Yeni Ayakkabı İsterken, Ayakkabıyı Giyecek Ayağı Olmayan İnsanları Düşünün. Şükredin!

İnsanoğlu hiç bir zaman elindekilerle yetinmeyi bilmemiş bir varlıktır. Yüce yaradan insanlara ne kadar çok rahmetinden, bereketinden sunduysa da insanoğlu nankörlük edip daha fazlasını istemiştir.

Bir kaç örnekler verip zamanınızı çok harcamadan yazımı bitirmek istiyorum. Dünya'da her türlü farklı ırkta,farklı fiziksel özelliklerde, farklı maddi durumlarda olan insanlar vardır. En zenginide bu Dünya'dadır, en fakiri de Dünya'dadır.

Ama hiç bir zaman insan kendi aşağısını değilde, hep kendinden bir tık üste insanları örnek almış ve yaradana şükretmek yerine hep isyan etmiştir.

Halbuki şükretmemiz için ne kadar çok şey varmış bir göz gezdirelim isterseniz:

Evsiz insanlardan başlayalım.

Evleri yok, yaşamlarını 3 kuruş insanların yardımı ile idam ettirmeye çalışıyorlar. Karda,kışta,soğukta gecenin karanlık ve tehlikeli saatlerinde siz evde sıcacık yatağınızda yatarken onlar sokakta , soğuk birr betonun üstüne kıvrılmış insanların yine yardımını bekleyeceği yeni bir günü bekliyorlar. Peki ya siz? Başınızı sokabileceğiniz bir eviniz var. Evde sıcak yemeğiniz pişiyor. Her tehlikeden uzak, evinizde yemeğinizi yiyor, hatta ve hatta bu benceyi okuyorsunuz.

Kıyafetlerinizden sıkıldınız değil mi?

Her gün aynı kıyafetleri, gardolabınızda aynı renkleri aynı modelleri görmekten sıkıldınız belki de? Artık yaz geldi yeni ayakkabılar,sandaletler , mayolar almanız lazım. Bunları aileniz veya kendiniz çalışarak alabiliyorsunuz. Peki ya onlar? Onların giydikleri 1-2 çeşit kıyafetleri var ve malesef yıkayacak yerleride yok. Ayakkabı seçeneği yok. Hatta ayakkabılarının önü patlamış, ayaklarına su almaya başlamış...

Ufak bir yaşanmış hikaye anlatmak istiyorum sizlere.

Bir gün Türkiye'den bir doktor Müslüman Afrika ülkelerinden birine gitmesi gerekiyor. Ama ülke çok fakir, çoğu insan açlıktan veya hastalıktan ölüyor. Oraya gitmesinin sebebi ise bir ameliyat. Küçük bir çocuğu apandis ameliyatı etmesi gerekiyor. Ama ameliyatı yapacağı yer bir taş beton en önemliside narkoz yok. Çocuk herşeye rağmen kabul ediyor. Acılar, sancılar içinde o ameliyatı oluyor. Çocuğun sağlığı yerine geliyor. Çocuğun ne bir iç çamaşırı var ne bir kıyafeti. Doktor o hasta çocuğa bir iç çamaşırı hediye ediyor. Ertesi gün çocukla karşılaşıyor, çocuğa soruyor. "Sana verdiğim iç çamaşırını niye giymedin?" Çocuğun cevabı ise "Bayramda giyerim diye düşünmüştüm". Başka bir söze gerek yok bence.

Tamam maddiyatı her şeyi bir kenara bırakalım. Birazda ölümden bahsedelim değil mi? Evet ölüm. Çok ani gelen bir şey. Ve sonu ölenin geride bıraktığı insanlara acı ve kederli bir hayat... Her gün yüzlerce kaza haberiyle, patlama, terör olayları ile sarsılıyoruz. Bu haberler kimi zaman en yakınımızda oluyor, kimi zaman da hiç tanımadağımız insanların hayatların da... Bir çevrenize baktınız mı hiç? Annesini, babasını hiç tanımadan doğan bebekleri, küçük yaşta öksüz yetim kalan insanları. Peki ya sizin? Eve geldiğinizde yemeğinizi,sabah kalktığınızda güzel öpücük ve sıcak bir kahvaltıya güzel bir güne başlamanızı sağlayan anneniz, gün içinde görmeseniz bile bir çınar gibi gölgesi yetecek, evine ekmek getiren bir babanız var.

Ama her şeye rağmen güzel sağlıklı bir bedeniniz var.

-Gezip tozabiliyor

-Görebiliyor

-Duyabiliyor

-Ve tat alıp, konuşabiliyorsunuz.

Bunların hepsine sahipken sadece 3 kuruş daha fazla paranız olmadığı için üzülücekseniz, o yukarıdaki örneklerden daha acınacak haldesinizdir.

"Yeni ayakkabı isterken, ayakkabıyı giyecek ayağı olmayan insanları düşünün. Şükredin!"

@KuzeydekiBedevi


6|0
111

En İyi Kız Görüşü

 • Burdaki bazi bencelerden bin kat daha yararli olmus ellerine saglik. Ayrica burda olumsuz yorum yapanlara takma onlar her zaman var

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Ezan okunduğunda bulunduğunuz islam ülkesini düşünün bunu bulamayanlar var şükredin...
  İnsan düşünürse çok şy çıkar kardeş ama insan nankördür

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...