Bir İnsanlık Utancı; Sınıflar

Neden hepimiz bir sınıfın, bir grubun parçası olmak isteriz? Çünkü aksi halde kendimizi dışlanmış ve ötekileşmiş hissetmemiz kaçınılmazdır.

Bir insanlık utancı; sınıflar!

Toplumlar ve aslında bireyler hep bir yere ait olma çabasındadır. Hatta farkında olmadan bilinçaltımıza ilk dikte ettirilen şeylerden birisi de budur! Aile eğitiminde öne çıkan bir eğiti olduğunu düşündüğüm bu durum, bizi sürekli "normal" olmaya çağırır. Toplum tarafından kabul görülmüş "normal" bir birey..

Nedir bu "normal olmak" kavramı? Kimin normalini yaşamaya mahkum ediliyoruz?

Kimimiz kısa olduğu için, kimimiz şişman olduğu için hor görülüyor. Acımasız eleştirilere maruz kalıyor. Peki siz ne kadar normalsiniz?

İnsanları etiketlemek, ötekileştirmek ve sınıflamak çok kolay olabilir. Ama bu bir insanlık utancıdır.

Tek yumurta ikizlerinin bile birebir aynı olmadığı bu dünyada; kimseden kendinizle ya da herhangi bir durumla aynı tepkiler göstermesini, aynı yaklaşmasını bekleyemezsiniz. Bu sadece bencil ve hastalıklı bir düşünce olur.

Ve bence; ideal insan yoktur. Herkes kendi idealini yaşamalı ve bunun gereğini yapmalıdır. Oluşturulmuş ve kalıplaştırılmış estetik ya da herhangi algılara kendinizi hapsetmeyin. Zira "sen" olmaktan daha iyi değildir...

Okuduğunuz için teşekkürler, sevgiyle kalın.


0|0
24

En İyi Erkek Görüşü

 • Şu normal kelimesi bazı yerlerde çok saçma oluyor 😄
  Kime göre normal kime göre anormal 😄
  Çoğunluğu normal görüp azınlığın anormal görülmesi çok saçma 😄
  Çık güzel doğru şeyler söylemişsin eline diline gönlüne sağlık rüya kardeşim 😄

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 3

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;