Türkiye Cumhuriyeti'nin Değer Yargılarına Hakaret Etmeyin!

Türkiye Cumhuriyeti'ne ses getirmiş ve iz bırakmış bazı kişiler veya kuruluşlar üzerinden kaba veya zarar verici bir şekilde tutum sergilemenin kanunen cezası vardır. Ne yazık ki sosyal medya üzerinden de buna pek dikkat edilmiyor. Fakat olası bir şikayet durumunda cezalandırılacağınızı unutmayın ! Peki bu kişiler veya kuruluşlar kimlerdir ?

Türk bayrağına hakaret etmek.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Değer Yargılarına ''Hakaret'' Etmeyin !

2893'üncü kanun gereğince 22 Eylül 1983 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanun, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bayrağı olan kırmızı beyaz, ay yıldızlı bayrağın şekli, yapısı ve usullerini belirler.

Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bayrağı herhangi bir şekilde örtü olarak kullanılamaz. Delinemez, yakılamaz. Oturulan ve ayak basılan yere serilemez. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Bayrağa karşı yazı ve sözle hakaret edilemez. Hiçbir özel kuruluş üzerinde de Türk bayrağı simgelenemez. Bunların yapılması durumunda Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi gereği idari para cezası uygulanır.

Türkiye Cumhuriyeti'ni ve TBMM'yi aşağılamak.

Anayasanın 301'inci maddesinin birinci fıkrası gereği Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni yargılamanın, aşağılamanın ve küfürlü bir şekilde itham etmenin cezası altı aydan iki yıla kadar hapistir. Ayrıca devletin askeri ve emniyet teşkilatını aşağılayan kişilere de bu maddenin birinci fıkrasındaki ceza uygulanır. Eylemlerle ve protestolarla Türk askerini ve polisini aşağılamanın cezası buna tabidir.

Anayasanın 301'inci maddesine ters düşmesi sebebiyle 30'dan fazla yazar ve gazeteci halen yargılanmaktadır. Bu suça teşebbüs etmiş vakıf müdürü, özel şirket müdürü, gazeteci ve yazar olmak üzere toplam 11 kişi şu anda mahkum hayatı sürmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmek.

Mustafa Kemal Atatürk'ün heykellerine yapılan saldırıların artması nedeniyle 31 Temmuz 1951 tarihinde Demokratik Parti iktidarınca çıkarılmıştır. 5816'ncı kanuna göre Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden ve söven bir kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ün heykellerine ve büstlerine zarar veren; tahrip eden, yakan, yıkan, yontan kişilere de bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir. Bu suçlamaları birden fazla kişi grup halinde yapar ve bunu basına duyuyursa ceza yarısı kadar artırılır.

Cumhurbaşkanına hakaret etmek.

5237'nci kanunun 299'uncu maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına hakaret etmek; sövmek, gurur kırıcı cümleler kurmak, aşağılamak ve yargılamak kanun gereği ceza gerektirir. Cumhurbaşkanının (Reis-i Cumhur'un) devleti temsil etmesi sebebiyle bu söz ve eylemlerde bulunan şahıslara bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir. Bu suçlamalar basın yoluyla işlenmesi halinde ceza üçte biri oranında artırılır.

Cezalar işleniş biçimine göre değişiklik gösterir.

1) Basit hakaret: Herhangi bir kamu görevlisinin yüzüne karşı yapılmayan hakaretlerdir. Basit hakaret yaptığı tespit edilen şahıslar, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya idari para cezası ile cezalandırılır. Her iki cezanın aynı anda uygulanması söz konusu değildir.

2) Nitelikli hakaret: Kişinin dini kutsal değerlerine ve din özgürlüğünün kullanılmasına hakaret edenlerin cezası nitelikli hakaret cezası olarak kabul edilir. Nitelikli halinde işlenen suçların cezası 1-2 yıl arası hapistir.

3) Alenen hakaret: Televizyonda, internette canlı yayında veya sokağa çıkıp bağırma durumununda uygulanan ceza türüdür. Yukarıda bahsedilen cezalar alenen işlenilirse ceza 1/6 oranında artırılır.

Kişi veya kuruluşu eleştiren veya eksik yönlerini dile getiren kişilere ceza uygulanmaz.

Türk bayrağını, Türkiye Cumhuriyeti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Mustafa Kemal Atatürk'ü cumhurbaşkanını ve başbakanı eleştirmenin veya eksik yönlerini söylemenin herhangi bir suçu yoktur. Ayrıca bu eleştirilerin basın yoluyla yapılmasında da bir sakınca yoktur.

Şerefsiz, haysiyetsiz, cibilliyetsiz, hayvan, aptal, salak, düşük zekalı, beyinsiz gibi kelimelerin hakaret suçuna neden olabileceğini unutmayınız !


4|3
34

En İyi Kız Görüşü

 • Emeğine sağlık, mola veriyorum sayın Bence Diyen =(((

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Bizim anayasa hukuku dersimize giren Hoca ataya sürekli saygısızlık yapıyor tam olarak küfür etmesede ima ediyor o bile yapıyorsa sokaktaki halktan pek bir sey bekleme.

  0|0
  0|0
 • ELine saglik, guzeldi

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Yalakalığın prim yaptığı ve dalkavukların mevki sahibi olduğu bir ülkede ne adalet olur nede ahlak.. Şu anda Türkiye , ahlak, fazilet, vicdan, merhamet ve Allah korkusunun olmadığı tek ülke gibi.. yetim ve kul hakkının dergahlarda ve camilerde kaşık kaşık yendiği zavallı bir ülke..

  1|1
  0|0
 • amerikada trump ve clintonun ya da obamanın benzerlerinin p*rno filmi çektiği oluyor. adamlar elştiriyor küfrediyor dalga geçiyor. Çünkü özgürlük...

  0|0
  1|0
 • Tm 😃

  0|0
  0|0
Yükleniyor...