Evrensel Sorun: Gelin-Kaynana Anlaşmazlığı

Asırlardır çözülemeyen düşündükçe kafayı yedirten ''evrensel'' sorunumuz. Size araştırdığım kadarıyla Bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini anlatacağım. Sonuçlarını zaten biliyorsunuz; boşanmaya kadar gidebiliyor ne yazık ki..

1- Ön yargı

Sorunumuz evrensel olduğu için toplum psikolojisinden ister istemez etkileniyoruz. Bizlerin kaynana ile aynı evde ya da yan yana evlerde yaşamak istemememizin nedeni aslında tam olarak bu olabilir. Çözüm: Her iki tarafta bu ön yargıları bir kenara bırakmalı.

2 - Ev İçerisinde rahat edemezsin

Yani bu bizim en doğal hakkımız değil mi? Kaynanadan kaynanaya değişir bu fakat şöyle bir örnek vereyim ; Ev içerisinde her işinize karışan herhangi biri sizinde sinirlerinizi bozabilir. Bir de bu eşimizin annesi olunca saygı duymak zorundayız bu yüzden iş çekilmez oluyor. Belki kızanlar olacaktır fakat biz annenizle evlenmiyoruz ki sizinle evleniyoruz. Aynı evde baş başa kalmayı istemek bizim hakkımız. Çözüm: Kaynanalar ve eşler kadınlara bu konuda anlayış göstermeli.

3 - Alınganlık

Her ne kadar anne deseler de öz anne gibi olmuyor kaynanalar. Ya da kaynanalar bizi öz kızı gibi görmüyor. Bu yüzden söyledikleri her söz alınganlığa yol açıyor. Çözüm: İki tarafta birbirine iğneleyici sözler söylememeli. Saygı duymalı.

4) Anlayışsızlık - Empati kuramama

Gelin ve kaynananın birbirlerini anlayamayıp sürekli bir yarış içerisinde olması bu sorunun en büyük nedeni. Bu durumun çözümü: Gelin ve kaynana yüz yüze konuşup uygun bir dille anlaşmaya çalışmalılar. Gelinler şikayeti öz annelerine ya da kocalarına yapmamalı.

5) Annesine aşırı bağlı olan eş

Annelerine daha fazla değer verip eşlerini sürekli alttan alıp hor gören bir eş var ise durum çıkılmaz hale gelir. Bu durumda gelin boşanmak isteyecektir. Bu konuda eşin vazifesi: Annesi ve eşi arasında köprü görevi kurmalıdır. Taraf tutmak yerine çözüm bulmalıdır. ''Annemdir, yapar.'' dememeli.

“Erkekler büyümeli. Büyümeyenlerin eşleri, anneleriyle sorun yaşar'

6) ''Torun'' Sorunu


Miniklerin skeci zaten durumu gayet net anlatıyor. :) Burada yapılması gereken: Kaynanaların daha yeni anne olan gelinleri üzerine baskı kurmaması.

Genel çözüm : Sevgi - Saygı - Anlayış :))

Benceyi mizahi kaynana türküsü ve komik gelin - kaynana atışmaları ile bitiriyorum. Sağlıcakla kalın. :)


0|0
14

En İyi Erkek Görüşü

 • Bence bu bencen sorunların nedenlerini değil, dışavurumlarını anlatmış. Sorunun kökeni babalarının ilgisiz olması sonucu ilgiye ve sevgiye muhtaç kadınların bunu gidermenin yolu olarak oğullarını görmeleri. Eşinden ilgi ve sevgi göremeyen kadın oğluyla bunu gidermeye kalkınca giderek oğluna daha çok bağlanıyor ve oğlu büyüdükçe biriyle paylaşacak olma fikri giderek daha çok zorlanıyor. O yüzden bir çok kayınvalide gelininin yanında veya yakınında olmasını istiyor ki bu konuda daha az kaygı hissetsin. E evlenen kız da eşinin sadece kendisine ait olsun istiyor ve eşinin aradaki eşitliği sağlamasını umuyor ama yıllarca annesinin bu baskısı altında büyümüş bir erkeğin de bunu başarması haliyle zor. Bu yüzden eşi de bunu gördüğü için "Acaba eşimi mi kaybedicem?" korkusuyla annesinden koparmaya veya annesinden soğutmaya çalışıyor ve olay daha da işin içinden çıkılmaz hal alıyor.

  O yüzden bu yazdıkların da bu olaylar yaşanırken ki kişilerin verdiği tepkiler. Sorunun temeline inmeden ve işin uzmanlarıyla ailecek oturup konuşulmadan ayrılığa gidilmesi olası hele anne ve gelin çok yakınsa.. Yakın olmanın vereceği problemler kişiden kişiye değişir genelleyemeyiz ama bir çok genç kız bunu yaşayacağından korktuğu için eşinin ailesinden uzakta ev istiyor. Kısaca sorun daha derinlerde ve ilk önce eşler arası ilişkiyi düzeltmeliyiz ki ileride annenin yapacağı kaynanalık değil annelik, eşin yapacağı annecilik değil eşlik, gelinin yapacağı düşmanlık değil kızlık ve eşlik olsun.

  Öte yandan eline sağlık. Teşekkürler etiket için.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

 • İki tarafıda üzmeden orta yolu bulurum 😊
  Annemin hakkı ödenmez ama eşimle bir ömür geçireceğim için ikiside eşittir. Biz anlaşırız diye umuyorum 😀
  Parmaklarına sağlık, en kısa sürede editör olman dileğiyle...

  1|0
  0|0
 • bir gün her gelinin kaynana olması dileklerimle

  1|0
  0|0
 • Bu anca küresel bir sorun olabilir çünkü şu an evrende üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen bizimkisidir

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;