Dilenen Çocuklar ve Vicdanlı Yardımseverler

Merhaba gönül dostları, uykusu kaçan yeni bir bence ile karşınızdayım. Bugün sizlere çocuk dilencilerden bahsetmek istiyorum. Hani o hergün sokaklarda gördüğümüz çıplak ayaklı, bir köşede boynu bükük oturmuş, kırmızı ışıkta arabanızın camını tıktıklayıp mazlup gözlerle belki size peteçe satmaya çalışan, hayata bir sıfır mağlup başlamış küçüklerimizden bahsediyorum.

Dilenen Çocuklar Ve Vicdanlı Yardımseverler

Onları görünce içimiz acıyor değil mi? Öyle çaresiz görünen minik yüzler için bir şeyler yapma isteğiyle dolup taşıyoruz. Peki siz ne yapıyorsunuz? Sokakta o ayakkabısız, bir kartonun üstüne tünemiş çocukları görünce hemen gidip gönlünüzden ne koparsa veriyor musunuz? Ya da sattığı peçeteleri alıyor, ayakkabılarınızı çocuklara boyatıyor musunuz?

Cevabınız 'evet' ise benden size "Aferin be! Ne kadar da vicdanlı gönlü bol birisin helal olsun" dememi beklemeyin. Yaptığınız görünüşte iyi bir şeymiş, çocuğun yararınaymış gibi görülse de o çocuğun okul saatinde sokaklarda çalıştırılmasının bir nedeni de aslında sizsiniz.

Çocuğu sokağa mahkum etmeyin.

Çünkü siz böyle yaparak o çocuğun okulda olması, oyun oynaması, ders çalışması gereken zamanlarda onu sokağa mahkum ediyorsunuz. Sanıyor musunuz ki siz o çıplak ayaklı çocuğa ayakkabı parası verince o çocuk yarın öbür gün ayakkabılı dilenecek. Para verdiğiniz o çocuğun babası büyük ihtimal ya kahvelerde tembellik yapıyor ya da evinde boş boş oturup akşama çocuklarının ne kadar getirebileceğini hesaplıyor.

Öyle ki bazı insanlar bunu artık bir sektör olarak görüyor.

Kulağa ne kadar ironik gelse de sırf dilendirmek için para ile tutulan çocuklar bile var günümüzde. Kulağa ne kadar iğrenç geliyor degil mi? "Çocuk dilendirme sektörü" Eğer gerçekten onlar için bir şeyler yapabilecek güçteyseniz aileleriyle görüşün onlara iş verin, ya da çocuğa yemek ısmarlayın fakat önüne bir kaç kuruş bırakmak onların yararına olmayacaktır.

Bunun için İstanbul Emniyet Müdürlüğü 'Dilenen Çocuğa Para Vermeyin' isimli bir kampanya başlattı. Siz de vicdansız ailelerin sizin vicdanınızı kullanarak çocukları sokağa mahkum etmesine yardımcı olmayın. Dilenen çocuklara para vermeyin, sattıkları peçete vb. şeyleri almayın, arabanızı silen çocuklara bahşiş vermeyin, o çocukları gördüğünüzde ve içinizde acıma duygusu belirdiğinde onlar için hangisinin daha iyi olduğunu ve vereceğiniz paranın kime gideceğini bir daha düşünün derim.

Rita Sekeeter aktardı. Sevgi ve sağlıcakla kalın :)


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

 • Doğrusunu yapıyormuşum demek ki. Elinize sağlık :)

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • Güzel bir proje :) paylaşım için teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlık

  0|0
  0|0
Yükleniyor...