Tüm Dinlerdeki Ortak Mucizeler: Yedi Uyuyanlar-Ashab-ı Kehf

Merhaba arkadaşlar,

Hepimiz çok iyi biliriz ki dinlerin bazı ritüelleri, rivayetleri ve yapıları birbirine çok benzer. Bunun sebebi yıllardır birbiri ile etkileşim içinde olan toplumların birbirine aktardıkları kültürlerdir. Ama dinler için durum bakış açımıza göre değişecektir. Bu yüzden ortak mücizeleri anlatıp sizleri düşünce hareketine davet ediyorum.

İlahi dinlerdeki ortak mucizeler ya da rivayetler saymak ile bitmeyecektir. Bugün ise en bilineni belki de birbirine en çok benzeyeni YEDİ UYUYANLAR'DIR.

Hristiyanlıkta Yedi Uyuyanlar

Hristiyanlar için Yedi Uyuyanlar rivayetinin mekanı Efes Antk Kentinde geçmektedir. Dakyus kendisi ile birlikte 7 arkadaşı ile putperestliği reddedip İsa dinine katılamaya karar verir. Kral bunu duyunca Dakyus ve 6 arkadaşı için idam kararı verir. İdam edilmeyi ve putperestliği reddeden 7 kişi kaçarak bir mağaraya sığınır. Fakat askerler onları bulur. Daha sonra onları öldürmek yerine mağaraya kapatarak onları ölüme terkeder.

300 yıl mağarada uykuya dalan Yedi Uyuyanlara bu 300 yıl bir gece gibi gelir. Günün birinde mağaranın girişi kral tarafından açılır. Lamblicus uyanır ve mağaradan çıkmayı başarır. Şehre gelir ve ekmek almak ister. Eski para ile alışveriş yapmaya çalıştığı için başpsikoposun yanına götürülür. Lamblicus yaşananları anlatır ve başpsikopos bunun bir mucize olduğunu dile getirir. Mağara Efes Antik Kenti altında görülebilir.

Yahudilikte Yedi Uyuyanlar

Aslında Yahudilikte de hikaye hemen hemen aynıdır. Sadece kişiler ve olayın gelişimi açısından küçük farklar bulunur. Olay Filedelfiya olarak adlandırılan Amman şehrinde geçer. Maximillian ve arkadaşları İmparatora karşı gelerek putlara tapmayı reddeder. Sadece İbrahim, Musa ve İsa'nın Tanrılarının tapılmaya değer olduğunu söyler.

Bunun üzerine imparator idam emri verir. Maximillian ve arkadaşları kaçıp bir mağaraya sığınır. Askerler mağarayı kapatır ve Yedi uyuyanlar 300 yıl boyunca, onlar için tek geceymiş gibi uyurlar. Uyandıklarında arkadaşları Maximillianı şehre gönderir. Elindeki paranın hazine olmasından şüphelenen fırıncı onu askerlere verir. Şehrin askerleri Maximillian'ın anlattıklarına inanıp bunun mucize olduğunu kabul eder.

İslamiyette Yedi Uyuyanlar

Yedi Uyuyanlar Rivayetinin en ayrıntılı hali, bir kaç eklemeli haliyle İslamiyete aittir. İslamiyete göre, Takyanus adında bir kralın döneminde 7 kişi vardır. İsimleri, Yemliha, Mislina, Mekseline, Mernuş, Debernuş ve Sezernuştur. Bu altı kişi putperestliğe inanmazlar. Sarayda önemli görevlerdedir ve imparatorun putperest olmayanları öldürdüğünü bilmektedirler. Bu sebeple imparatora saraydan ayrılmak istediklerini söylerler.

İmparator onların putperest olmadığını anlar ama onları ölüdrmeyip putperestliğe davet ederek zaman tanır. 6 kişi bir dağa doğru yola düşünmek için yola çıkarlar. Yolda Kefeştetayyuş isimli çoban ve köpeği Kıtmir ile karşılaşırlar. Kefeştetayyuş ve bu 6 kişi bir mağaraya girer ve orada uyurlar. Mağarada uyuduklarını gören askerler mağarayı kapatır ve mağara 300 yıl kapalı kalır. Uyandıklarında 1 gece gibi hissettikleri içi Yemlihayı ekmek almaya şehre gönderirler. Ama Yemlihanın hareketlerinden şüphelenip onu yakalayıp hüküdara götürürler.

Fakat hükümdar da gençlerin dinindendir. Olayları duyar ve onların mucize olduğunu ilan eder. İslamiyetteki adı Ashab- Kehf olarak geçer. Mağaranın Afşin ilçesinde olduğu kabul edilir.

Dinler mucizelerle doludur. Ve ilahi olan her dinde ortak olan bir çok nokta mevcuttur.

Düşünceler içinde kaybolmanız dileğiyle..

#DebernusVeKitmir


0|0
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • İyi de Yahudiler Hristiyanlar'ı ve Hz. İsa'yı reddeder ki? Ona sahtekar derler. Yani Yahudi bir kaynakta Hz. İsa'nın Tanrısının tapılmaya değer olmasına dair bir ilişki bulamazsın. Ayrıca bunlar doğru olsa bile, Tevrat ve İncil'de bu olaylar yer almaz. Bu sadece Kuran'da vardır.

    0|0
    0|0
    • Yanlış biliyorsun. Yohannada da Ürdün de bulunan Tevratta da bu konu işlenir. Ayrıca senin dediğin birbirini reddetmeleri durumu sadece dinlerinin değişikliğe uğramış hallerinden ibarettir. Kutsal kitaplarda geçen birbirilerini hiç reddetmedikleri, kabul ettikleridir.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;