Dünyayı Güzelleştirmek Çok da Zor Değil

Gün geçmiyor ki kötü haberler haksız ölümler duyulmasın. Savaşlar başlamasın bombalar patlamasın gün geçmiyor ki bir çocuk daha çığlıklar arasında annesiz uyanıp evsiz kalmasın. Gün geçmiyor ki güç ölüm için kullanılmasın.

Hemfikir olacağımızı umduğum 3 fikir var aklıma birincisi :

Sanat

Evrensel olan tarafsız kimseyi gözetmeksizin ırkları mezhepleri isimleri kişileri makamları umursamadan hayata geçirilen en estetik olaydır bence sanat. Her dalının ayrı güzelliği vardır hepsi ayrı şeyler anlatır ve ben hiç görmedim bir sanatçının savaş çıkarmak için sanat yaptığını

1/1 ) Heykel

Bu müthiş yetenek özveri isteyen kulvarda her sanatçı içindeki sanat aşkını içindeki duyguyu taşa yansıtıyor. İnsanlar petroller için insan kanı dökerken heykeltraşlar taşların canını acıtıp sanat çıkarıyor ortaya.

1/2 ) Edebiyat

Her gün ama her gün diğer sanat dalları gibi yenilenen bu kulvar her anızda karşınıza çıkabilir. Reklam panoları gazeteler işyeriniz de dergiler televizyon. Bu sanat ve icracıları ürettikleriyle ışık olup ölümsüzleşiyor. Her gün daha güzel romanlar şiirler makaleler yazılar denemeler çıkıyor ortaya içlerindeki duyguyu kağıtlara döküyor ve dünyaya bir şeyler bırakıyorlar. Şüphesiz hepimiz hemen her gün bir edebiyat eseriyle yakınlık kuruyoruz şiir roman ya da bunlar gibi..

1/3 ) Müzik

İşte bu hepimiz şüphesiz en yakın olan kapıda döküleni notaya yazan bestekarlar ve güfteciler kuşkusuz bize bizden daha yakın olan sanatı icra ediyorlar. Bir müzisyen ve söz yazarı olarak bu dalı övmek değil amacım yalnızca gördüğüm kadarıyla müzik dinlemeyen çok az ama co az kişi var herkes bir türünden tutuyor bu sanatı ve kendini buluyor. İlginç olansa dinlediğiniz şarkıyı yapan bestekar ve güftecinin size sizi anlatıyor olması.. Ne müthiş ama değil mi.. Ve şimdiye kadar dünyayı kötülüğe sürükleyecek bir müzik eseri görmedim. Vivaldiler mozartlardan günümüze hepsi sanatın en uç noktasında yaptılar parçalarını söz olmadan bile bize yansıttılar bunu.

Daha onlarca sanat türünden bahsedebilirim. Dans resim aşcılık dokumacılık... Fakat anlamanızı istediğim hepsinin ortak noktasıdır. Yani şöyle ki hiçbir sanatçı kötü amaç gütmemiştir yaptığı sanatta bu yüzden sanatın evrenselliğine güvenerek ilk sıraya koydum.

Bilim

İnsan yararına ne varsa ortaya atılan hiçbir eseri üreticisi tarafından insanlığa zarar vermek için yapılmamıştır. En kesin sonuçlar en kesin yargılar en doğru yollar bilimle ortaya çıkmıştır. İnsanoğlunun varlığından bile öncesini merak eden insanoğlu için onlarca çalışma yapmıştır. Evet insanlığa en büyük zararı veren atom bombası veba hastalığı gibi durumlar söz konusu ancak Einstein eminim ki atom bombasını insanlığın zararı için üretmedi atomu araştırdı ve bu şüphesiz atomladan oluşan insanın kendi kendini araştırması yani bir atomun kendini merak etmesiydi. Atom bombasının üzerinden genelleme yapmayacağım sadece ortaya attığı teoriler izafiyet vs. bunların hiçbiri insanlığa zarar vermemiştir. Bunları gözetip bilimden ilerlersek Lois Pasteur de kuduz aşısı ilacını ve sütü pastörize etmenin yolunu buldu ve kuduz aşısını telif almadan dağıttı insanlara ulaşsın diye. Büyük Veba salgınından sonra da bilim insanları bunları önlemek için çalıştı kısacası bilim dünyanın iyiye gitmesini sağlayacak 3 maddeden birisidir.

Ve geldik en güzeli en evrenseli. Burada yaşandığında dünyanın diğer ucunda hissedilen de.

Sevgi

Dünyanın en evrensel sanatı en evrensel bilimi bu duygunun önüne çekemez çünkü bilimi oluşturan dünya insan sevgisi sanatı oluşturan doğa çocuk kadın erkek anne baba sevgisidir. Hiçbir ırk renk dil din gözetmeksizin sevmeyi öğrendiğimiz zaman insani insan olduğu için dünyayı boyayabiliriz bir çocuğun hayalindeki gibi. Yalnızca aşık olup sevmek değil bir çocuğu bir çiçeği bizden olmadığı için bir kadını annemiz olmadan da kadın olduğu için bir taşı yontup ortaya sanat çıkarmak için bir hayvanı aynı dili bile konuşmadığımız ne dediğini anlamadığımz için bir amerikalıyı asyalıyı bir hintliyi inancı ne olursa olsun hangi dili konuşuyor olursa olsun aynı yerde yaşadığımız için coğrafyamız farklı da olsa eşit olduğumuz iki kulağımız iki gözümüz olduğu için.

Yaşlı bir insanı sevin kitapları sevin bisikletleri uçurtmaları ve sevmeyi sevin sevdiğiniz için bilimle uğraşın sevdiğiniz içinse sanat çıkarın ortaya resimler çizin yazılar yazın şarkılar yapın bağıra bağıra söyleyin. Delice dans edin yağmurda sevin sevişin sırf dokunduğunzda birbirinizin en içinde bir yerlere dokunduğunuz için. Birbirinizle aynı dili konuşmuyor olsa da ağzınız ruhunuz dans etsin bırakın. Sevin sevmeyi sevin en çok Dünyayı yok olmaktan kurtaramayız belki sanatla bilimle sevmekle ama siyah beyaz yok olmaktan kurtaracağımıza şüphem yok.

Sanatla kalın bilimle kalın sevgiyle kalın..


13|3
196

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • dünya güzelleştirelemez bu mümkün değildir. buna inanmak için çocuk olmak gerek. tanrılar buna izin vermez. bizler onların oyuncaklarıyız

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 18

Erkekler Ne Diyor 5

 • sevgi saygı yeterli gerisi bulunur.

  0|1
  0|0
 • Tabi bunu anlayanla birlikte olmak en kiymetlisi

  0|1
  0|0
 • Olmuş güzel olmuş eline sağlık

  0|1
  0|0
 • Emeğine sağlık çok faydalı bir bence olmuş çok doğru

  0|1
  0|0
 • Elıne sağlık güzel paylaşım olmuş

  0|1
  0|0
Yükleniyor...