Ailecek Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Çocuk sahibi olmak gerçekten çok güzel bir duygu, ancak çocuğunuza güzel bir ortam hazırlamak da çok önemlidir. Güzel bir ortamı ona pahalı oyuncaklar, ipad, her istediğini yapma ya da her şeyi ona sunarak algılamamak lazım. Çocuğunuzu bu şekilde doyumsuz bir birey haline getirirsiniz. Çocuklarınızla harcadığınız her kaliteli zaman, onu kendinden emin bir birey haline getirecektir. En önemlisi de gözlerinde mutluluk okunacaktir.

Bu liste benim 6 yıllık annelik tecrübemle oluşmuştur belki çocuklarım büyüdükçe liste daha de değişir. Yurt dışında yaşamam nedeniyle ve üniversite derslerim eğitim dersleri olduğundan dolayı, çocukları ve ailelerini çok gözlemlerim. En çok dikkatimi çeken, Türk ailelerinde - belli bir eğitim seviyesinde olanların dışında- çocuğuyla kaliteli zaman geçiren YOK! Hizmet sektörü kadınlarımızın içine öyle bir işlemiski, bu rolü üzerlerinden atamıyorlar.

1) En önemlisi, çocuklarınız 2-4 yaş arasındaysa mutlaka günde iki-üç saat bile olsa kreşe, okula bir yere gönderin.

Sizden kopmasını öğrenmesi lazım. Onu ana ya da baba kuzusu yapmayın. Kendi başına bir birey olduğunu öğrenmeli 2 yasından sonra.

2) Hafta sonlarınızı ailecek geçireceğiniz aktivitelere ayırın.

Hafta sonu dendiğinde aklınıza temizlik, alışveriş, koltukta pinekleyen anne ve baba ipad komasına girmiş çocuklar olmamalı. Mutlaka 3 saat bile olsa dışarıda bir şeyler yapın. Mesela, ben dün çocukları ve eşimi aldım, çocukların pusetine şu, atıştırmalık, tost, her şeyi koydum ve 8 km yaptık, nehir kenarına çıktık, çocuklar suda 1 saat oynadılar. Sonra geri döndük, bu aktivite 3 saatimizi aldı. Eve geldikten sonra, düş ve yemek derken uyku saatleri geldi.

3) Yağmurlu havaları değerlendirin.


Sakin klasik Türk anneleri gibi olmayın. Yok hasta olur, yok üşütür yok üstü kirlenir falan filan. Ben hiçbir zaman böyle bir kadın olmadım, olmamda, kirlensin çamaşır makinesi yok mu? İşin nee anne! Yıka işte. Senin evinin temizliği çocuklarının o anki hevesinden daha mı önemli? Yağmurlu havalarda ben çocukları dışarıya çıkarıyorum hemen, şu olukları oluyor yerlerde mesela, dakikalarca şu oluğuna basıp zıplıyorlar. Bayılıyorlar... Yağmur suyuyla oynuyorlar.

4) Bu tarz yağmurlu aktivitelerde onlara ders de verebilirsiniz.

Yağmur ve toprak kokusunu anlatabilirsiniz. Yağmurun doğaya faydaları. Yağmur nasıl oluyor. Yağmur olmasa ne olur? vS. gibi

5) Yapacak bir şey bulamadınız mı?

Kurabiye hamuru yoğurun, önüne tepsiyi koyun, kurabiye kalıplarını verin, kendi kurabiyelerini yapsın. Benim oğlum çok güzel kurabiyeler yapar :)

6) Kız erkek demeden onları ev işlerine dahil edin.

Kurutmadan çıkan çorapları salonun ortasına dökerim, eşleştirme oyunu oynarız oğlumla. Tabi kız hep bozar ama olsun.

7) Ailecek yapılacak aktivitelere bisikleti dahil edin.

Çocuklarınıza mutlaka bisiklet sürmesini öğretin. Biz bisikletlerimizi arabanın arkasına atıp, bisiklet yollarına çıkıyoruz ailecek. Eğer sırf spor olsun diye gidiyorsak, bisikletin arkasına bağlanan pusetlerden aldım iki çocukluk, onlar oturuyor ben sürüyorum. Eğer zevkine gitmişsek, oğlum bisikleti sürer, eşim ve ben arkasından yürüyüz, kız da pusette kalır.

8 ) Benim Türk annelerinden diğer gördüğüm bir şey çocukların ellerine kalem boya vermiyorlar evi çizerler diye ki bu çok yanlış.

Staj yaptığım bir okulda, üç tane türk çocuk vardı. Ana okulu seviyesinde kalem ve makas tutamıyorlardı. Bizim müfredatta, 3 yasında çocukların kalem tutması gerekiyor. 2 yıllık bir geriden gelme var çok kötü. Çocuklarınızla konuşun. Duvarın kapının çizilecek yer olmadığını anlatın, onlara bağırmayın, sürekli konuşmaya çalışın. Eğer hala mı çiziyor, boş verin zaman düzenli badana boya yapılıyor evlere arada onlarda kaynar.

9) Şimdi babalara sözüm, Evde etkisiz eleman olmayın.

Çocuklar sizin de çocuklarınız. Onlarla zaman geçirin, akşamları yatmadan önce hikaye okuyun. Kitap kültürü verin çocuklarınıza. Bizim evde hikayeyi hep baba okur. Ama öyle sayfaları ışık hızıyla okumayın, mimikler yapın, canlandırın. Zaten bütün gün görmüyorüsnüz birbirinizi. Çocukların baba ile bağı çok önemlidir. Hafta sonu geldiğinde de kendinizi evden soyutlamayın. Çocuk annenin işi değildir. Sizde en az onun kadar bu rolde aktif olmak zorundasınız.

10) Annelere sözüm, sıkıcı anne olmayın, eğlenceli anne olun.

Çocuğunuz sizin evi her gün temizlediğinizi, çamaşırları ütülediğinizi yemek yaptığınızı hatırlamayacak ilerde. Çocuğunuz onunla yaptığınız güzel kokan çikolatalı keki hatırlayacak, onunla yaptığını oyunu, ona ayırdığınız zamanı hatırlayacak.

Okullarda bitiyor. Mutlaka haftalık program yazın ve duvarınıza asın. Çocuklarınızı evde meşgul tütün. Lütfen o küçücük beyinleri teknoloji ile zehirlemeyin çok yazık edersiniz.


1|1
23

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Guzel ve faydali bence olmus.
  Hem cocuklar hem eš hem ev isleri hem hamur isleri hem eglence ustune de bence yazmaya da zaman buluyorsun, kizim senin 1 gunun kaç saat suruyor 😉😄👏👏

  1|0
  0|0
  • ama calismiyorumki cocuklarda kresdeler. Hani calissam haklisin diyecegim ya da cocuklar evde olsa :D heheee evde olsalar kesin ben salondan kalmamam mayacik no dit diyor :)

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

 • Cocuklarin cok tatli. :)

  Dadi ile aylik liste yapariz genelikle veya o internetten arastirir.

  1|0
  0|0
 • Daha evlenemedik evlenince düşünüyorum

  1|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 1

 • Eline sağlık..

  1|0
  0|0
Yükleniyor...