İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler

_Darwin_

İstanbul'da yaşayan bilir trafiğin ne iğrenç bir şey olduğunu. Al işte yarın Pazartesi ve işe gidecek olanlar şimdiden saat ve güzergah hesabı yapmaya başladılar. Kolay değil her gün 3-4 saat trafikte geçirmek, ömür törpüsü..

Bir çok şey denendi önlemek için. Tırlara giriş çıkış saati konuldu, yeni yollar yapıldı (tabi o yollar hep ücretli ve hala trafikli), merobüstü metroydu yok olmadı olmadı, hala aynı işkenceyi çekiyoruz.

İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler

Zorla mı kaşınıyoruz?

Araba sahibi olmamız, ekmek almaya dahi(!) onunla gideceğimiz manasına gelmiyor. Toplu taşıma sadece araba sahibi olmayanları bir yerlere ulaştırmak için yok, hepimizin faydalanması lazım. Özellikle yakın mesafede çalışanların, arabalarını trafiğe sokmaması, daha çok toplu taşıma kullanması gerekir...

İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler

Farklı çözüm önerileri

Avrupa'da bir çok şehirde motosiklet kullanımı araba sayısına yaklaşmış durumda. Bazı şehirlerde geçti bile. Örneğin aşağıdaki fotoğrafı Barselona'da bizzat kendim çektim. Mart ayıydı, hava gayet soğuktu ancak herkesin altında motor vardı. Bütün ışıklarda şu şekilde bir manzara görüyordum...

İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler

Adamlar çözmüş olayı. Şehrin her yerine metro ile 10-15 dk da gidebiliyorsun. Hadi metro kullanmayacak mısın? Motosiklet kullan diyor, çünkü park yeri az. Sana da bir dünya avantaj veriyor. Vergi, park yeri, şerit vs.. Çünkü motor kullanan herkes eksi 1 araba demek trafik için.. Bizde vergi arabadan fazla( En son ödediğimde yıllık 1000 TL'ye yakındı)

Aklıma gelen avantajlarını şöyle bir yazalım;

*Trafik sorunun olmaz,

*Park sorunun olmaz,

*Çok daha uyguna gelir (Benzin, araç fiyatı, kısmen vergi...)

Bunların dışında bir de karizmatik bir alet, sürüşü keyifli, yolculuğu hissediyorsun..

Belki bir çözüm belki de değil bunu bilemem ama, her motosiklet kullanıcısı trafikten bir araç eksiltecek bu kesin..

Tekeriniz yere bassın ;)

İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler
İstanbul'da Trafiğin Çaresi: Motosikletler
2
1
Görüşünü yaz
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • RuhuDar
  İstanbul'da yasadim 2 sene ve toplu ulasim kullanilcak gibi degil tiklim tikis hele yorgunsan bunun teyzesi var amcasi var yer vermek zorundasin, yoksa basina ekşiyorlar, ya da hic yer bulamiyorsun 1 saatlik yolu itişe kakisa ayakta gidiyorsun.
  Bazi otobuslerin sidik koktuguna bile sahit oldum.

  Ki ben toplu tasimayi surekli kullanmis biri degilim taş catlasin 2 senede 5-10 kez belki... Kimse her Allahn gunu bunlari çekmek istemiyor ve arabalarina biniyorlar gerekirse 3 saat yol çekiyorlar.

  Bende motosiklet kullanıyorum ama herkese bunu kullanın çagrisi yapamayız. Kullansalar iyi tabi. Ama herkes cesaretli olmayabilir, herkes sevmeyebilir, herkesin şartlarına uygun değildir.
  Kaldıkı bekar olup motosiklet kullanlar, evlenince ya da cocugu olunca ilk iş motoru satip araba alıyor. Yani herkesin durumuda hem araba alayim dursun bir kosede lazim olunca cikaririm. Birde motosiklet cekeyim ohh şeklinde olmayabilir.
  Görüş hala geçerli mi?
  • _Darwin_

   Herhangi bir çağrı yaptığım yok, fikir sadece :)
   İşe gitmek için Scooter çok pahalı değil. Bence araba alabilen bir aile bir kenara 2000-3000 TL koyup onu da alabilir.

   Ayrıca motor sevilmez mi ya :) Şaka bir yana sevmeyen ya da korkan illa vardır. Bunu yapabilecek olan kişileri baz almıştım

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

11
 • Inputbox
  elıne sağlık çok mantıklı bir bence olmus umarım dahada çoğalırız motorsiklet kullanıcıları :)
 • MaSksTeR
  Güzel fikir
YÜKLENİYOR...