Hesabı Kim Ödemeli?

SibelErdem

Hesabı gösteriş ödememeli

Bu konu o kadar çok KS'de yer aldı ki bugün bende bunu soru olarak paylaşanlardan biriyim. Sonra dedim ki bu konudan neden bir BENCE yazmıyayım :)

Bir yemeğe gidildiğinde söz konusu "hesap ödemeye" gelince kim ödeyecek sorusu sorulur. Yapılan araştırmalara göre, Türk kadınlarımızın % 79'u ilk buluşmada hesabı erkeğin ödemesini beklermiş. Tabiki bu rakamlar ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır bilemeyiz.

Hesabı Kim Ödemeli?

Toplum olarak kalıplaşmış ve klişeşmiş kurallara sorgusuz sualsiz ayak uydurmak durumunda kalıyoruz. Hesabı her zaman kadın ödemeli! demekte bir o kadar saçma olduğu gibi.

Günümüzde toplumumuzdaki kadın ve erkek dengelerinde değişiklikler olmaya başladı. Kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması güzel. Bir erkek bir kızı arayıp, dışarıda beraber vakit geçirmeye davet etti ise, hesabı erkek ödemeli.

Diyelim ki uzun zamandır görmediğin bir arkadaşını aradın, hal hatır soruldu, sohbet edildi ve akşam için rakı, balık yapalım, sohbet edelim, akşamın keyfini çıkaralıp diyip davet ettin. Arkadaşınızda bu davete icabet etti diyelim. Buluşuldu ve keyifli bir akşam geçirdiniz. Akşam bitiminde hesap geldi ve arkadaşınız "kardeşim, rakı da, balık 10 numara 5 yıldızdı. Bir de şu hesabı ödersen herşey dört dörtlük olacak" dedi.

Normal koşullarda zaten karşı tarafın böyle birşey söylememesi gerekir ki söyledi. Sonuçta, arkadaşa telefon edip onu yemeğe davet eden kişi sen olduğun için ödemeyi yapması gereken kişide tabiki sen oluyorsun.

Ya da arkadaşın altta kalmamak adına faturayı ödemek isteyebilir ki buna zorunlu değildir. Aynı şekilde arkadaşın seni yemeğe davet etti ise hesabı onun ödemesi gerekir bu seferde.

Hesabı Kim Ödemeli?

Bir kadın ve bir erkek ilk buluşmaya çıktıkları zaman aslında durum farklı değil. Kızı arayıp, birlikte zaman geçirmek için davet etti isen, hesabı sen ödeyeceksin. Kız ödeme yapmak isterse bir dahaki sefere sen ödersin demeniz icap eder.

Hesabı Kim Ödemeli?

Bunun tam tersi olur da kız sizi yemeğe davet ederse ve dışarıda vakit geçirmek istediğini söylerse o zaman hesabı ödemeye hazır olduğunu düşünebilirsiniz. Ama "ısmarlıyor musun" diye sormakta fayda vardır ve vereceği cevaba göre de hareket etmek en uygunu olur.

Hesabı Kim Ödemeli?

Her iki tarafında hesabı üstlenmesi gerekir. Bu ya alman usulu olur. ya da bir o bir ben mantığı ile de olabilir. Birinin durumu diğerinden daha iyi ise arada bu ödeme değişkenlik gösterebilir. Örnek vereyim diyelim ki çoğunlukla bir bayan olarak hep hesabı ben ödüyorsam ve onunda durumu iyi ise ve ödemeye yanaşmıyor ise, ben erkeğin cimri, bencil, çıkarcı ve yüzeysel olduğu düşünürüm.

Hesabı Kim Ödemeli?

İlk buluşmalarda çok para harcamak bazen aleyhize de işleyebilir. Haftanın birkaç günü bir kızla pahalı yerlerde buluşursan baban ya da kendin zengin değilsen iflas bayrağını çekersin.

Bir kızla tanıştınız ve bu kız için bir sürü para harcamanız kızın kafasında bunun karşılığında sizin beklentileriniz olduğu düşüncesini uyandırır. Bu da, karşınızdaki kız üzerinde baskı ve stres oluşturur. Ve böyle bir durum altında olan kızın sizin için hissettiği tüm çekiciliği ortadan kaldırır.

Hesabı Kim Ödemeli?

Kız için bol para harcayan bir erkeğinde psikolojisinde bozukluklar oluşur. Tanımadığı bir kıza bir sürü para harcaması, erkekte "ben kişiliğim ile bu kıza yeterli değilim, senin için para harcamaz isem seni hak etmiş olmam" düşüncesine kapılır. Ve para harcayarakta bu aradaki açığı bir şekilde kapamaya çalışır.

Aslında bir birliktelik yaşanmaya başlıyor ise ikinizin de ortak yapabileceği aktiviteler bulabilirsiniz. Hem bunlar için ya çok az para harcarsınız ya da hiç para harcamazsınız. Böylelikle iki tarafta daha huzurlu bir birliktelik yaşamış olur.

Bu aktivitelere örnek verecek olursak

* Plajda güneşlenmek veya piknik yapmak

* Bulunduğunuz şehrin tarihi yerlerini içeren kültür turu yapabilirsiniz. Hem bu tarz yerlerde gezmek eğlenceli de olur. Ve konuşmanıza sebep olucak bir sürü sohbet konusu ortaya çıkar.

* Sahil de veya parkta yürüyüş yapabilirsiniz

* Bowling veya benzeri bir oyun oynamaya gidebilirsiniz

gibi bir sürü örnek verilebilir.

Hesabı Kim Ödemeli?

O yüzden ilk buluşma önem teşkil eder ve bana görede olması gereken ödemeyi erkeğin yapmasıdır. Ondan sonraki durumlarda ilişkinin gidişatına göre bu durum her iki kişi arasında anlaşılarak döner.

Bir BENCE'min daha sonuna gelmiş bulunuyorum. Severek okuyacağınızı düşünerek yazıma son noktayı koyuyorum. Dostça ve sağlıkcakla kalın...

Hesabı Kim Ödemeli?
22
18
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Elegante34
  İlk buluşmada kim davet ederse etsin, hesap ödemenin cinsiyeti olmaz. O masada birlikte yenip içiliyor ve birlikte güzel vakit geçiriyorsak, hesap zamanı geldiğinde yanımdaki kişinin, "enayi ödemeyi yapsın ben doğrudan çıkış kapısına yol alayım" dercesine ışık hızıyla uzaklaşanları gördükten sonra, işte ozaman anlıyorsun bu işin cinsiyetle ilgili bir durum olmadığını. Düşünsene, nezaket icabı hesabı ödemek için kasaya gittin ve cüzdanını, ya da paranı düşürmüş olabilir ya da evde unutmuş olabilirsin insanlık hali. Bir bakmışsın yanında kimse yok, 1 saat önce yeyip içtiğin kişi ortalıkta yok. Hadi yanına gidip durumu anlattın ama sana diyorki bendede yok. Nasıl olsa erkek öder diye yanına para almamış. Hadi buyrun? Şimdi bu örnek olsun diye belirttiğim husus herkesin başına gelebilecek nadir bir konu olsada, vurgusunu yapmak istediğim nokta, hangi toplumda olursa olsun, kadını arka plana atıp, sorumluluk sahibi erkektir algısıyla, erkeğin bilinç altına baskın karakterli ben olmalıyım algısı oluşmaktadır. Avrupada yaşayan toplumların kadın erkek ilişkilerini gözlemleyenler ne dediğimi daha iyi anlayacaktır. Onlarda hesabı erkek öder, kız öder tribi yoktur, ya da sen erkeksin tüm sorumluluğu sen almalısın ben evimin kadını olacağım beklentiside yoktur. Peki bu ne demek? Kadının erkeğin omuzlarında yük olmadan, tek başına da olsa kendi hayatını kendi kazanabilen nitelikli ve güçlü bir kadın varlığı demek. Bu güçlü yapıyı benimsemiş kadının, erkek tarafından baskı ve şiddetde maruz kalma olasılığı mı daha yüksek yoksa tüm güzellikleri erkekten bekleyen arka plana atılan güçsüz bir kadın mı? Bunun yorumunu da siz saygı değer ata erkil toplum bilinciyle yetişmiş kardeşlerime bırakıyorum.
  Görüş hala geçerli mi?
  • SibelErdem

   Dediklerinizin hepsine katılıyorum ama artık günümüzde hesap ödemeyip kadın ödesin diye bakan o kadar çok erkek var ki. Tabiki bir ilişki var ise gerektiğinde bir o bir ben ödenebilir. ya da herkes kendi masrafını da karşılayabilir. Ama kasaya gidip sonrasında yanında olmayan bir kadın ya da erkek varsa hayatında zaten onu hayatına hiç sokma.

  • Elegante34

   İşte Kadın ödesin, erkek ödesin gibi saçmalıklar orta çağdan kalma son derece yobaz ve gericiliğin sonucudur. Bu sonucun bedeleni de en nihayetinde yine kadınlar ödüyor. Peki Nasıl ödüyor? Türkiye de yaşayan kadınlar bu gericiliğin bedelini, psikolojik, fiziksel şiddete maruz bırakılarak veya öldürülerek ödüyorlar. İşte bakın hesap ödeme konusu bile bu denli tartışılıyorsa türk toplumunda, neler anlatmak istediğim çok daha iyi anlaşılacaktır. Peki ozaman konuşmayalım tartışmayalım? böyle bir toplumda yaşıyorsak konuşup tartışarak doğru olanı adaletli bir şekilde yaşayabilelim.

   Not: Yukarıda yazdığım yorum bence gibi olmuş. Ben bile okumaya üşendim :)

  • SibelErdem

   BENCE'min üzerine bir BENCE yazmışsınız tebrik ediyorum. Valla ben okudum sonuna kadar hiç kaçırmadan. Valla ben ayaklarımın üzerinde durabilen ve bir erkeğin parasına hiçbir zaman ihtiyaç duymamış biri olarak. Hesap ödemişliğim çoktur. O yüzden zaten ben bu konuda hiç üzerime alınmadım. Hayat şartları artık o kadar kötü ki. İnsanlar 3 kuruşa çalışmak zorunda kalıyoruz. O yüzden hiçbirşeyi abartmadan yapılması taraftarıyım.

  • Hepsini Göster

En İyi Kız Görüşü

 • Haberver
  Ablacigim çok güzel yazmışsın haklısın da ama bu düşünceler Öküzler işlemez işte. Ben yine de öküz izdirapta gerek diyorum evlenince evin reisi biziz demesini biliyorlar bilmem daha neler neler o süreçte de ödesinler. İŞ hesaba gelince mi avruplali medeni hersey müşterek mi oluyorlar Hayır efendim erkek adam kız arkadaşının hesabını öder parası yoksa da parkta kuru simitle oturtur o kız onu seviyorsa öyle de mutlu olur gelir onunla vakit geçirir zaten ama asla kızın parasini yiyip ona belki kullanılmışlık hissi vermez
  Görüş hala geçerli mi?
  • Aşık1639

   Aynı mantık ile bu seferde kızlar erkekleri kullanıyor artık kimse evin reisiyim diye geçinmiyor bizde her karar ortak verilir.

  • Haberver

   @Aşık1639 Türk erkegi evleneceğim kız bakire olacak bu şart diye geziyorsa ortalıkta hesabı da öder o kadar

  • Aşık1639

   Herkes kendine göre birini buluyor zaten şuana kadar ilişki yaşadığım kimsede böyle bir sorun ile karşılaşmadım

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1721
 • fairtail
  Hesabı gösteriş yaparak değil; tam tersine göstermeden, belli etmeden sessizce halletmeli. Hele de masasına gelmeden, bir vesile ile kalkıp kasa başında ödemeli. Emekleriniz için teşekür ederim canım arkadaşım.
 • gokhangokhan33
  erkek ortamında genelde farketmez hani rakı vs değil bara gidersin filan
  ama eğer bir gün sevgilim olursa o hesabı kesinlikle ben öderim zaten iki tarafta birbirini anlıyorsa sorun olmaz bu konular ama genel kural hesabı kesinlikle erkek ödemelidir bence
 • killerfrost
  herkes kendi yediğini ödemeli veya dediğin gibi kim davet ettiyse o ödemeli kimseyi zor durumda bırakmayız durumu iyi olsa bile her şeyinizi erkeğe ödetmeye çalışmayın kızlar erkekler siz de kendinizi hesabı ödemek zorunda hissetmeyin mesela ben biriyle yemek yesem hesabımı kimsenin ödemesini istemem
 • EliteZade
  Davet eden kişi ödemeliyse kadın bizi davet ettiğinde kadın ödemeli.
  Ya da biz davet ediyorsak, o zaman mekânı da biz belirlemiş oluruz.
  İlk buluşmada akıllı olan adam pahalı bir yere davet etmez.
 • Farkındalıklı
  Hesap ödetmeyi sevmeyenlerdenim. Bir keresinde arkadaş grubuylayız çoğu kızdı. Baktım hesap ödetmeyecekler. "Lavaboya gidiyorum müsaadenizle." dedim kalkıp aşağı hesabı ödedim ^^ İçime sinmiyor arkadaş hesap ödetmek.
 • 1tecrube
  Bende cok farketmez ama odeyecegimde bir lavabo izni ister o arada hallederim hesap masaya geliyorsada karsi taraf lavaboda iken
  • 1tecrube

   Sonuc olarak benim heabi lavabo oduyor;)

  • SibelErdem

   Bak buda değişik bir yöntem uygulanabilir :)

  • 1tecrube

   Boyle fikirlerin benden cikmasina sasirmamalisin😎😎

  • Hepsini Göster
 • Cathedral
  İlk buluşmalarda erkekler genelde hesap ödetmiyor. Ondan sonra ben "yarı yarıya ödeyelim" diyerek anlaşmaya varıyoruz.
  Birde erkeklerde gözlemlediğim; onlar para ödeyerek bir hakimiyet kurmaya çalışıyorlar sanki
 • Vindicta
  erkek ödemeli bunuda kadın gurur meselesi yapmamalı.
 • diplomalı
  Hesabı her zaman kadın ödemeli! demekte bir o kadar saçma
 • Desuyonee
  bence yarı yarıya ödenmeli sonuçta kadın erkek eşitliği diye bir şey var
 • NeHaldeyiz
  Ailem değilse kimsenin hesabını odeyemem, bence böyle yapmalı herkes.. para avcısı kız dolu.. benden pahalı cüzdanları var içinden parayı çıkaramıyorlar
 • K_li1983
  Duygusal birşey yoksa hesabımı mümkünü yok, ödetmem.
 • nurrr84
  Ben ödemek içimden çok geçse de ödemeye utanırım 😕
 • mehcab
  Bizim toplum kurallarına göre parayı her zaman erkek öder.
 • unlimitedlife
  Ben erkeğe hesap ödettirmeyi sevmiyorum, ta ki evlenene kadar o zaman olabilir diğer türlü Alman usulünden yanayım
 • tifanyyy
  Biz kadinlar cok garip varliklariz erkek odese ben odemek istiyorum deriz erkek odemese utanmiyorda bana hesabi odetti deriz bende bir bayan olarak malesef aci gercek bu
 • Ramiiiiiiiii
  Ne hesap mis arkadaş.
  Ben kız arkadaşlarımla gittiğim zaman param yok derim onlar öder. ya da sen öde derim o öder. ya da ben öderim çok takıl çak bence yazılacak bir durum değil
 • matrakci
  yarın aksam yemeye çıkalımmı tüm hesaplar benden sen otobus biletlerini al yetrr 😅😅😅
 • MissMaria
  Bizde herkes kendininkini öder.. Böyle olmalı değil mi?
 • HaksizAdam
  Kim isterse kim kendini iyi hissedecekse o ödemeli.
 • civcik1
  Dediğin dogru ilk bulusmada erkek öder sonra yavastan bayanda ödemeye başlayabilir
 • D3V1L
  Sibel abla, bir cay söylede icelim. :)
  • SibelErdem

   Eyvallah her zaman başımla beraber :)

  • D3V1L

   Bak bir kadina hesap ödetim.. :)
   Ben hesap ödemeyi sevmim abla :D

 • KumruSahin
  Aynen katılıyorum
 • Burcakxx
  Alman usulü olmalı
 • _Edyline_
  Ben her zaman alman usulünden yana olmuşumdur.
 • Rayan2
  Evet doğru
 • gamsızkedersiz
  işte benim düşüncemde tam olarak buydu...
 • Asİ_MaN
  Hesabı yiyen ödemeli 😉
 • petrichorlover
  Bence alman hesabı olmalı
 • Ugur024
  Parası olan
 • mrt555
  neyse ki o devri geçtik
 • MuhammedAli76
  Mantıklı 😊
 • aydoğuruyorum
  Aşkım bugün bana ne ismarliyon der 😀😀
 • Gizli Üye
  Çok doğru bir bence katılmamak elde değil :)
 • Gizli Üye
  Emegine saglik
 • Gizli Üye
  İlk buluşmalarda erkek ödemeli sonra yarı yarıya öderiz
 • Gizli Üye
  bence alman usulü en iyisi herkes kendi yediğinin parasını ödesin. eline sağlık
 • Gizli Üye
  parası olan bayan da hesabı ödemek ister ama ruhu basit tipler illa erkek ödesin diye ezik gibi bekler, kimse kusura bakmasın ama maddi durumlar ortada ve kadın da erkek de elini tala koymalı
YÜKLENİYOR...