Aile kutsal mıdır yoksa toksik midir ve abartıldığı noktalar?

DuruAyaz23
Anne babasının onda bıraktığı hasarları normalleştirenler ve onları tanrısallaştıranlar üzerine açılmış bir başlık olduğunu söyleyerek başlayayım. Örneğin bir hayalin var ve bunu ailenle paylaştığın zaman büyüsü bozuluyor gibi geliyor beklenen reaksiyonu göremedin çünkü. Hangi okulu okuyacağından, kimlerle arkadaşlık edeceğine kadar karışılıyor. Sonra da iyiliğini düşünüyorum safsatası meydana çıkıyor. Önüne yemek, cebine harçlık koyarak aman düşmesin aman üşümesin diyerek kimse ebeveyn olamaz. Bu kadar şeyin farkında olup büyüktür cahildir saygı duyalım kavramı kadar alçaltıcı bir şey olamaz. Saygı kişinin bilgeliğine, zekasına duyulur. Yaşla hiçbir alakası yoktur. Annem bunu yapmamı istiyor, babam izin vermedi, abim kızar vs. Sen ne istiyorsun sordun mu kendine ya da onlar sana sordu mu? Örneğin kız istemek ve düğün dernek saçmalıklarına gelelim. Zaten 2 kişi karar vermiş size ne? Neyin merasimi bu? Kız çocukları da isteksiz ve sadece yaranma politikasıyla babamlar daha iyi bilir deyip kendini alcaltiyor. Tahammül edemiyorum. Tanımadıkları ve aslında içten içe sevmedikleri akrabaları kendi dugununde eğleniyor sen de sanıyorsun ki bak sizden çıktım ama size rağmen ayaktayım pozları veriyorsun. Sevdiğinle mutlu olmak nerede kaldı? Aile; çocuğun kişiliğine benliğine özdegerine yatırım yapabiliyorsa, ona fikirlerini sorarak, şımartmak yerine hayatın anlamını sunarak kendi zevklerini keşfetmesini sağlayarak o zaman kutsaldır. Geçen bir söz duydum ve kahroldum. Adamın biri dedi ki benim babam beni döverdi keşke yine dovse de hayatta olsa... Babanın eksikliğini bile ölmüş gitmiş şiddete meyilli bir sığıra yaranarak heba ediyorsun kabul edilmeli. Çocuklarınıza parazit davranışlarında bulunmayın. Onları kıyaslamayın, suçluluk duygusu yüklemeyin. Hayatları boyunca sadece sizden göremedikleri tebessüm ve takdir uğruna ömürlerini heba ediyorlar. Bir baba oğlunu sevecek güya o ortama bir büyük girdiği zaman duraksatiyor kendini sanki bu saygısız bir şeymiş gibi. Ya bu nasıl kirli bir zihniyet onlar beter olsun sen kendi çocuğunu sev. Zannediliyor ki yüz vermek hayır ya.. Onu takdir et, hayalini sor, merak et... Her türlü yoruma açığım.
Aile kutsal mıdır yoksa toksik midir ve abartıldığı noktalar?
8
6
Görüşünü yaz