Çağımızın Hastalığı: Önyargı!

Çok kilolu şuna bakın!

Çağımızın Hastalığı: Ön yargı!

Pelin 100 kilo. Onun bir hastalığı var. Kilo almasına neden olan ve önleyemediği bir hastalıktır bu. Ama onu tanımayanlar ve tanımadan yargılayanlar yüzünden mutsuz.

Hayatı boyunca bu yüzler değişmeyecekti ve hak etmediği bir mutsuzluğa düşecekti.

Şunun tipine baksana, ne kadar çirkin!

Ahmet 23 yaşında. Çevresindeki kızlar, erkekler ve onu tanımayanlar tarafından çirkin bulunuyor. İnsanlar tarafından çirkin bulunan bir yüzle dünyaya gelmeyi o istememişti. O da Brad Pitt gibi yakışıklı dünyaya gelmek isterdi ama elinde olan bir şey değil bu. Elinde olmayan bu nedenden dolayı insanlar ömürleri boyunca onu yadırgayacak, çirkin bulacak ve ön yargılarına alet edecekler.

Bunun için elinden bir şey gelmiyor.

Şunun kıyafetlerine baksana, rezil tek kelimeyle!

Ali, babasının kenardaki paralarıyla zar zor aldığı ve en sevdiği tişörtü giydi. Yolda yürürken karşıdan gelen iki genç kız ona kötüleyen bakışlarla baktı ve onu küçümsediler.

''Kıyafetlerinin ucuzluğuna, kirliliğine baksana. Bu nasıl kıyafet giymektir!''

Ali hayatı boyunca bu bakışların kurbanı olacaktı ve buna engel olamayacaktı. İnsanlar onu fikirleriyle, karakterleriyle değil giydiği kıyafetleriyle yargılayacaktı. Onun didinerek kazandığı, emek verdiği şeyler başkalarının dalgası idi.

Saçlarına baksana çocuğun, dökülmüş bu yaşta, iğrenç!

Adem, henüz 19 yaşında. 15 yaşından bu yana kanser hastalığıyla savaşıyor ve bu hastalık ondan birçok şeyi aldı. Önce neşesini, sonra arkadaşlarını sonra ise gülüşünü. Gezmeye çıkmıştı o gün ama karşıdan yaşıtı olan iki genç kız geçiyordu ve Adem'in saçlarına baktılar iğrenen gözlerle. Adem'in elinden bir şey gelmiyordu ama bu kimsenin umrunda değildi. Onlar için tanımadan insanları yargılamak daha kolaydı.

İnsanları yargılamayın!

Ön yargılı olmayın!

İnsanlara kötüleyici gözle bakmayın!

Empati kurun!

İnsanları üzmeyin!


3|0
31

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

  • Allah yaradılanı sevmeyi öğretsin yaradandan ötürü gerisi boş

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...