünün mesleğidir asıl. Biz “iyi” seyirciler perdedeki iyi adamımız kan döktükçe rahatlarız. Ve iyi kötüyü yendi diye seviniriz. Oysa artık hepimiz kötüyüzdür filmin sonunda. Hatta biz ”kötü”den daha çok insan öldürmüşüzdür.
    Bir iyi için en zor olan, kötüye “sen kötüsün” demektir. Çünkü iyi, utangaçtır. Hırsıza “hırsız” diyemez. Kötünün yerine utanır, sahtekarın yerine yüzü kızarır, hırsızın yerine yerin dibine geçer... Bu sırada kötüler, sahtekarlar, hırsızlar deli gibi eğlenmektedir. Çünkü onların yerine utanan, sıkılan, yerin dibine geçen birçok “iyi” insan vardır.
    Kötünün en büyük avantajı iyideki kahrolası utanma duygusudur.
    Bu duygu iyiyi öylesine zayıf düşürür ki ağzını açıp bir kelime söyleyemez. Halbuki öylesine kararlı çıkmıştır ki kötünün karşısına. Her şeyi açık açık söyleyecektir. Başına gelecekleri göze almıştır! Ama olmaz. Yapamaz.
    Çünkü iyiler korkaktır.
    Çünkü iyiler herkese acır, en çok da kendilerine.
    Susmak, anmak, utanmak, korkmak... Farkında mısınız, ey iyi insanlar, ne kadar sıkıcı şeylerle uğraşıyorsunuz! Kötüler kazanınca da şaşırıyorsunuz!
    Babalarımız iyi insanlardı ve bize de iyi olmamızı öğütlediler.
    Biz de iyi insanlarız.
    Ve çocuklarımıza aynı şeyi öğütlüyoruz.
    Hepimiz kötülerin yanında çalışıyoruz.
    Haydi iyi insanlar!
    Haydi sessiz, efendi, sıkıcı, korkak, utangaç ve iyi insanlar! Çalışın!
    Kötülerin size ihtiyacı var!

0|0
    0|0
  • Video çok ilginç güzel ben ahlaki konularda genetiğinde rolü olduğunu düşünüyorum ama her zaman değil bazı insanlar doğuştan ahlak değerleri yüksek doğuyor ama herkes değil diğer insanlara ahlaksız demek istemiyorum onlarda da ahlak değerleri var bir de her insan doğarken 3 tane temel kavramla birlikte doğuyor bunlar şiddet para ve cinsellik tartışılmaz bir gerçek bunları baskılayabilen insanlar ahlaken daha olumlu oluyorlar tabii tamamen değil gereksizde olabilir tamamen bastırmak bu 3 temel kavram beyinimizin bir bölgesinde yer alıyor 2008 deki Amerika da yaşanılan ekonomik kriz de çalışanların beyinlerine bakmışlar sanırım kredi alanların beynine tam tersi de olabilir bu 3 kavram büyük ölçü de artmış...

0|0
    0|0
  • Doğuştan gelen birsey

0|0
    0|0
  • İyilik ve kötülükte görece bir kavramdır. Kimse yaptığı davranışı kötülük amaçıyla yapmaz aslında kendice haklı sebebi vardır. Tüm hepsi nefsani duygulardan ötürü meydana geliyor.

0|0
    0|0
  • Yetiştirme tarzıyla alakalı kardeşim. iyi veya kötülüğü tetikleyen ilk unsur ailedir. ağaç yaşken eğilir sözü bunun için soylenmistir

0|0
    0|0
  • Doğuştan kimse kötü doğmaz.

0|0
    0|0
  • sonradan kazanılır ve sen hangisini beslersen o içinde büyür

0|0
    0|0
  • hayat insanı Değiştiriyor gerçekten Yaşadıkları bir insanı etkiliyor ve Değiştiriyor

0|0
    0|0
      kişi eğitilirken ebeveylerin yardımıyla aslında kötü duygularına değilde iyi duygularına tohum atılır bazı kötü dıygulkara atar tohumu bazısı iyi duygu tohumu atar * ayrık otlarını temizlemediği için o bahçeden o tohumlerın çiçekleri ayrık otlarına yenik dişerler...

• DOĞUŞTAN KİMSEYE KÖTÜLÜK VERİLMEMİŞTİR YAŞADIĞI ŞEYLER İNSANI DEĞİŞTİRİR

0|0
    0|0

• zaten topraktan gelmişiz bu yüzden toprağa gideceğiz evet sen ekildin ve biçileceksin de hayatın kıymetini bil salih ameller işle ve Allaha dua et. Cennete girersek inşallah ne mutlu bize. Hadi bana eyvallah :)

• Doğuştan gelmez

0|0
    0|0
Yükleniyor...