İnsanlara Kendimizce Farzlar Yüklemeye Hakkımız Yok

Merhaba arkadaşlar, yine ben. Ve yine çok dertli olduğum bir konu ile geldim. İnternette hepimizin rastladığı, belki bir çoğumuzun da katıldığı bir şeye farklı açıdan bakmaya çalışacağım. Bu benim düşüncem tabi ki.

Öncelikle bahsettiğim şey, kapalı insanların resimlerini koyup farklı yorumlarla taşlamaya davetlerdir. Bunu yapanların bizlerden birisi olduğunu bilmesem, kesinlikle İslamı kötüleme çabaları olarak algılayıp susacağım. Ama yaptığınız şeyin farkında olduğunuzu sanmıyorum.

Mü'min kadınlara söyle! Onlar da gözlerini cinsel amaçlı şehvetli bakışlardan çevirsinler. Cinsel organlarını (dıştan görülür olmaktan; zinaya aracı kılmaktan) korusunlar. Yalnızca taiî olarak kendiliğinden görüneni dışında ki zînetlerini açığa vurmasınlar. Başörtülerini yakalarının üstüne salsınlar. Zînetlerini kocalarından, babalarından,kayınpederlerinden, oğullarından, üvey oğullarından erkek kardeşlerinden erkek kardeşlerinin veya kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, yahutyasal olarak sahip oldukları kimselerden, yahut kendilerine bağlı olup cinsel isteklerden yoksun bulunan erkeklerden, ya da kadınların mahrem yerlerinin henüz farkında olmayan çocuklardan başka kimsenin önünde açığa vurmasınlar. (Yürürken)gizledikleri zînetlerini belli edecek şekilde ayaklarını yere vurmasınlar. Siz ey mü'minler!Hepiniz topluca günahlarınızdan dönüp Allah'a yönelin ki, kurtuluşa/esenliğe erişesiniz." Nisa / 31

Yukarıda ayetle de gösterdiğim gibi tesettür hem erkek için hem de bayan için emredilmiştir. Ve ergenliğe giren her aklı başında müslüman birey için bunlar farzdır.

Pek tabi, Kur'an evrenseldir, zamanı da yoktur

Değişti demeyeceğim ama (malesef) hem kendi geleneklerimiz doğrultusunda bu biraz şekil değiştirdi. Haddimize değil ama biz bunu günümüze uydurduk. Ve kendimizce bir farz yerine getirdik. Biz burada yanlış yapmış olabiliriz, bu farzı yaparken farklı bir farzı yapmıyor olabiliriz ama hiç yapanla yapmayan bir olur mu? Neden yapanı daha çok soğutuyorsunuz?

Kendimi doğru ifade edebiliyor muyum bilmiyorum, bunu şöyle örneklendirebilirim. Kapanma düşüncesini aklından geçirmiş olan, etrafında biri kapanan biri varsa eminim ya şöyle yapsam böyle diyorlar. Bunu yapsam böyle derler mi düşüncesiyle bundan cayanlar olduğunu bilir. En basitinden daha geçen gün burda karşılaştığım bir soru..

Kapalıyım, İngiliz dili ve Edebiyatı bölümü okuyabilir miyim?

Arkadaşlar bu algıyı hiçbirimizde Kur'an yapmadı, İslam her zaman araştırmanın, okumanın ve hoşgörünün dinidir. Bunu biz yaptık.
Ama lütfen artık farkına varın.

Madem ki özgür bir ülkede yaşıyoruz, herhangi biri bizim farzımıza karışamaz. Yükümlülük hepimizin. Ben senden bir farz öndeyim diye hepsini benim omuzlarımda göremezsin.

Buna hakkınız yok.

!! Not; Kesinlikle ve kesinlikle doğruluğunu savunmuyorum.


Lekum dînukum veliye dîn.


0|2
31

En İyi Erkek Görüşü

 • Kapananlarin birden uzun manto ya da çarşaf giymesini istiyor bir kesim ama ne yazik ki bu mümkün degil ve o kişi acisindan da kolay degil çünkü hayati değişiyor bir anda vücut hatları belli olmayacak sekilde olduktan sonra kapali bir bayanin da şık olmak istemesinde bir sakinca yok bence... E ondan da etkilenenler varsa kendi hayal dünyalarını bir gözden gecirsinler artik ne diyelim

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • İngiliz Edebiyatı okuyorum. Merak etmeyin dinden çıkmıyorsunuz svsdsd

  Kusurlu olan din değil insanlar.. Kusura bakmayın ama

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 2

 • biri başını kapatıp daracık pantolon giydiğinde tabiki sesimi çıkartırım çünkü o BENİ, YANİ KAPALILARI, YANİ İSLAM ALEMİNİ TEMSİL EDİYOR. ayrıca ''bir hata gördüğünde müdahale et, eğer edemiyorsan dilinle uyar, onu da yapamıyorsan içinden hayrını iste ki bu imanın en zayıfıdır'' bu yazdığım bir hadis. belki de kapanmayı düşünen biri 'kapanayım da şunun gibi vücut hatlarımı belli edip hala günaha mı gireyim onun yerine hiç kapanmam daha iyi' diyor. bu biri laf edecek diye korkup kapanmamaktan daha iyi değil. bu benim görüşüm.

  0|0
  0|0
  • Islam hosgoru dinidir. Ve asla soyle bir uslubla insan uyarmanizi istemez. Kendi yaptiklarinizla ornek olmanizi ve tatli dille uyarmanizi ister. Bence islami asil kotu gosteren bu islamdan uzak yobaz gorus.

  • Hoşgörü bir yanlışı gördüğünde onu düzeltmeyip hoş görmek demek değildir. İslamda hak üçtür ben üç defa söylerim eğer karşıdaki hâlâ anlamıyorsa daha da sesimi çıkarmam. Çünkü günah benden gitmiştir. Kişi rahatsizsa, bir ibadeti yapamayacak kadar sorunu varsa İslam ona kolay yolu göstermiştir. zorla hasta hasta o ibadeti yapmak gerekmez. Hoşgörü budur.

  • Öncelikle bahsettiğim şey, kapalı insanların resimlerini koyup farklı yorumlarla taşlamaya davetlerdir. Bu hiçbir lugatta hoşgörü kavramına sığmaz. Bahsettiğim şey bu. Hiçbir müslüman İslamı kirletiyor diye bir diğerini soyutlamaz, İslama aykırı bu.

 • Herkes birbirinin ayıbını arıyor işte taşlayacak yer arıyor

  0|0
  0|0
Yükleniyor...