Solaklar Hakkında İlginç Gerçekler

Beyin iki yarım küreden oluşmuştur. Ağırlıklı olarak sağ beynini kullanan kişiler solak olarak adlandırılır. Sol beynini kullananlara ise halk dilinde 'Sağlak' denir. Fakat Türk dilinde sağlak diye bir kelime yoktur. Dünyada insanların %10'u solaktır. Hayvanlar aleminde ise bu oran %40 dır. Bende solak bir insan olarak bunu araştırdım ve bilgilerimi sizinle paylaşacağım.

1- Solak insanlar daha erken ölürler.

Solaklar Hakkında İlginç Gerçekler

Bunun nedeni ispatlanamasa da istatisliklere göre solaklar 9 yıl daha erken ölüyor. Bunun nedeni dünyadaki araç gereçlerin çoğunun sağlaklara göre yapılmasıdır.

2- Eski bilim insanlarının ortak noktası: Solaklık

Hepsi olmasa da eski bilim adamlarının çoğu solaktır. Bunun yanında dünyada yetenekleriyle ün salmış kişilerin çoğu solaktır. Albert Einstein, John McEnroe ve Martina Navratilova, Beethoven, Marilyn Monroe, Paul McCartney, Bill Clinton Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Rafael, Picasso,Beethoven, Mozart, Ringo Star, Phil Collins, Büyük İskender, Sezar, Fidel Castro, Napolyon Marlyn Monroe, Greta Garbo, Charlie Chaplin, Demi Moore, Tom Cruise gibi sinemacılar. Sergen Yalçın, Pele, Maradona… Azra Akın , Derya Baykal.. Daha birçok örnek verilebilir.

3- Yaratıcı zekaya sahiptirler.

Beyin iki yarım küreden oluşmuştur ve ikisinin işlevi birbirinden farklıdır. Solaklar ağırlık olarak sağ beynini kullanırlar. Bu nedenle : resim, müzik, tasarım gibi alanlarda yetenekli olabilirler ; İki beyin arasındaki iletişim daha hızlı olduğundan birden fazla duyguyu bir anda yaşayabilirler, duygusallardır ; İsimleri ve simaları iyi hatırlarlar ; Sözel derslerde başarılılardır ; Farklılıkları ararlar...

4- Sizofreni, disleksi, alkolik olma ihtimalleri yüksektir.

5- Solaklar sağ ellerini daha iyi kullanır

Buna örnek olarak araba kullanmakta solaklar daha iyidir.

6- Eski çağlarda sol el suç ve asiliğin simgesiydi.

Eski çağlarda sol elin şeytan eli olduğuna inanılırdı. Bu yüzden solaklar suçluluğun ve asiliğin simgesi olarak bilinirdi. İngilizcede ki left kelimesi eski bir dildeki lyft'ten gelmiştir. Lyft ise bozuk ve güçsüz anlamını taşır. Eskiden aileler çocuklarına baskı uygulayıp zorla sağ ellerini kullandırırlardı. Günümüzde bile ebeveynler çocukları solaksa bunu engellemeye çalışıyorlar. Halbuki bu bir kusur değil yetenektir.

7- Her Yıl 13 Ağustos 'Dünya Solaklar Günü' Olarak Kutlanılıyor.

1996 da ABD'nin 'Left Handers Day' adlı kutlama yapması ile her yıl 13 ağustos 'Dünya Solaklar Günü' olarak ilan edilmiştir.


13|7
4049

En İyi Erkek Görüşü

 • Top'a sol ayak ile vururum hep, sol elle yazarım hep. İlk okulda yanlış hatırlamıyorsam 2 kişiydik 40 kişilik sınıfta. Zaten üstatda yazmış %10 kısım dünya da diye. Memnun muyum? Yani bir zararını görmedim. Ee şey, okullardaki koltuk şeklinde sıralarda yazı yazmak için ayarlanan kısmın sağda olması dışında. Özel olmaya çalışmıyorum yaklaşık 1 ay sağ elle yazmaya çabaladım ama rahat olmuyor. Beyninize tuhaf bir şey oluyor (ciddiyim). Duygu ve düşünce olarak çok farklı bir beyin oluyor mu? Nispeten. Ben mutsuz değilim vallahi. Heleki duygusallığım ve düşünce yoğunluğum solaklıktan iyi bin şükür. Çünkü yazmayı seviyorum.

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

 • Normal sağlak biriyim, bana geçersiz😂
  Fakat hayatımda 3 kere hangi elimle yazdığımı unutup solumla yazdığım olmuştu. Hatırlayınca yazamamıştım. Nasıl unuttun demeyin insanın kafada tahta eksik olunca oluyor😂😂
  ~Eline sağlık.

  1|2
  0|0

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 48

Kızlar Ne Diyor 39

Yükleniyor...