Empati: Farklı Bir Bakış Açısı

Bu düşüncelerim ilk olarak üniversiteyi kazandıktan sonra değişmeye başladı. Farklı bir bakış açısı kazanmamı sağladı üniversite yıllarındaki yaşamım.

Farklı bir şehre gidip tek başıma ilk defa yaşamaya gittim ve ilk senemi yurtta geçirdim ve ilk defa yurtta anladım kadınların günlük işlerinin ne kadar zor olduğunu. Yurtta çamaşırlarımı kendim makineye atıyordum kendim asıyordum ve kendim ütülüyordum. Yatağı kendim toplayıp yine kendim değiştiriyordum nevresimleri falan vs vs.

İlk olarak bunların ne kadar zahmetli bir iş olduğunu öğrendim. Ama rahatlık battı sanırım kalktım ikinci senemde arkadaşlarla özel eve çıktım. Aslında yurdun şartları da biraz sıkıntılıydı ama en çok da bir evi nasıl geçindirebilirim ilerde başımdan bir evlilik geçecek nasıl olsa her insan gibi. Ev ortamını falan görmek istedim, tecrübe etmek istedim; bir ev nasıl geçindirilir diye. İyi ki de çıkmışım çünkü çok şey öğrendim. En basitinden eldeki paranın nasıl bu kadar çabuk tükenebileceğini. Eve çıkmasaydım eğer herhalde bunu ancak evin reisi olduğum zaman öğrenebilirdim.

Mesela her sabah kalkıp kahvaltı hazırlamayı öğrendim, ütü yapmayı, akşam yemeği yapmayı, bulaşık yıkamayı, çamaşır yıkamayı, evi süpürmeyi, camları silmeyi, ekmek almayı, alışveriş yapmayı, elektrik ve su faturalarını ödemeyi, kirayı ödemeyi, aidat ödemeyi ve daha bir sürü şey.

Şaşırdım biliyor musunuz? Çok şaşırdım bir kadın sadece bir kadın bu kadar şeye nasıl yetişebiliyor diye sordum kendime?

Ama sonradan anladım ki kadınların yaptıkları bunlarla sınırlı kalmıyor.

Her sabah kocasından önce kalkıp kahvaltısını hazırlıyor elbiselerini de aynı şekilde, ondan sonra çocukları için ayrı bir kahvaltı hazırlıyor, elbiselerini giydirip onları okula gönderiyor. Yeri geldiğinde okula gidip veli toplantılarına katılıyor onların ödevlerine yardımcı oluyor, onların her biriyle özel ilgileniyor dertlerini dinliyor sorunlarına çözüm arıyor, biri hastalandı mı içi cız ediyor çocukları için çoğu şeyden feragat ediyor. Kocasıyla ayrıca ilgileniyor. Ütü yapıyor bulaşık yıkıyor yemek yapıyor. Yeni doğan bebeğini doyuruyor, gecenin köründe, uykunun en tatlı yerinde bebeğinin ağlamasına o uyanıyor ve sadece o ilgileniyor.

Üstüne bir de çocuklardan biri o akşamki yemeği beğenmediği için farklı bir yemek hazırlıyor onun için, alışverişe çıkıyor evin tüm nizamını o sağlıyor. Bu yetmezmiş gibi çocuklarının ergenlik kaprislerini çekiyor ama buna rağmen sesini çıkarmıyor her ne kadar kızsa da onlara kıyamıyor. Bazen kocası kızıyor ondan tepki görüyor. Bazı kadınlarda ne yazık ki dayak yiyebiliyor. Bu kadar şeyin arasında sırf küçük bir şeyi atladığı için -örneğin yemeğin tuzu neden eksik- hunharca dövülüyor. Gülmeyin bunlar ve daha beteri ülkemizde olağan durumlar. Bazıları ise öldürülüyor. Evet yanlış duymadınız sırf eşinden şiddet gördüğünden veya farklı bir nedenden ayrıldığı için öldürülüyor, hem de çocuklarının gözü önünde. Maalesef ki öldürülüyorlar. Kadın cinayetleri o kadar çok ki ülkemizde…

2012-2015 yılları arasında Türkiye'de 5 bin 406 kadın öldürüldüğünü biliyor muydunuz?

Bunlar sadece evdeki sorunlar. Bir de sosyal hayattaki baskıyı düşünelim, dış etkenleri. Dışarı çıkar çıkmaz tüm abaza pislikler gözlerini onlara dikiyor. Sanki hayatlarında hiç kadın yokmuş hiç kadın görmemiş gibi. Sanki hiç annesi ve kız kardeşi yokmuş gibi, onlara da aynı şekilde bakılamazmış gibi. Kadınlara yiyeceklermiş gibi bakıyorlar… İçlerine düşecekmiş gibi...

Ve bu bakanların büyük çoğunluğu evli ve yaşını başını almış kişiler. Ben şahsen öylelerini görünce erkekliğimden utanıyorum. Ciddi söylüyorum yerin dibine geçmek istiyorum. Bunun birçok örneğine şahit olmuşluğum da var.

Adam evli bir de kız çocuğu var, hem de kalbinden rahatsız. Ama buna rağmen kalkıp kendinden 10-15 yaş küçük kızların numarasını alabiliyor, onlarla yatıp kalkabiliyor.

İşin gülünç yanı ne biliyor musunuz? Gelip bunu bana anlattı, hem de gülüp övünerek.

Ben mesela hiçbir kıza bakmam yolda yürürken. Arada gözüm kaymıyor değil ama çok nadir o da. Olsun o kadar.

Bununla ilgili küçük bir anım da var. Üniversitedeyken bir gün okulun orada geziniyordum. Akşamdı, karanlık çökmüştü. Benim gözlerim de uzağı pek net görmüyor. Her neyse önüme bakıyordum ilerde iki bayan geliyordu. Öğrenci sandım. Bakınca sadece kız olduklarını görebiliyordum yüzlerini seçemiyordum. Neyse yürümeye devam ettim, tam yanlarından geçecekken -o tarafa hiç bakmıyordum- biri iyi akşamlar V…. diye seslendi.

Afalladım bir an için sesin olduğu yöne bakınca bizim derslere giren bayan bir hoca olduğunu gördüm ve bana dedi ki hayrola selam sabah yok mu öyle geçip gidiyorsun ne diyeceğimi bilemedim hoca da anlamış olacak ki iyi akşamlar diyip gitti bende sadece iyi akşamlar hocam diyebildim ve yoluma devam ettim.

Başkalarına bakmamamın birkaç nedeni var. Mesela empati kurmayı çok seviyorum.

Empati kurunca kızların erkek bakışından ne kadar rahatsız olduklarını anlayabiliyorum. Ben bir erkek olarak rahatsız oluyorken onlar nasıl rahatsız olmasın ki… Sonra benim de kız kardeşim var mesela ben başka kızlara baksam benim açımdan sorun olmaz ama benim kız kardeşime bakılınca sorun olur. Eee dedim kendi kendime mademki sen kendi kız kardeşine bakılmasını istemiyorsun neden başka kızlara bakasın ki? Ayrıca ben öyle büyüdüm. Biraz da utangaçlık var.

Çirkin bakışları, tacizleri geçecek olursak. O kadar çok zorluk yaşıyor ki kadınlar. Bazıları 3 kişinin hışmına maruz kalıp yakılıp bıçaklanarak ormana atılıyor bazıları aile içi tacizlere maruz kalıyor bazıları evde babasından şiddet görüyor. Bazıları ise öz abisinin tecavüzüne uğruyor. İşte böyle bir ülkede yaşıyoruz.

Böyle bir ülkede kadın olmak gerçekten çok zor.

Anlamıyorum bu kadınlar bu kadar kötülüğü hak edecek ne yaptı.

Bu kadar haksızlığı görüyorum ve gördüğüm için de eşime şu şekilde davranmayı düşünüyorum; Mesela ev işlerinde elimden geldiğince yardımcı olacağım. Yeri geldi mi yemek yapacak yeri geldi mi bulaşık yıkayacağım. Olacak çocuğumuzla ben de ilgileneceğim. Sofrayı hazırlarken ben de ona yardım edeceğim. Ona hizmetçi muamelesi yapmayacağım. Çünkü ben onu hizmetçi olarak almayacağım. O eğer bana hizmet ediyorsa sevdiğinden dolayıdır bu. Hiçbir mecburiyeti yok onun. Tabi cinsiyetlere göre belli statüler verilmiş ama abartılıyor bu durum fazlasıyla.

Daha sonra elalem denilen gereksiz topluluğu dinlemeyeceğim. Kim ne diyorsa desin. Onunla birlikte bütün sosyal aktiviteleri yapacağım. Onunla çarşıya çıkıp birlikte alışveriş yapacağım hem de seve seve, alışverişe kadınlarla gidilir mi diyenlere inat. Onunla oturup kitap okuyacağım mesela gözlerine bakarak şiirler okuyacağım, birlikte şarkılar söyleyeceğiz. Ona değer vereceğim anlayacağınız. Çok değer verip çok seveceğim.

Çünkü Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) dediği gibi; “Kadınlar size Allah’ın emanetidir.”

Ben o emanete ihanet etmeyeceğim. Ona sadık olup onu sonsuza kadar seveceğim ve ezdirmeyeceğim.

Bir yerde okumuştum, çocukları sevindirmenin en etkili yolu onların annelerini çok sevmekmiş. Ben onların annelerini çok seveceğim…


36|5
2717

En İyi Kız Görüşü

 • Okurken gerçekten çok beğendim. Böyle düşünenler gerçekten azınlıkta 👏

  5|5
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Güzel ve doğru kelimelerle anlatmışsın. Ülkemiz'de maalesef Türk Kadınları hak ettiği gibi yaşayamıyor. Baskılar yüzünden, hak etmediği davranışlar yüzünden hayata tepkisi de farklı gelişiyor. Asileşiyor ve buna bağlı olarak büyük yanlışlar yapıyor. Yine üzülen, pişman olan kendisi oluyor. Erkeklerin büyük bir bölümü bu söyleyeceğime giriyor o yüzden bir zahmet üstlerine alınsın. Çoğunluktaki şerefsiz erkeklerde saf kızların duygularıyla oynuyor kullanıp atıyor. Elbette bunun sebebi başta aile ve çevresel etkenler. Mutlu olabileceğini düşündüğü kişiye kendini teslim etmesi ve sonuç %95 hüsran. Belki dünyanın en mutlu erkeği yapacak kişiye bunu yapıyor ama farkında değil. Kırılan kız bir erkeğin yaptığını tüm erkeklerden çıkarıyor. Güveni sarsılıyor, umutları yok oluyor, en çok da hayalleri yok oluyor. Ve şu an günümüze baktığımızda hep geçmişin izleri var. Artık onlarda bu şerefsiz erkek grubuyla hatırı sayılır bir yüzdeyle bu konuda yarışıyor. Dikkat ette senide kıran olmasın her insan kötü insanla iyi insanı ayırt edemiyor. Ve daha sonra yanlışlar zincirine bir halkada kendisi takıyor.

  1|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 26

 • Özellikle sonlarına doğru gözlerim sulandı. Emeğine ve yüreğine sağlık. Dilerim diğerleri de empati kurmayı öğrenir. İster erkek ister kadın olsun özellikle bu konuyla ilgili empati kurması lazım. Erkeklerin yazdıklarını öğrenmesinin yanında kadınların da hizmetçi olmadıklarını, hayat ortaklığı için evlendiklerini kavramaları lazım. Çünkü bu durumu düzeltmek en çok bizlerim yetiştireceği evlatların elinde. Tekrar eline sağlık. 😊

  2|4
  0|0
 • Aglamak uzereydim. Vay be bir tane de olsun bizleri anlayan bir adam cikti.

  5|4
  0|0
  • Sanırım ilk defa duygularımı bu kadar içten döktüm yazıya. Belki de çoğu kişi bu yüzden çok duygulandı. Değindiğim konununda etkisi yadsınamaz tabi. Teşekkür ederim:)

  • Tum kadinlarin kalbine degecek sekilde yazmissin. Ben tesekkur ederim

  • Rica ederim:)

 • Brovo. Bir erkegin dilinden ancak bu kadar güzel anlatilabilir kadin. Bencene bayildim ekimden gelse +100 verirdim😊

  2|4
  0|0
  • Çok teşekkür ederim. Çok sağolun:)

  • Hepsini Göster
  • He şimdi kaliteli oluncak hemi böyle dingil dingil laflar sokunca. bakmak gözlerdeydi güzel olznlarda. Sen bilirsin çok şey kaçırmak

  • @harikadürtüler Hadi ordan mustafa topaloğlunun yandan yemişi... Önce iki lafı bir araya getirmeyi öğren. Kalitemi sana mı sorucam. Sen önce kullandığın kelimenin anlamı çöz. Mesaj atıcakmışım...1xp lik abazan yenisin ama site kurallarını iyi biliyorsun. How a simple human being. sen bunu çözene kadar ben ks den giderm. Kaybol şimdi engellendin...

 • Benceni okurken hiç sıkılmadım çok sevindim hatta böyle insanların olduğunu hatırlamama dilerim çok mutlu olursun ve dilerim senin gibi düşünen bir sürü erkek evlat yetiştirirsin😊

  2|4
  0|0
  • İnşallah:) Çok teşekkür ederim:)

  • Hepsini Göster
  • @ada4175 yakışıklı olmasına bakma ilerde tipleri kalmayacak kalbine bak hem senin hem seni sevenin bence önemli olan seni ne kadar sevdiği sana ne kadar değer verdiği 😍

  • Yok yaa hayır

 • Bu sitede gördüğüm en iyi yazı. Seni gerçekten tebrik ediyorum ve bir kadın olarak teşekkür ediyorum. Bu konudaki bilincinin yarısı erkeklerde olsa dünya biz kadınlar için harika bir yer olurdu. Gerçekten parmaklarına sağlık

  3|4
  0|0
  • Teşekkür ederim:) Duygulandırdın...

  • gerçekten sitede gördüğüm en güzel yazı :)

 • İçim yandı okurken ya ağladım gözlerimden damlalar geldi düşündüm ya tüm gece tüm yazıların aklımdaydı nerede senin gibi erkek helal olsun be beni gönülden seven adam bile beni bu kadar sevmez ya ağladım bişiy diyemiyorum ya 😖😖😖😭😭😭😭😟😟

  2|5
  0|0
  • Bu kadar duygulandırıcı bir yazı olduğunu tahmin etmiyordum. Umarım seni bu yazdıklarımdan daha çok sevecek biri çıkar karşına.

   Teşekkür ederim:)

  • :) rica ederim ama şunu bil senin eşin çok şanslı bir kız olacak çok ağladım ya

  • Umarım öyle olur:)

 • Senin eşin olacak kadının sanşından istiyorum 😄 gercekten süper bir yazı senin gibi düşünen insanların varlığı çoğalsın bir an once lutfen 😊aklına sağlıık

  1|1
  0|0
  • Umarım çok şanslı bir evlilik evresi geçirirsin:) Devamında da öyle. Teşekkür ediyorum:)

 • Biran önce evlen kendin gibi 'ADAM'lar ve hayal ettiğimiz hayata sahip olabilecek güzel kadınlar yetiştir. Elini korkak alıştırma çok yap. Sen ne kadar artarsan bu ülkede o oranda kadın yaşar. Iyi varsin güzel adam.

  2|3
  0|0
  • Çok ama çok teşekkür ederim:)

 • Sen ne erkek misin ya.. Masallah

  2|4
  0|0
 • İnsanların daha duyarlı olduğunu gördükçe mutlu oluyorum.

  Ellerine ve emeğine sağlık.

  2|4
  0|0
 • Hiç sıkılmadan okudum. Çok akıcı yazmışsın. Ayrıca düşüncelerin çok güzel, gelecekteki eşin çok şanslı :)

  0|1
  0|0
 • Güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık empati kurmak gercekten cok onemli hayatta

  2|4
  0|0
 • Harika yazmışsın ya bir solukta okudum. 😊

  2|1
  0|0
 • Iyi ki, senin gibiler var. Ama artık ben yazdığın kadın gibi değilim

  0|1
  0|0
 • Gerçekten böyle düşünüyosan süper, keşke herkes senin gibi düşünse, senin burada yazdıklarını uygulasa 😊

  1|1
  0|0
 • Cok guzel anlatmissin durumu bitanem. Eline sağlık..

  2|1
  0|0
 • Anlamak için yaşamak gerekir.

  0|1
  0|0
  • Haklısın. Yaşamadan tam anlamıyla bir empati söz konusu olamaz.

  • Aynen öyle mesela karnım ağrıyorken kimse beni takmıyor çünkü onların cani yanmiyor, ayni şekilde de ben onların agrisinda aci cekmiyorum.

  • Katılıyorum. Empati olabilmesi için aynı şeyleri yaşıyor olmak lazım. Bu bizim bahsettiğimiz empati aslında sadece bir tahmin.

 • Vay be. Okuyan kızları etkilediğin kadar erkekleri de etkilemişsindir umarım. Düşüncelerin mükemmel. Allah eşinle sana mutlu bir ömür nasip etsin :) Teşekkürler.

  0|1
  0|0
  • En çok erkeklerin etkilenmesi daha iyi olur:)

   Çok teşekkür ederim:) Allah razı olsun

  • Umarım etkilenirler :) Allah senden de razı olsun

  • Çok amin:))

 • Bu kadar harika bence olur mu ya

  0|1
  0|0
 • Şanslıyım desene 🙈

  0|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  6

Erkekler Ne Diyor 16

 • George Carlin kadınların doğa tarafından abuze edilip hor görülen kadersizler olduğunu söyler hep.

  Lakin, anlaşılmayan şey, bu toplum yapısının kadınlar kadar erkekleri de baskı altına aldığı.

  Ha kadınları daha fazla alıyor, lakin erkekleri de delirtme noktasına getiriyor, sonuçta erkekliğini sürekli kanıtlama ihtiyacı gören ve bunu bir kadın üzerinden başarabileceğini sanan erkekler (eski sevgilisini terketti diye tehdit edenler, bir ayrılığı kaldıramayıp kıza hayatı zindan edenler, kendini öldürmeye kalkanlar falan bunlardan çıkıyor)

  Ve kadın olduğunu hissedemeyen, kendi doğasına yabancılaştırılan, her konuda baskı altında kalmaktan şirazesi kaymış kadınlar çıkıyor.

  Sonra bu kafada insanlar aile falan kuruyor, çocuk yetiştiriyor.

  Sonra bu yapıdaki toplumun bireyleri insanlarımızın niye yozlaştığını falan sorgulamaya çalışıyor.

  0|1
  1|0
 • 10 numara bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık :)

  1|1
  0|0
 • Çok güzel yazmışsın.
  Aynı fikirdeyim.

  Hiçbir kadın, hiçbir şartta,
  sözel ve fiziksel şiddeti, tacizi, tecavüzü hak etmez.

  "Hak etmiş." zihniyeti bitsin artık!

  1|1
  0|0
 • Türkiye'de her sene ortalama 1500-1700 civarı erkek ve buna karşın 300-400 kadar da kadın öldürülmektedir... Nüfusa orantılandığında Türkiye'de kadınların cinayete kurban gitme oranı Dünya ortalamasının çok çok altındadır; kadın cinayetlerinin azlığıbir medeniyet göstergesiyse Türkiye bu konuda hiçbir konuda olmadığı kadar iyi bir noktadadır... Türkiyenin kadın cinayetleri konusunda kötü bir noktada olduğu savı tamamen bir algısal illüzyondur. Ülkede öldürülen her 4 erkeğe karşı 1 kadın öldürülürken hala cinayet dendiğinde akla sadece kadın kurbanların geliyor olması heralde sadece bu ülkeye mahsus bir garabettir.

  1|1
  4|2
 • KS'de "Master, Guru vs. vs." geçelim de bir de "Özel Adam" ibaresi koyalım. Onu da sana verelim.

  0|1
  0|0
  • Çok teşekkür ederim abim. Çok sağ ol:)

 • Emegine saglik. guzel olmus

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir yazı olmuş. Baştan sona okudum. Ev işleri ve empati konusunda kesinlikle katılıyorum. Hatta özellikle ev işlerinin birçoğunu severek yaptığım düşünüldüğünde kesinlikle 'ona' yardımcı olacağım.

  0|0
  0|0
 • Aynen iyi ki erkek doğmuşum. Kadınlar şimdi gazı alıp köleliğini yaptıracağı erkek aramaya başlarlar aman yavaş gelsinler :D

  0|1
  0|0
 • Helal olsun. sözler paylaşımlar tek kelimeyle muhteşem olmuş. Ve düşüncelerin tıpkı ayni bendede

  0|1
  0|0
  • Buna sevindim:) Teşekkürler

 • Dostum sen bir harikasın.
  Daha önce bu konuda bu kadar güçlü ve açık bir yazı okumamıştım.
  Düşünceleri çok yakışıklı olan bir adam olduğun belli
  Tebrik ediyorum. Örnek teşkil ediyorsun...

  0|0
  0|0
 • Valla hiç üşenmedim okudum. En az senin kadar ben de böyle düşünüyorum.

  0|1
  0|0
 • Güzel

  0|1
  1|0
 • Güzel Bir Yazı

  0|1
  1|0
 • Helal olsun

  0|0
  0|0
 • Biraz da Abaza dediğin şahıslara empati yap bakalım belki onlara da hak verirsin not:evli olmayanlar

  0|0
  0|0
 • Empatiii

  0|0
  1|0
Yükleniyor...