Başarılı Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Gördüğüm kadarıyla gençlerin en büyük sorunlarından birisi başarı ve başarısızlık durumları karşısında yaşadıkları sorunlar, çelişkiler ve yetersizlikler. Özellikle de aile baskısı yaşayan ve gelecek kaygısı taşıyan gençlerimiz için umarım faydalı bir Bence olur.

Başarılı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Başarı göreceli bir kavram olması nedeniyle sıklıkla farklı yönlere çekilebilmektedir.

Size çok basit bir örnekle bu durumu açıklayayım; öğrenci ve mezunlar sitenin üye çoğunluğunu oluşturduğu için eğitimden örnek vermek faydalı olacaktır. Varsayalım bir dersiniz var ve 3 sınav oldunuz o dersten, notlarınız da sırasıyla 70-80-90 geldi. Bu durumda her bir sınavın aynı oranda etki ettiğini düşünürsek 3 sınav sonucu ortalamanız 80 olur. Sınıfta başka birisi ise sırasıyla sınavlarda 90-80-70 aldı diyelim ve aynı mantıktan gittiğimiz için onunda not ortalaması 80 olmuş oldu. Sonuç olarak ikinizin de final notu aynı oldu, ama başarı açısından şu an ki durumda siz ondan öndesiniz ve daha başarılısınız.

Şimdi bu iş üzerine biraz daha kafa yoralım ve varsayalım siz 22, diğer kişi ise 18 yaşında ve siz ondan 4 yaş büyüksünüz. Bu durumda artık o sizden daha başarılı olacak çünkü sizden 4 yaş küçük olmasına rağmen final notu sizinle eşit olmuş oluyor.

Nasıl? basit ama ilginç değil mi?

Biraz daha ilginçleştirelim o halde! Varsayalım bu ders İngilizce dersi olsun ve siz doğma büyüme Türkiyeli olun ama final notuna göre başarı kıyaslamasına tabi tutulduğunuz kişi Amerika’da doğmuş büyümüş ve Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelmiş bir Amerikan vatandaşı olsun.Bu durumda siz ondan 4 yaş büyük olmanıza ve İngilizce dersinde aynı notu almanıza rağmen hiç kuşkusuz ana dili olan biriyle aynı notu siz yabancı dil olarak aldığınız için başarı ibresi yine sizden yana dönecek ve ondan daha başarılı olmuş olacaksınız.Bu liste böyle uzar da gider…

Demek ki neymiş? Başarı bir çok etmen dahilinde ele alınıp değerlendirilmesi gereken, tekil değil göreceli bir kavrammış :)

Peki doğru kıyas nasıl olacak? Başarılı mı yoksa başarısız mı olduğumuzu anlamanın basit, sade, tutarlı bir yolu yordamı yok mudur? En sık kullanılan yöntem ortalamaya bakmaktır. Başarılı olmak istediğiniz alanla ya da konuyla ilgili ortalama nedir? Ortalamayı tutturursanız eğer normal olursunuz, ortalamanın üstüne çıkarsanız eğer başarılı olursunuz, ortalamanın altında kalırsanız eğer başarısız olursunuz. Bu günümüzde geçerli olan ve hiçbir detayın, parametrenin, öğenin, demografik özelliğin ele alınmadığı durumda kullanılan en temel en basit en evrensel kıyaslama yöntemidir.

Ancak çoğu zaman başarı üzerine hedefler ve beklentiler şaşırtıcı derecede mantıktan ve rasyonellikten uzak oluyor. 100 metreyi dünya’da en hızlı koşan sporcu 9,58 saniye ile Usain Bolt’tur. Bu kategoride yarışmak isteyen bir sprinter koşucu için 100 metre hedefi 11 saniye ve altı olarak başlar. Daha işin başında hedef 10 saniye veya daha altı olursa eğer, o kişi hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü her işin bir zamanı vardır, hızını geliştirmekte zamanla olacak olan bir şeydir. Dolayısıyla yeni başlayan bir sprinter veya yeterince çalışmayan bir sprinter eğer 11 saniyede 100 metreyi koşarsa ve kıyaslama ölçütü 10 saniye ve altı olursa gerçekte başarılı olsa bile başarısız görünecektir. Bunun yerine 100 metrede kalifiye atletler klasmanı için kabul edilen 11 saniye ve altı ölçütüne göre beklenti içine girerse başarı açısından beklentiyi karşıladığını görecektir.

Aileniz, çevreniz sizi başarılı ya da başarısız olarak görmesi her zaman doğru bir çıkarım olmayabilir. Bence başarılı olup olmadığınızı çevrenizdekilerden çok en iyi kendiniz ölçüp yine kendiniz değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle başkalarının sizi değerlendirmesine izin vermeyin, kendinizle ilgili değerlendirmenizi kendiniz yapın ve bunu çevrenizle paylaşmaktan çekinmeyin.

En azından sizin başarılı, normal ya da başarısız olup olmadığınızın farkında olduğunuzu görürler ve bu konuda sizin düşüncenize saygı duymak gerektiğine karar verebilirler. Vermiyorlarsa da tavrınızı koruyarak onları bunu yapmaya mecbur bırakın, kazanan siz olacaksınız buna emin olun :)


0|0
21

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Ben başarılı değilim 😶😶😶

  0|1
  0|0
 • Guzel olmus ☺

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...