Kendimizi Ve Toplumumuzu Geliştirelim

Merhaba arkadaşlarım Toplumsal bir konuya değinmek istiyorum. Kitap okumanın pek çok faydası vardır, en önemlisi bireyi geliştirir bireyler ise bulundukları toplumu geliştirir.

Peki biz neden kitap okumuyoruz?

Bu soruyu kendinize ve başkasına sorduğunuzda genelde şu cevabı alırsınız:

- Vaktim yok .

Halbuki o kadar çok vaktimiz var ki bunun hesabını yapacak olursanız siz bile şaşıracaksınızdır. İsterseniz ben size boşa geçirdiğimiz vakitleri bir sayayım.

1) Durakta beklemek

İnanın burada boş boş beklemek yerine açıp kitabınızı okuyabilirsiniz.

2) Toplu taşıma araçlarıyla yolculuk esnasında

Özellikle büyük şehirlerde ulaşım için günde 1-2 saat harcayan insanlar var bu arada açıp kitabınızı okuyabilirsiniz.

3)Telefon ile harcadığımız boş vakitler

*Belkide telefonla günde 1-4 saat arası boş vakit geçiriyoruz. Dikkat edin bazen telefonu kullanırken ne yaptığınızı bilmezsiniz sadece faceye girersiniz öyle bakarsınız falan. Telefonla işin yok ise telefonla uğraşacağına aç kitabını oku.

4)Televizyon

Bazı kişiler çok televizyon izler... Televizyonda yararlı programlar olduğu gibi (insanı geliştirici) zararlı programlarda vardır. Maalesef zararlı olanlar çoğunluktadır. Bunların başında evlenme programları, giyim programları, Acun ILICALI programları ve bazı diziler gelmektedir.

Bazı arkadaşlar şu an bana "ne saçmalıyorsun" demeye başladı belkide. Ama mantıklı düşünecek olursak bu programlar bizim çok vaktimizi çalmaktadır. Hiç televizyon izlemeyelim demek saçma olur ama her akşam üzeri düzenli olarak evlilik programı izleyeceğimize kitap okuyabiliriz.

5)Uyumadan önce

Uyku probleminiz mi var? Doktora gitmeye gerek yok kitap okuyun sonra uykunun tadını çıkarın. Ben uyku problemi çekmiştim kitap okuyordum. Boş boş tavana bakmaktansa o vaktimi değerlendiriyordum. Hem de uykum gelmiş oluyordu. Ama evli arkadaşlarım için yatakta kitap okumak nasıl olur bilmiyorum belki eşiniz bu durumdan hoşnut olmayabilir.

6) Yeteri kadar uyuyun

Bu madde belki biraz saçma gelebilir ama bir insanın ortalama uyku saatleri 6-8 saattir. Ertesi gün tatil diyerekten 12 saat falan uyumak çok büyük hatadır. Çok uyuduğum zaman bazen bu durumu şöyle ifade ediyorum:

-Günümün bereketi gitti.

Gerçekten bereketi kalmıyor uyanıyorsun kahvaltı yapıyorsun şöyle böyle derken hemen akşam oluyor. Yeteri kadar uyuyarak boş vaktimizi arttırırız. Kitap okumak için ekstra bir zaman dilimi çıkmış olur... Bu arada Platon un Devlet kitabında "insan ömrünü az uyuyarak uzatabilir" yazıyordu :)

Yazıda farklı şeylere de değindik ama anlatmak istediğimiz şu:

Elbette televizyon izleyeceğiz, elbette kulaklıktan müzik dinleyeceğiz, belkide metroda giderken ortam çok kalabalık olacak çıkarıp kitap okumak istemeyeceğiz ama şu bir gerçek çok boş vakit harcıyoruz bu boş vakitleri kitap okuyarak değerlendirelim hem kendi gelişiminiz hemde toplumun gelişimi için.(Tek gelişim yolu elbette kitap değildir ama ben kitabın önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.)

Ve sunuda unutmayın lütfen.

"Yediden yetmişe ... Kitabı sevmeyen insan yoktur. Kendine göre kitap bulamamış insan vardır. Kimimiz bitkileri çok sever bitkilerle ilgili kitap okuyabiliriz, kimimiz tarihi, kimimiz aşk romanlarını..."

Not: Ben elimde kitap taşıyamam vs. gibi bahane bulan arkadaşlarım var ise onlar için çözüm yolum var. Bir çok uygulama ile telefon üzerinden kitap okuyabilirsiniz(e-kitap, watpadd vs.). Tek yapmanız gereken şey "indirmek."

Okuduğunuz için teşekkür ederim.


1|1
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Eline sağlık faydalı ve güzel bir bence olmuş

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • çok güzel bir bence olmuş :) ellerine sağlık :D
  böyle bencelerin de artması gerekiyor aslında... çünkü faydalı ve güzel :)

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;