Daha İyi Bir İletişim Kurmak İçin Tavsiyeler

Daha etkili bir iletişim kurmak için birkaç madden bahsetmek istedim. Umarım beğenirsiniz.

Göz teması

İnsanlarla konuşurken mümkün olduğunca çok göz teması kurun. Başka yerlere bakmanız karşınızdaki insanla yeterince ilgilenmediğinizi gösterir ve bir süre sonra iletişim kopmaya, bozulmaya başlar. İnsanları ciddiye aldığınızı göstermek için gözlerine bakın ve onay verin.

Güler yüzlü davranın

Karşınızdaki insanla konuşurken gülümser davranmak daha iyi bir iletişim sağlar. Güler yüzlü olmak karşınızdaki insana değer verdiğinizi de gösterir. İyi bir iletişim olması gülümser olabilmek de oldukça ehemmiyetli bir eylemdir.

Karşınızdaki insanı dinlediğinize dair hareketler yapın

Başınızı sallayın, evet, hmm gibi dinlediğinize dair şeyler söyleyin. Bir nevi seni ciddiye alıyorum ve dinliyorum manasına gelir. Eğer bunları yapmazsınız karşınızdaki insan sanki duvarla konuşuyormuş izlenimine girer ve bir süre sonra konuşma isteği azalır.

Ona sorular sormak, söylediklerine dair bir şeyler öne sürmekte onu dinlediğinize ve ciddiye aldığınıza dair bir işarettir. Bu bağlamda iletişim tek taraflı değil, karşılıklı olmuş olur. Ve güzel bir iletişim meydana gelir.

Muhatabınızın sözünü kesmeyin

O konuşurken ona güzel bakın, yani “uff çok sıktın” minvalinde bakışlar atarsanız o da konuşmayı kesmek zorunda olur ve sizinle pek konuşmak istemez. Kısacası sohbeti sıkıcı olsa bile saygısızlık yapmamak gerekir. Beğenmiyorsanız bunu ona güzel dille anlatabilirsiniz.

Konuşurken sessiz konuşmayın ve anlatacaklarınızı en iyi şekilde anlatın

Açık ve anlaşılır konuşun. Kelimelerinizi iyi seçin. Ses tonunuzu iyi ayarlayın. Bunları jest ve mimiklerinizle destekleyin. Karşınızdaki insanın söyledikleri hoşunuza giderse bunu ona söyleyin, tebrik edin, iltifat edin; konuşması hoşunuza gitmese de bunu ona saygılı bir üslupla dile getirin, eleştirin.

Dinleyin

Dinlemek elzemdir. Çok dinle, az konuş. Dinledikçe öğrenirsiniz. Karşılıklı olarak birbirinizi dinlemek çok daha mantıklı bir iletişim örneği olur. Kendinize değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Her zaman dinlemeyi bilin.

Burada iletişimden bahsederken, yüz yüze olanı ele aldım; biliyorsunuz ki artık sosyal medyada da iletişim çok popüler bir olgu.

Burada bitireyim.

Teşekkürler okuduğunuz için.

Spydercoupe.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • eline sağlık

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Emeğine sağlık. Güleryüzlülük çok önemli.

    0|1
    0|0
Yükleniyor...