Hayatın Temel İlkeleri

Hayat felsefenizi belirleyinHayatın Temel İlkeleri

Her insanın bir felsefesi vardır. Hayatı yorumlama ve anlama kabiliyetidir. İnsanın varlığını temellendirme, amaçlarını belirleme ve hayatına değerler katma işidir. Felsefe, hayatı plan ve programa dökme durumudur. Dolayısıyla bireyin oluşturduğu felsefe, kendisinin duygu ve düşüncelerinin bir ürünü olduğu için hayatına da yön veren temel unsurdur.

Ne istediğinizi bilin

Bireyin, kendi varlığından ve içinde bulunduğu çevreden kaynaklanan seçeneklerin çokluğu içerisinden, kendi duygu ve düşüncesine göre en doğru, en iyi, en güzel ve tam olanı tercih etme eylemidir. Hayat felsefesini iyi oluşturmuş bir birey, ne istediğini de iyi bilen insandır. İstemek, karar vermektir. Bundan dolayı, istekleri üzerinde iyi düşünen ve felsefesi belli insanın tercihlerindeki fayda ve doğruluk oranı da daha yüksek olur.

Kendinize ait değerler var edin

Burada vurgulanmak istenen, insanın sahip olduğu sevgi, başarı, mutluluk, dostluk, hoşgörü, huzur, sabır, sağlık ve iyi niyet gibi düşünceyle bütünlük kurmuş hislerin bireyde tam oturması durumudur. Bu gibi kavramları hayatında tam oturtabilen bir birey, olay ve durumlar karşısında nasıl davranması gerektiğini en iyi bilen demektir. İnsan, var ettiği değerler sayesinde, en zor durumlarda bile ayakta durabilmeyi ve doğru kararlar almayı başarır.

Becerilerinizi keşfedin

İnsanın yapabileceklerini ön görmesidir. Hayatına anlam ve faaliyet katma işidir. Sahip olunan beceriler, arzulandıkça gelişir ve başarıya götürür. Aslında beceri, bir işin nasıl yapılması gerektiğini bilmektir. Bunların farkında olan bir insan kolaylıkla ilerleyebilir.

Çabalamaktan asla vazgeçmeyin ve çok çalışın

Amaçlanan başarıya kavuşmanın temel yolu, muazzam bir çaba göstermekten geçer. Çalışmak yani hedeflenmiş olanı yapmak erdem gerektiren bir durumdur. Mantıklı nedenler, insanı sürekli çabalamaya iter. İnsan, çok çalıştıkça zamanla elde ettiği değerlerin attığını görür.

Bilgelik, bundan sonra ne yapacağını bilmektir.
Beceri, bunun nasıl yapılacağını bilmektir.
Erdem ise bunu yapmaktır. David Starr Jordan

Akıl ve duygularınızı çok kullanın

Her şeyin temeli akıl ve duyguya dayanır. Aklın ve duygunun uyum ve bütünlük oluşturması çok önemlidir. Biyolojik olarak insanın diğer canlılardan pek bir farkı yoktur. İnsanı diğer canlılardan ayıran tek fark, düşünebiliyor olmasıdır. Bundan dolayı düşünce yetisi kullanıldıkça hayatın kolaylaştığı görülür.

İnsanlardan karşılık beklemeyin

Hayat felsefesi belli, ne istediğini bilen, kendine ait değerleri olan, becerilerini keşfetmiş, çok çalışan ve sürekli çabalayan, akıl ve duygu yetisini yeterince kullanan bir insan, zaten diğer insanlara karşı fazla bir beklenti içinde olmaz. Karşılıksızca sevme ve fayda sağlamayı kendine ilke edinmiştir. Bu durum insanı birçok olumsuzluktan da alıkoyar.


Çok uzatmak istemedim, umarım faydalı olmuştur. Esen kalın.


0|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...